صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه گفت: در شرایط فعلی هیچ‌گونه مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت مگر اینکه تغییر رفتاری در مقامات آمریکایی صورت بگیرد. ضمن اینکه در شرایط کنونی هیچ صاحب‌نظر استراتژیکی قبول نمی‌کند جمهوری‌اسلامی مذاکره‌ای با ایالات‌متحده انجام دهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(مبانی استدلال رهبری در نفی تام مذاکره با آمریکا در فضای کنونی و مهم‌ترین آثار منفی مترتب بر آن) در ارتباط تلفنی با دکتر غلامرضا کریمی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامرضا کریمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: سیاست اصولی جمهوری‌اسلامی در رابطه با عدم مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی به دلیل خروج غیرقانونی این کشور از برجام بوده است و گرنه در جاهایی که منافع ملی کشور حکم کرده، جمهوری‌اسلامی، مذاکراتی با مقامات آمریکایی داشت است برای مثال در قضیه افغانستان و بحران عراق مذاکراتی در سطح کارشناسی با آمریکایی‌ها داشتیم در ماجرای برجام نیز وزیرخارجه ما با وزیر خارجه آمریکا مذاکرات مفصلی داشته است. بنابراین وقتی ضرورت منافع ملی کشور ایجاب کند، مذاکره‌ای صورت بگیرد، طبیعی است که در سطح مسئولان ارشد این اجماع وجود دارد که مذاکره صورت بگیرد اما شرایط فعلی آمریکایی‌ها خروج از برجام را انجام دادند و خلاف قانون عمل کردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها در حالی صحبت از مذاکره مجدد با جمهوری‌اسلامی می‌کنند که 12 شرط گذاشتند و بعد تلفن دادند که حالا جمهوری‌اسلامی برای مذاکره اقدام کند! لذا در شرایط فعلی وضعیت به صورت نامتعادلی است و جمهوری‌اسلامی که 40 سال است تاوان استقلال‌طلبی خودش را در محیط بین‌المللی پرداخت می‌کند، طبیعی است که افکار عمومی و مسئولان جمهوری‌اسلامی مذاکره کردن در چنین شرایطی را نپذیرند. رد کردن مذاکره در چنین شرایطی نه تنها از سوی مسئولان فعلی نظام بلکه حتی از سوی افرادی که با نظام ارتباط خوبی ندارند و دیدگاه‌های ملی‌گرایانه درباره کشور دارند، با انجام مذاکره در چنین شرایطی به شدت مخالف هستند.

استاد دانشگاه ادامه داد: لذا شرایط مذاکره در وضعیت فعلی بسیار نامتعادل است و نظام سلطه به شکلی مذاکره را به جمهوری‌اسلامی تحمیل می‌کند. وگرنه در شرایط عادی و در سال‌های گذشته با آمریکا مذاکره داشتیم و تابویی از محضر جمهوری اسلامی نیست؛ شرایط فعلی وضعیت بسیار بدی است، ترامپ به شکل بسیار نامناسبی از برجام خارج شده و در اکنون به دنبال تحمیل ایده‌ها و آرمان‌های خودش هست، در حالی که جمهوری‌اسلامی طی 40 سال گذشته بر مواضع استقلالی خود تاکید و ظرفیت‌هایی را در سطح منطقه ایجاد کرده و قدرت منطقه‌ای خودش را در محیط خاورمیانه افزایش داده است.

غلامرضا کریمی گفت: لذا طبیعی است، آمریکایی‌ها به دنبال این باشند که به راحتی این قدرت استراتژیک را تخلیه کنند و برخی از رژیم‌های منطقه نیز مانند عربستان و رژیم‌صهیونیستی به شدت از این جایگاه و نفوذ منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی عصبانی هستند و با شیوه‌های بسیار سخیف به دنبال این هستند که جمهوری‌اسلامی از جایگاه خودش دست بکشد یا نفوذ منطقه‌ای خودش را کاهش دهد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: طبیعی است که چنین سناریویی قابل پذیرش نیست و رهبری نیز به طور رسمی اعلام کردند در شرایط فعلی هیچ‌گونه مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت مگر اینکه تغییر رفتاری در مقامات آمریکایی صورت بگیرد و برگشتی به مواضع قبل از اردیبهشت 97 انجام دهند، آن موقع حتما شرایط متفاوت خواهد بود و به گونه دیگری نیز امکان عمل کردن جمهوری‌اسلامی وجود ندارد، ضمن اینکه در شرایط کنونی هیچ صاحب‌نظر استراتژیکی قبول نمی‌کند، جمهوری‌اسلامی مذاکره‌ای با ایالات‌متحده انجام دهد.

مرتبط با این خبر

  • سیاست جمهوری اسلامی مقاومت و عدم مذاکره با دولت فعلی آمریکاست