گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نگاهی به رویارویی ایران و امریكا در عرصه نظامی؛ امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ

تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: دکترین جمهوری‌خواه‌ها بر نرمش بدون جنگ استوار است و این همان شعار تبلیغاتی آن هاست. جمهوری خواهان مواجهه نظامی نخواهند داشت به ویژه خارج از مرزهای آمریکا.

1398/02/29
|
09:46

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مبانی استدلال رهبر معظم انقلاب از عدم شکل گیری جنگ آمریکا علیه ایران و مذاکره با این کشور برغم فضاسازی و عملیات رسانه‌ای گسترده) با حضور دکتر علیرضا کیقبادی، تحیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا کیقبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مهمترین ابعاد و جهت‌گیری‌های مربوط به جایگاه جمهوری‌اسلامی است که از ابعاد مختلفی قابل بررسی است اما به لحاظ ویژگی‌های هویتی، فرهنگی و تمدنی جمهوری‌اسلامی است به این معنی که کشور ما نخواسته بعد فیزیکی خودش را گسترش دهد اما بعد ایدئولوژیکی خودش را گسترش داده است. بنابراین آنچه مواجهه با این نوع کشور قلمداد می‌شود، باید به تعبیری در همین حوزه معنا پیدا کند. اگر نبردی است، آن نبرد ایدئولوژیک است و قاعدتا دفاع باید هم هوشمندانه و مبتنی بر ایدئولوژیک برخاسته از آن فرهنگ و نظام باشد.

وی افزود: در کنار جایگاه و هویت نظامی کشور مطرح است، از جمله بردها و دقت موشک‌ها که رهبری در سخنرانی اخیرشان در بین مسئولان به این بحث اشاره کردند. از طرفی نباید از عمق استراتژیک کشور مانند نفوذ راهبردی در سوریه، لبنان، عراق و یمن غافل بود، مسائل فوق نکاتی در حوزه ابعاد منطقه‌ای کشور است و رهبری به عنوان یک شخصیت کاریزماتیک و عصاره قبل و بعد از انقلاب و تجربه چندین دهه تحولات راهبردی کشور و منطقه را دارند، این‌گونه موضع بگیرند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: از سوی دیگر نحوه مواجه کشور با بحث برجام در میان است به طوری که هر گونه جنگ و اقدامی باید مبتنی بر یک منطق و استدلال باشد، قبل از هر چیز اکنون اختلافاتی که میان دولتمردان و اعضای کنگره مجلس و سنای آمریکا وجود دارد، نشان از فقدان این منطق است، معاهده در سطح بین‌المللی منعقد شد اما آمریکا به شکل یک‌جانبه از آن خارج شد و جمهوری اسلامی با یک فرایند منطقی یعنی از صدر راهبردی به اقدام راهبردی نائل شد که این اقدام مورد برخی از اعضای برجام مانند چین و روسیه نیز قرار گرفت.

علیرضا کیقبادی گفت: در کنار آن نباید از مواضع سران بعضی از کشورها مانند آلمان غافل شد که صراحتا مخالفت خودشان را در برابر موضع آمریکا در برجام اعلام کردند. لذا اگر جنگی بخواهد اتفاق بیفتد فاقد منطق و دلایل مستند است از آن طرف مواضع حزب جمهوری‌خواه بر جنگ استوار نیست و آنها کمتر از دموکرات‌ها به جنگ معتقد هستند. قاعدتا دکترین جمهوری‌خواه‌ها بر نرمش بدون جنگ استوار است، آنچه که در شعارهای تبلیغاتی خودشان سر می‌دادند و برگ برنده آنها در انتخابات همین موضع‌گیری بود؛ مبتنی بر اینکه مواجهه نظامی نخواهند داشت به ویژه خارج از مرزهای آمریکا و هزینه‌های سنگین تحمیل شده بر کشور را به شدت کاهش می‌دهد.

وی افزود: تجربیاتی که آمریکایی‌ها در ویتنام، عراق و سوریه داشتند نشان‌دهنده همین نکته است، بنابراین اگر آمریکایی‌ها بخواهند وارد فاز جنگ بشوند، به آن معنی است که از دکترین و ماموریت اصلی خودشان عبور کردند، در حالی که تمرکز آنها بر برنده شدن در انتخابات 2020 است و هرگز سراغ مسائلی خلف وعده‌های خودشان نخواهند رفت. اما رهبری جمهوری‌اسلامی نیز در تشریح و اتخاذ رویکرد کشور در مواجهه با آمریکا نکات ریزتری را می‌بینند که این رویکرد رسانه‌ای شد و قابل تبیین است که چرا رهبری اعلام کردند جنگی صورت نخواهد گرفت؟

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: نگاه رهبری به این مساله که جنگی بین جمهوری اسلامی و آمریکا رخ نخواهد داد، درست است به این دلیل که تلفات زیادی برای آمریکا در بر خواهد داشت. اما آنچه امور خارجی آمریکا را هدایت می‌کند، قطعا مردم آمریکا نیستند. چالش و مسائلی که برای آمریکا در مواجهه با جمهوری‌اسلامی اتفاق می‌افتد، برای آنها مساله عجیبی نیست. وقتی مردم به طور واقعی در صحنه سیاسی آمریکا به عنوان سرمایه‌های اجتماعی حضور نداشتند، رسانه‌ها به عنوان عاملی تعیین‌کننده در سیاست یک کشور به شمار می‌آیند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی