گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: تفاوت فاحش متن ترجمه شده ازپالرمو با اصل سند

استاد دانشگاه بااشاره به تفاوت فاحش میان متن ترجمه شده از پالرمو با اصل سندگفت: غرب درتصویب معاهده، نخست بحث تغییر باورها رخ می‌دهد ومسائلی برای فردتغییر می‌کنند، ولی در تغییر باورها می‌گویند چرا دردنیای امروز از استقلال دم می‌زنید!

1398/02/14
|
17:45
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقش رژیم‌ها و معاهدات بین‌المللی در پیشبرد اهداف و راهبردهای قدرت‌های بزرگ با تمرکز بر رژیم‌های اقتصادی و حقوق بشر) با حضور دکتر یاسر برخورداری، پژوهشگر، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی و استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: طی 40 سال حکومت جمهوری‌اسلامی هر جا به توان داخلی خودمان اعتماد کردیم، انسجام داشتیم و هم‌افزایی کردیم و در تقویت منافع ملی به نتیجه رسیدیم، توانستیم بحثی را جلو ببریم و منافع ملی جمهوری‌اسلامی تامین شده است، یعنی حضور ما در سوریه تامین کننده منافع جمهوری‌اسلامی ایران بوده، کاری به این نداریم که دشمنان ما تبلیغ می‌کنند؛ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. چرا پولتان را در آنجا خرج می‌کنید؟ در واقع ما در سوریه برای حفظ و پیشبرد منافع جمهوری‌اسلامی هزینه کردیم.

وی افزود: وقتی تاکید بر بازیگر فعال بودن در منطقه داریم، نمونه موفق و ناموفق آن را داشتیم، حال در دهه پنجم انقلاب و به فرمایش رهبری، گام دوم باید تجارب موفق و ناموفق را کنار یکدیگر قرار دهیم، بالاخره در سیاست خارجی و معاهدات بین‌المللی هر دو حالت (موفقیت و شکست) را داشتیم، اما گاهی نتوانستیم در معاهدات بین المللی منافع خودمان را پیش ببریم، برای مثال در معاهده پاریس، چون بحث را سیاسی می‌کنیم، ممکن است نتوانیم دورنمای روشنی از این معاهده اراده و به خوبی درباره آن تصمیم‌گیری کنیم. بهتر است در این رابطه پالرمو را مثال بزنم، وقتی دولت پالرمو را به مجلس داد، به طوری که متن ترجمه شده آن به فارسی در اختیار مجلسی‌ها قرار گرفت. مجلس پس از ارزیابی متن پالرمو، آن‌را تصویب کرد و برای شورای نگهبان فرستاد.

استاد دانشگاه ادامه داد: اما شورای نگهبان متن اصلی را از دولت درخواست کرد تا بعد از بررسی آن نظر بدهند، وقتی متن اصلی را دیدند، این متن با ترجمه‌ای که به مجلس فرستاده شده، تفاوت‌های فاحشی داشت. پس از آنکه رسانه‌ای شد، دولتی‌ها گفتند اشتباه شده است! وقتی پیوستن یا نپیوستن جمهوری‌اسلامی را به برخی از معاهدات، با سیاسی‌بازی مرتبط می‌دانم به دلیل مسائلی که هنگام بررسی آنها اتفاق می‌افتد. نمی‌خواهم بگوییم اعضای دولت خائن هستند، اصلا قصد استفاده از چنین ادبیاتی را ندارم. همان سیاسی‌بازی در میان است، مثلا فردی خواسته متن معاهده را با ترجمه ساده به مجلس بدهد تا تصویب بشود، زیرا احساسیتش بر آن بوده که با این کار منافع کشور را تامین می‌کند.

یاسر برخورداری گفت: روندی که در آن یک معاهده به تصویب می‌رسد باید برای ما خیلی جالب باشد، نخستین گام، بحث اندیشه‌ای و تغییر باورها رخ می‌دهد، برخی مسائل برای فرد تغییر می‌کند برای مثال استقلال دیگر معنی گذشته را نمی‌دهد، به فرد در تغییر باورها می‌گویند چرا در دنیای امروز همه از به هم پیوستگی سخن می‌گویند، ولی شما از استقلال دم می‌زنید. به نوعی واژه‌ها را تغییر می‌دهند که انگار قلب واقعیت رخ می‌دهد. بعد از تغییر باور، گفتمان‌سازی و تغییر پارادایم شکل می‌گیرد، به فرد می‌گویند امروز پارادیم مسلط به این شکل است و بر اساس آن پارادایم، گفتمان‌سازی شکل می‌گیرد و بعد به فرد می‌قبولاند که گفتمان غالب در دنیا به این شکل است.

وی افزود: در اجلاس‌ها مسائل و معاهداتی مطرح می‌شود که منافع کشورهای قدرت بیش از سایر کشورها در نظر گرفته می‌شود و پس از آن اگر کشور قدرتمندی وارد یک معاهده بشود، اگر بعدا دریابد که به زیان منافعش هست، به راحتی از آن خارج می‌شود، اما این خروج برای کشورهای کوچک هم به این راحتی است؟

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی