صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: در برابر رفتار و رویکرد آمریکا با جمهوری‌اسلامی، مقاومت یک شیوه است و متعلقات مقاومت نیز شامل یکسری روش‌هاست برای مقابله با تحریم‌هایی که گویی هیچ‌وقت قرار نیست، تمام بشوند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (استراتژی مقاومت از سوی ملت ایران در مقابل تشدید فشارهای چند سطحی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ) در ارتباط تلفنی با حنیف غفاری، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حنیف غفاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در بحث خودداری از مذاکره با آمریکا، مقاومت حکم یک تاکتیک را ندارد، بلکه حکم یک استراتژی، مولفه ثابت یا مجرایی دارد که ما رفتارهای بلندمدت‌مان را در قالب آن تعریف و تنظیم کنیم. وقتی از مقاومت صحبت می‌کنیم، سخن از یک رفتار حداقلی با یک بازه زمانی مشخص نمی‌کنیم، سخن از استراتژی است که از زمان جیمی کارتر یعنی همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده و فعلا هم به دوران ریاست‌جمهوری ترامپ رسیده و در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. لذا نخست باید تکلیف خودمان را با کلیدواژه مقاومت مشخص کنیم.

وی افزود: نکته دیگری که در این میان وجود دارد، ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته از برجام خارج شد و به صراحت اعلام کرد که تحریم‌ها را علیه جمهوری‌اسلامی برمی‌گرداند. اگرچه قبل از اینکه ترامپ از برجام خارج شود، عملا شاهد بودیم که حتی اوباما و ترامپ در یک سال نخست ریاست‌جمهوری خودش برجام را بارها نقض کردند؛ آنها عملا مانع از عادی‌سازی روابط بانکی، اعتباری و مالی با جمهوری‌اسلامی شدند. بنابراین رویکرد مقاومتی نسبت به تحریم‌های آمریکا از خیلی وقت پیش شروع شده است. هر چند که اعلام رسمی آن و برگشت تحریم‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام بیشتر نمود یافت.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بنابراین در برابر رفتار و رویکرد آمریکا با جمهوری‌اسلامی، مقاومت یک شیوه است و متعلقات مقاومت نیز شامل یکسری روش‌هاست برای مقابله با تحریم‌هایی که گویی هیچ‌وقت قرار نیست تمام بشوند. هر چند رهبر انقلاب قبلا اشاره کرده بودند که ما هیچ‌گاه با پایان تحریم‌های آمریکا مواجه نخواهیم شد و آنها سعی خواهند کرد تحریم‌ها را علیه ما به عنوان یک ابزار و اهرم فشار حفظ بکنند.

حنیف غفاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در نحوه مقابله با تحریم‌های آمریکا نیاز به در پیش رفتن اقتصاد مقاومتی است، در حالی که بسیاری معتقدند منظور از اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی است که انسان مجبور است در زندگی به حداقل‌ها بسنده کند. اما اقتصاد مقاومتی این معنی را نمی‌دهد، بلکه اقتصادی که در برابر تحریم مقاوم است و می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل داخلی را شکوفا کند. لذا در نخستین گام برای نهادینه کردن مقاومت، لازم است که درک مشترکی از مقاومت داشته باشیم، هر چند مقاومت طی 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی نهادینه شده اما با توجه به شرایط امروز نیاز است که این درک نهادینه‌تر شود.

وی افزود: پس از آنکه درک مشترکی از مقاومت شکل گرفت، آن‌گاه باید سراغ تعیین مصادیق و الگوهای مشترکرفتاری طبق تعریف مبنایی (که اشاره کردم)، بپردازیم.

مرتبط با این خبر

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟

  • جنگ افروزی در منطقه؛ تهدیدی برای امنیت اروپا

  • ادعای ترامپ درباره توقف جنگ یک دروغ بزرگ است

  • ادعای مذاکره بدون پیش‌شرط ترامپ، یک فریب است

  • استراتژی ایران مقابل امریکا دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است

  • پول‌های کثیف باید در نطفه انتخابات خفه شود

  • یقه‌سفیدها در نفوذ دادن پول‌های کثیف در انتخابات ردی به جا نمی‌گذارند

  • اجرای دقیق قانون انتخابات مانع از میدان دادن به کاندیداهای با وعده‌های عجیب و غریب است

  • جذابیت صندلی‌های مجلس باعث نفوذ پول‌های کثیف در انتخابات شده است