گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

شاه نشین مطرح كرد؛ دغدغه مجلس، تصویب قوانین در راستای کاهش فشار بر محرومان است

عضو کمیسیون شوراها گفت: نمایندگان در مجلس با تصویب قوانین می‌خواهند بخشی از کشور را از بحران خارج کنند. ضمن اینکه رویکردی در پیش بگیرندکه به محرومان بیشتر کمک و به مردم فشار کمتری وارد شود.

1398/03/12
|
15:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل نظرات امام خمینی (ره) در مورد مردم سالاری دینی و جایگاه مجلس شورای اسلامی با ارتباط تلفنی با محمد محمودی شاه‌نشین، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمودی شاه‌نشین در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: قانونگذاری ما در مجلس شورای اسلامی بی نقص نیست، زیرا برخی از قوانین تصویب شده در مجلس از سوی شورای نگهبان برگردانده می‌شود به دلیل نقایصی که بر آن وارد است که برخی از این قوانین به تشخیص مصلحت می‌رود و در آن جا به نقایص آن پرداخته می‌شود. اگرچه در مجلس قبل از انقلاب اسلامی این نوع قانونگذاری را در مجلس سنا هم نداشتیم، از سوی ورود مجلس شورای اسلامی به مقوله قانونگذاری به شکل دیگری بود.

وی افزود: در حال حاضر شرایط به شکلی شده که هر کسی می‌تواند با قدری مطالعه، رشد و بررسی و با رساندن به تحصیلات به حد مکفی، اعتماد عمومی مردم را جلب کند و برای کاندید شدن در نمایندگی مجلس اعلام آمادگی کند و اصلا نیازی نیست که از یک خانواده مطرح و پولدار باشد، فقط باید بتواند اعتماد مردم را جلب کند و به اصول اولیه نظام مقید باشد به راحتی وارد مجلس شود. ما وقتی خودمان را مقایسه می‌کنیم در می‌یابیم که قشر عمده نمایندگان مجلس از میان غیرمرفه بودند که کارگری کردند و در میان مردم زندگی کردند، چنین چیزی تقریبا در دنیا بی‌نظیر است و به این نحو می‌تواند قشرهای مختلف مردم در مجلس ورود پیدا کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: اما این مردمی بودن مجلس نمی‌تواند توجیه‌کننده این باشد که نمایندگان احاطه بیشتری به ماهیت قوانین و موضوعات مطرح شده در صحن مجلس داشته باشند. البته شاید باید این نکته را ذکر کرد که هنوز ما در بررسی قوانین و تصویب آن به پختگی کامل نرسیدیم، زیرا طول انقلاب ما زیاد نیست و تنها 40 سال از عمر آن می‌گذرد. با این حال روش‌های قانونگذاری ما در حال بهبود یافتن است و به سمتی حرکت می‌کنیم که قوانین به سوی تناسبی شدن نمایندگان پیش می‌رود.

محمودی شاه‌نشین گفت: همه دغدغه‌ای که نمایندگان درباره قانونگذاری داشتند، در یک شرایط و جو آرامی نبوده است، کشور ما سال‌ها درگیر جنگ بوده، استرس و فشار روحی جنگ را پشت سر گذاشتیم و پس از آن کشور درگیر مباحث مختلفی بوده و امروز بحث تحریم‌ها مطرح است، هر روز دشمنان بحران‌هایی ایجاد می‌کنند، به عناوین مختلف بوق جنگ می‌زنند و به نحوی مشکلات ما را زیاد می‌کنند که کنار زدن و رویارویی با این مسائل نیازمند صرف هزینه و بودجه زیادی است. لذا به دلیل شرایطی که نظام جمهوری اسلامی با آن درگیر است، دشمنان بسیار و مسائلی که اقتصاد کشور با آن درگیر است، قوانینی که تصویب می‌شود با توجه به شرایطی که اشاره کردم، نمی‌توان انتظار داشت که همه مسائل را در بربگیرد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به این فکر می‌کنند چگونه با تصویب قوانینی بخشی از کشور را از بحران خارج کنند. چه رویکردی در پیش بگیریم که به محرومان بیشتر کمک کنیم و چه رویکردی را در نظر بگیریم که به مردم فشار کمتری وارد شود. لذا تصویب قوانین با شرایطی که کشور ما با آن درگیر است، نیازمند مطالعه و بررسی بیشتری است تا تحت تاثیر فضا و مشکلات روزمره قرار نگیریم و به قوانینی بپردازیم که می‌تواند در شکل برنامه‌های بلندمدت کشور را به سوی راه درست و بیرون رفت از مشکلات هدایت کند. بنابراین برنامه ششم توسعه را با ماه‌ها بررسی درست کردیم، با این حال اگر دغدغه فروش نفت، فشارهای روحی و روانی و مشکلات جامعه کنونی نبود، شاید این برنامه می‌توانست پخته‌تر از شکل فعلی بسته شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی