صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: بوی الرحمان برجام بلند شده و نمی‌توان روی آن حساب کرد و به برجام گذشته برگشت، چون قابلیت اجرایی ندارد

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ارزیابی هزینه و فایده توافق برجام و حضور متعهدانه و خویشتن دارانه ایران و ضرورت ابتکار عمل جدید در رویکرد جمهوری اسلامی ایران به این پرونده) با حضور دکتر ناصر جلیلوند، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی و بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ناصر جلیلوند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر آمریکایی‌ها معتقدند جمهوری‌اسلامی در وضعیت آچمز قرار دارد، اگر از برجام بیرون بیاید، قطع‌نامه اتوماتیک لغو نشده، بلکه تعلیق می شود، اگر در برجام بماند، آمریکایی‌ها هر یک هفته یا 10 روز یک مشت به ما می‌زنند، سپاه را تحریم می‌کنند، معافیت‌ها را برمی‌دارند. آمریکایی‌ها می‌گویند جمهوری‌اسلامی چه در برجام بماند و چه بیرون بیاید، در وضعیت آچمز قرار دارد و در هر دو حالت ضرر می‌کند و ایران ناچار است حرکتی انجام دهد که اگرچه دلش نمی‌خواهد این حرکت را انجام دهد اما مجبور است حرکتی را صورت دهد.

وی افزود: به نظرم دیگر بوی الرحمان برجام بلند شده و خیلی نمی‌توان روی آن حساب کرد. نمی‌توان به برجام گذشته برگشت، چون قابلیت اجرایی ندارد. از طرفی برجام نه یک توافق‌نامه است نه تعهدنامه بلکه یک برنامه است، زیرا قرارداد از نظر حقوق بین‌الملل تابع شرایط خاص خود است، یعنی وقتی کشوری قراردادی بین‌المللی را می‌بندد در مجلس تصویبش می‌کند و این قرارداد اجرایی می‌شود. ضمن اینکه موافقت‌نامه زمان، شرایط و ویژگی‌های خاص خودش را دارد، تفاهم‌نامه نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد اما لازم‌الاجرا نیست، اما برجام یک برنامه اقدام مشترک است که گروه 5+1 توافق کردند این برنامه را انجام دهند. اما همان موقع هم گفتیم این برنامه نه امضا رئیس‌جمهور و نه امضای مجلسین آمریکا را دارد.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: در این برنامه، امضای وزیرخارجه آمریکاست که این وزیر نیز هیچ تعهد قطعی ندارد که کشور آمریکا را ملزم به اجرای این برنامه کند. برای مثال ما یک عهدنامه دوستی و مودت بین ایران و آمریکا در 1955 امضا کردیم نه آنها لغو کردند نه ما. همین حالا نیز شکایت ما از آمریکا بر اساس این عهدنامه است. چون این تعهد را مجلسین آمریکا تصویب کرده و مجلسین ما نیز همین طور. من با توضیح موارد فوق قصد فضاسازی ندارم، فقط خواستم بگویم تفاوت تعهد، قرارداد و برنامه در حقوق بین‌الملل چیست.

ناصر جلیلوند گفت: بنابراین خیلی نباید به برنامه برجام امیدوار بود، زیرا برجام مثل یکTime Out تا جمهوری‌اسلامی از فشارها خارج شود، وگرنه اینکه بخواهیم تمام مشکلاتمان را با آن حل کنیم، چنین چیزی نبود. لذا ما باید در مسیری قرار بگیریم که طرف مقابل را در شرایطی قرار ندهیم که هر امتیازی می‌خواهد از ما بگیرد. اگرچه مذاکره عرصه بده و بستان است، اما باید دید چه می‌دهیم و چه می‌گیریم، این نکته بسیار مهم است.

وی افزود: برجام بین جمهوری‌اسلامی و گروه 5+1 بسته شده و محدودیت‌های برای ما در بر داشته، اما آنها هر کاری بکنند دانش هسته‌ای را نمی‌توانند از ما بگیرند. هر چند که نیروگاه‌های ما مانند فردو و اراک را بندند، ما باز هم یک نیروگاه دیگر باز می‌کنیم. ما در حال حاضر در انرژی هسته‌ای پیشرفت خوبی داشتیم و برجام نیز مانع افزایش دانش هسته‌ای ما نشده است. از سویی ما دایم صحبت از اروپا می‌کنیم، نمی‌دانم اروپا چه امام‌زاده‌ای است که ما باید دائم دور آن بچرخیم!! اصلا اروپا می‌خواهد برای ما چه بکند؟ اروپایی که انگلیس به عنوان یکی از اعضای آن با ما سرشاخ است و از سوی دیگر رئیس‌جمهور و وزیر دفاع فرانسه اعلام کردند اگر جمهوری‌اسلامی از یک گوشه برجام بیرون بیاید، ما تحریم‌ها را برمی‌گردانیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ