صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دانشیار آب و هواشناسی گفت: آلودگی هوا و تغییر اقلیم و گرمایش جهانی هیچ ارتباطی به هم ندارند، اما برخی از دوستان سازمان محیط زیست و حتی وزارت امورخارجه بر آن اصرار می‌کنند. این کارها را نکنند، چون عوام‌فریبی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (موافقت‌نامه پاریس، کنوانسیون چارچوب‌های سازمان ملل متحد درخصوص تغییرات آب و هوائی و اقلیمی، بررسی منافع و مضرات ملی امضاء این موافقت‌نامه) با حضور دکتر یوسف قویدل‌رحیمی، دانشیار آب و هواشناسی در دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

یوسف قویدل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: گرمایش جهانی در مقیاس قاره‌ای و جهانی اتفاق می‌افتد، در صورتی که آلودگی هوا در مقیاس محلی روی می‌دهد، البته این‌طور نیست که باهم ارتباط نداشته باشند، بلکه ارتباطشان غیرمستقیم است. تغییر اقلیم در بلندمدت اتفاق می‌افتد، اما آلودگی هوا در کوتاه مدت. مقیاس فضایی‌شان نیز یکی در مقیاس محلی و خرد است و دیگری در مقیاس جهانی. لذا این دو را نمی‌توان به هم ارتباط داد. اما هر قدر در تهران اتومبیل بیشتری استفاده کنید، آلودگی هوای بیشتری نیز تولید می‌شود.

وی افزود: اما آلاینده‌های هوا با گازهای گلخانه‌ای فرق دارند، تنها ازون آنها مشترک است که ازون جوی با ازونی که در سطح زمین تولید می‌شود، متفاوت است. بنابراین آلودگی هوا و تغییر اقلیم و گرمایش جهانی هیچ ارتباطی به هم ندارند، اما برخی از دوستان سازمان محیط زیست و حتی وزارت امورخارجه بر آن اصرار می‌کنند، این کارها را نکنند، چون وقتی این حرف‌ها را می‌شنویم، فکر می‌کنیم یک عوام‌فریبی در حال اتفاق افتادن است، آنها باید شفاف مساله را بگویند، ما مخالف توافق پاریس نیستیم به شرطی که الزاماتش را نداشته باشد و برنامه صنعتی بیست سال آینده را به مجریان توافق پاریس بدهیم و بگوییم این برنامه ماست و می‌خواهیم این کار را بکنیم. شما کدامش را صلاح می‌دانید که آلایندگی، آلودگی و گاز گلخانه‌ای ایجاد می‌کند، آن کار را انجام ندهیم. دیگر آنها هزار جاسوس به کشور ما بفرستند نمی‌توانند به برنامه صنعتی ما دست پیدا کنند، بلکه ما خودمان آن را می بریم و در معرض دید آنها می‌گذاریم.

دانشیار آب و هواشناسی ادامه داد: در موافقت‌نامه آب و هوایی پاریس مبلغی را برای اجرای برخی از مسائل آب و هوایی و جلوگیری از تولید گازهای گلخانه‌ای که قرار است، کمک کنند، البته آنها پولی به ما نخواهند داد، اما ما برای رسیدن به آن وضعیت کاهش گازهای گلخانه‌ای در این شرایط بد اقتصادی که در حال حاضر داریم، 52 میلیارد دلار باید سرمایه‌گذاری کنیم؛ متولی که در کشور قبول کردند این کار را بکنند، اصلا در صندوق‌شان آن‌قدر پول ندارند. لذا ما هزینه‌های لازم برای رسیدن به آن سطح از کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را نداریم.

یوسف قویدل گفت: من زیست‌محیطی هستیم و کشورمان را دوست داریم، مسلمان هستیم و محیط زیست جهانی را دوست داریم. نباید اسراف کنیم در همه چیز به ویژه انرژی. اما چرا روزه شک‌دار بگیریم. چرا باید کاری بکنیم که عواقبش ناپیداست. من مخالف پیوستن به توافقی که اقلیم جهان را بهتر کند، نیستم. اما مساله اینجاست آنچه که از نظر مبنا اشکال علمی دارد و کسانی که ممکن است در توافق‌نامه پاریس متضرر شوند، فقط کشورهای نفت‌خیز است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: آمریکایی‌ها، از جمله ترامپ اجماع جهانی به وجود می‌آورد، همه امضاء می‌کنند، ترامپ یک‌دفعه خارج می‌شود، آنها هیچ وقت متضرر نمی‌شوند، هر وقت هم خواستند از یک معاهده یا توافق‌نامه بیرون بیایند با گردن‌کلفتی برخورد کردند و هیچ‌کس هم نمی‌تواند مانع آنها شود اما وقتی وارد این قضیه شدیم، به طور قطع خروجمان بدون هزینه نخواهد بود، حداقل پرستیژ جهانی و مسائل متعاقب آن برای ما در صورت پیوستن و بعد خروج از یک معاهده هزینه‌هایی در برخواهد داشت.

مرتبط با این خبر