صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

ناصر فخاری گفت: آمریکایی‌ها ناو خودشان را به منطقه ما منتقل کردند، در واقع برای ما گروگان می‌آورند. لذا تهدیدی برای ما نیست، بلکه تهدید برای آنهاست. بنابراین رفتار آمریکایی‌ها درجه حماقتشان را می‌رساند و برای ایجاد ترس در ما نیست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مقاومت در مقابل فشارهای آمریکا، نفی هر گونه مذاکره و ناکامی آمریکا در پروژه ایجاد جنگ و تسلیم جمهوری‌اسلامی ایران) با حضور دکتر ناصر فخاری، رئیس پژوهشکده دولت اسلامی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ناصر فخاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: دیپلماسی و قدرت نظامی دو بال برای همه حکومت‌ها در سرتاسر دنیا هستند، در ایامی که دولت ما مذاکراتی با 1+5 انجام می‌داد، وقتی وزرای شش کشور سر میز مذاکره با جمهوری‌اسلامی بودند، رئیس‌جمهور آمریکا صحبت از همه گزینه‌های روی میز می‌کرد، مدام پای تهدید در میان بود، به عبارتی از یک طرف صحبت از مذاکره می‌کنند و ژست خیلی دیپلماتیک در دنیا می‌گیرند، اما از آن طرف قدرت نظامی و چنگ و دندان نشان می‌دهند!

وی افزود: به نظر می‌آید برای گرفتن امتیاز از پشت میزها نیاز دارند که آن چنگ و دندان را هم نشان بدهند. البته جمهوری‌اسلامی نیز سعی کرد، آنرا مقابله به مثل کند، در واقع نشان دادن سیلوهای موشک‌های زیرزمینی ما حاکی از قدرت بود همزمان با مذاکرات. امروز نیز آمریکا همچنان به مذاکره نیاز دارد، چون به نظر می‌آید کم‌هزینه‌ترین راه برای تسلط بر کشوری که شعارش نفی سلطه‌پذیری و سلطه‌گری بوده، مذاکره است. زیرا جنگ نظامی امروز برای همه دنیا قدری پرهزینه شده که از آن پرهیز و ترجیحا از جنگ‌های نیابتی استفاده می‌کنند. بنابراین رهبری اطمینان را دادند و فرمودند جنگ اتفاق نخواهد افتاد با محاسبات عقلایی، نه ضرورتا بر اساس روحیه معنوی و توکل.

استاد دانشگاه ادامه داد: بر اساس محاسبات مادی نیز نشان می‌دهد، چون دشمن برای خودش هزینه و فایده می‌کند، امروز توان نظامی را ندارد، زیرا از پرداخت هزینه‌های آن ناتوان است، با وجود توانمندی‌هایی که ممکن است در او وجود داشته باشد. لذا آمریکایی‌ها می‌خواهند از فشار و تهدید و آوردن ناوشان در منطقه استفاده کنند تا شاید کسانی در داخل کشور دلشان بلرزد و دولتمردان ما را ترغیب و تشویق به مذاکره بکنند تا در این مذاکره آنچه که می‌خواهند به دست بیاورند، البته به تعبیر رهبری آنچه می‌خواهند زیاده خواهی است. زیرا آمریکایی‌ها قوت‌های ما را این بار هدف قرار دادند؛ قوت‌های ما نخست نفوذ به عمق استراتژیک م در منطقه و دیگری قدرت نظامی بازدارندگی ماست.

ناصر فخاری گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند خیلی سریع با ما مذاکره بکنند، چون هیچ عاقلی در دنیا بر سر داشته‌ها و توانمندهایش بده و بستان نمی‌کند. در طول 40 سال نظام جمهوری‌اسلامی فشارها و تحریم‌ها وجود داشته و تنها تفاوت آن با امروز صراحت و شفافیت آن است و هیچ اتفاق تازه‌ای نیست. چرا صریح و شفاف شده؟ به این دلیل که آمریکایی‌ها انتظار نداشتند با فشار و تحریمی که طی 40 سال وارد کردند، جمهوری‌اسلامی بتواند سرپا بایستد.

وی افزود: دلیل اینکه علیه جان بولتون حلقه‌هایی شکل گرفته و به ترامپ را به این جمع بندی می‌رسانند که او را کنار بگذارد، مشورت‌شان به این موضوع ختم می‌شود که هر چه قدر به جمهوری‌اسلامی در این سال‌ها فشار اقتصادی بیشتر آورده شود، قوی‌تر شده است و این آخرین فشاری که وارد می‌کنید، جهش اقتصادی در ایران ایجاد خواهد کرد که آمریکا هیچ وقت نمی‌تواند آنرا متوقف کند.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکایی‌ها واقعا ناشی هستند و اشکالات محاسباتی دارند، رهبری کلمه احمق را درباره آنها خیلی به کار برد می‌برند در حالی که درباره سیاستمداران قبلی آمریکا کمتر به کار می‌بردند. آمریکایی‌ها ناو خودشان را به منطقه ما منتقل کردند، در واقع برای ما گروگان می‌آورند. لذا تهدیدی برای ما نیست بلکه تهدید برای آنهاست. درست شبیه پهبادی که در آسمان گرفتیم، می‌توانیم ناوشان را هم بگیریم. اما رهبری فرمودند بنای جمهوری اسلامی برخورد نظامی نیست. اما این رفتار آمریکایی‌ها درجه حماقتشان را می‌رساند و ناشی از هوشمندی نیست و ایجاد ترس در ما نیست.

مرتبط با این خبر

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ

  • جوان ایرانی ناوآبراهام را به سخره گرفت/ امنیت جمهوری اسلامی ثابت وپایدار است

  • بر هم زدن توافق برجام از سوی ترامپ حاکی از بی‌فایده بودن مذاکره دوباره است

  • خروج آمریکا از عهدنامه مودت به لحاظ شکلی ایرادی ندارد

  • آمریکایی‌ها بدون دادن اخطار قبلی از عهدنامه مودت خارج شدند

  • عهدنامه مودت مکانیسمی برای حل و فصل اختلافات میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا