صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل سیاسی ضمن یادآوری این نکته که حامیان مذاکره با آمریکا قول گرداندن سانتریفیوژ و چرخ صنعت را داده بودند، گفت: تجربه تاریخی مذاکرات با آمریکا، جامعه را بی‌فایده بودن آن رساند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(مبانی استدلال رهبری در نفی تام مذاکره با آمریکا در فضای کنونی و مهم‌ترین آثار منفی مترتب بر آن) با حضور وحید جلال‌زاده، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

وحید جلال‌زاده در مصاحبه رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی در شرایط کنونی معتقدند می‌توان با آمریکا از در مذاکره وارد شد و منافع جمهوری‌اسلامی را حفظ کرد. از سویی افرادی موافق مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی نیستند. اگرچه اصل مذاکره را نمی‌توان نفی کرد و اکنون ما با دنیا در حال مذاکره هستیم. اما سوال اینجا پیش می‌آید که چرا با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم؟ درباره این موضوع شواهد تاریخی وجود دارد که وقتی تاریخ روابط ایران و آمریکا نگاه می‌کنیم، بعد از افول امپراطوری بریتانیا، آمریکایی‌ها که چشم طمع به مناطق تحت نفوذ انگلیسی‌ها از جمله ایران داشتند و از همان زمان که آمریکایی‌ها پایشان به ایران باز شد تا به امروز، همیشه در روابط ایران و آمریکا نوعی حاکمیت قدرت داشتیم.

وی افزود: به عبارتی رابطه و مذاکره میان ایران و امریکا بر اساس مولفه قدرت بود، چون آمریکایی‌ها قدرت فائقه در دنیا هستند، لذا وقتی می‌خواهند با کشوری مذاکره یا رابطه برقرار کنند؛ اصل نخست آنها قدرت است که این مولفه روابط و مذاکره را تحت‌شعاع قرار می‌دهد. از سویی با توجه به سابقه تاریخی روابط ایران و آمریکا که منجر به ساقط شدن یک دولت ملی شد و در این میان آمریکا نقش جدی داشت و طرفداری از پهلوی دوم که کارنامه‌اش برای مردم مشخص بود و این طرفداری تا روزهای پایانی حکومتش ادامه پیدا کرد و پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی از واقعه طبس، ایجاد جنگ تحمیلی، حمله به هواپیمای مسافربری ما و کمک به دشمنان جمهوری‌اسلامی در منطقه ایفای نقش کرد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: تصور می‌کنم رهبری صرف‌نظر از این مسائل، به دلایل عقلی و نقلی در بحث مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی مخالفت کردند. در حالی که رهبری در ابتدای دولت نخست حسن روحانی، بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند که برای نرمش قهرمانانه شواهد تاریخی در صدر اسلام را داریم، به طوری که پیامبر اسلام در صلح حدیبیه با سران قریشی به مذاکره نشست که در آن موقع قریش در اوج قدرت بود اما در سال‌های بعدی نشان از این بود که پبامبر در نرمش قهرمانانه توانسته منافع مسلمانان را در نظر بگیرد.

وحید جلال‌زاده گفت: لذا رهبری در دولت نخست روحانی، مجوز مذاکره با آمریکا را در یک سطح دادند، به طوری که روحانی و اوباما به صورت تلفنی با هم صحبت کردند و بعد از آن در سطح وزیرخارجه و معاونان توانستند با مقامات آمریکایی مذاکره کنند. مقام معظم رهبری از همان روزهای نخست هر چند مجوز مذاکره با مقامات آمریکایی را داده بودند، اما این انذار را می‌داند که به مذاکرات خوشبین نیستند. به نظرم اگر رهبری در آن موقع مجوز مذاکره را صادر کردند، به دلایل اجتماعی و داخلی بود. برخی در داخل قانع نمی‌شدند که مذاکره با آمریکا هیچ نفعی به حال مردم کشور ندارد. لذا باید یک تجربه تاریخی شکل می‌گرفت و من امروز در سطح دانشگاه و جامعه می‌بینیم که این تجربه در جای خودش نشسته است.

وی افزود: مدت‌ها پیش اوباما با ارسال نامه‌هایی به رهبری درخواست مذاکره و ایجاد رابطه با جمهوری‌اسلامی را داشت اما پس از مسائل سال 88 یک دفعه برخی فعالیت‌ها و حرکات صورت گرفت که آمریکایی‌ها به این توهم رسیدند با فضایی که ایجاد شده، می‌تواند در فضای داخلی کشور ما جولان دهند که این خیالی عبث بود. حال سوالم این است چه کسانی جمهوری‌اسلامی را به نقطه‌ای رساندند که وقتی آمریکایی‌ها به فضا و محیط داخلی جمهوری‌اسلامی می‌نگرند، طمع می‌کنند که می‌توان کاری کرد و امروز متاسفانه همان افراد زبانشان از همه درازتر است. در حالی که نخسیتن افرادی که باید مدافع نه به مذاکره با آمریکا باشند، آنهایی هستند که ما را به امروز رساندند و قول دادند که همه سانتریفیوژ را می‌گردانند و هم چرخ صنعت را.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف بازیگران شبکه ملی اطلاعات هنوز مشخص نشده

  • اینترنت از رحم پنتاگون متولد شد

  • هکرهای ایرانی آرامکو را نزدند!

  • اروپا از تغییر جهت ایران در مسیر برجام واهمه دارد

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟

  • جنگ افروزی در منطقه؛ تهدیدی برای امنیت اروپا

  • ادعای ترامپ درباره توقف جنگ یک دروغ بزرگ است

  • ادعای مذاکره بدون پیش‌شرط ترامپ، یک فریب است

  • استراتژی ایران مقابل امریکا دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است