گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سردبیر خبرگزاری تسنیم: جمهوری‌اسلامی پیش از خروج ترامپ، برجام را بی فایده می دانست

سردبیر خبرگزاری تسنیم گفت: مشکل برجام عدم فهم راهبردهای استراتژیک نظام و آمریکا بود، به عبارتی مشکل شدیدی در فهم راهبرد پیدا کردیم، لذا چند سال طول کشید تا دریابیم از طریق برجام گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد شد.

1398/03/25
|
09:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ابعاد پیوستن به اف ای تی اف و نسبت آن با نظام تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران و پیش شرط‌های اروپا) با حضور عبدالله عبداللهی، سردبیر خبرگزاری تسنیم روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

عبدالله عبداللهی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: درباره موضوع FATF باید به چند نکته اشاره کرد، علت اینکه مدت زیادی تصمیم‌گیری درباره پیوستن به این کنوانسیون طول کشیده، به دلیل خود FATF نیست بلکه مساله نظام جمع‌بندی درباره سیاست جمهوری‌اسلامی است، مشکل ما درباره خوبی یا بدی FATF نیست، اگرچه به نظر می‌آید جمع‌بندی در این حوزه وجود دارد. اما متاسفانه ما در حوزه سیاست هنوز به یک جمع‌بندی نرسیدیم. هنوز به یک اجماع سیاسی نرسیدیم نه اجماع فنی درباره FATF.

وی افزود: چون درباره این موضوع به اجماع نرسیدیم، مشکلاتی وجود دارد. متاسفانه پیش‌فرض‌هایی از سوی دولت‌مردان وجود دارد و چون این پیش‌فرض‌ها حل نشده است، به نظرم جمهوری‌اسلامی هنوز نتوانسته تصمیم‌گیری خودش را به جمع‌بندی برساند، مبنی بر اینکه FATF نمی‌تواند گرهی از مشکلات ما را حل کند و این تصمیم را با اجماع کامل به جامعه اعلام کند. در میان بحث با کارشناسان سوالی مطرح شد که آیا برجام و FATF با هم شباهت‌ها یا همگونی‌هایی دارند یا خیر؟

سردبیر خبرگزاری تسنیم ادامه داد: به نظرم می‌توان به طور قطع برجام FATFرا به هم گره زد یا در کنار هم ببینیم. درباره بحث FATF یکسری سوالات وجود دارد از جمله اینکه پیوستن به FATF می‌تواند مشکلات بانکی ما را حل کند؟ بانک‌های ما باید همه اطلاعات را به FATF بدهند، آیا باید بعد از پیوستن حزب‌الله را تحریم کنیم؟ پاسخ به این پرسش‌ها نیاز به یک بحث فنی درباره FATF دارد. اما به نظرم مشکل باز هم در اینجا نیست، مشکلی که در برجام برای ما ایجاد شد، عدم فهم راهبردهای استراتژیک خودمان و آمریکا و متحدانش بود به عبارتی مشکل شدیدی در فهم راهبرد پیدا کردیم تا چند سال طول بکشد تا دریابیم از طریق برجام گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد شد.

عبدالله عبداللهی گفت: تصور می‌کنید جمهوری‌اسلامی درباره برجام سال 92 به جمع‌بندی نرسیده بود؟ مقام معظم رهبری از اوایل سال 92 بارها در سخنانی اعلام کردند که برجام راه برون رفت از مشکلات کشور نیست و برجام به نتیجه نمی‌رسد و مذاکره با آمریکا مشکلی را حل نمی‌کند و این مذاکره دشمنی آمریکا را با ما کم نمی‌کند بلکه این مذاکره مشکل‌ساز هم خواهد شد. لذا همین طور که از سخنان رهبری پیداست، جمهوری‌اسلامی درباره برجام پیش از حواشی آن و خروج ترامپ جمع‌بندی داشت. اگر عقل نظام جمهوری‌اسلامی را مقام معظم رهبری بدانیم، با دنبال کردن سخنانشان در خواهیم یافت که نظام درباره برجام هم جمع‌بندی واقع‌بینانه و هوشیارانه داشت.

وی افزود: اما نظام جمهوری اسلامی اجازه دادکه تجربه به دست بیایید تا این فهم در سیاسیون نظام شکل بگیرد که مذاکرات هسته‌ای به ما کمک یا مساعدتی می‌کند یا خیر؟ در این میان نکته کمتر گفته‌ای درباره برجام و FATF وجود دارد، در پایان بهار 91 دو نفر مسئول مذاکرات محرمانه با جمهوری اسلامی هستند، نخست جیک سالیوان که دست راست هیلاری کلینتون و نابغه سیاست خارجی بود و نفر دوم تالوار، هیچ ربطی به بحث هسته‌ای نداشت و تخصص‌اش ایران‌شناسی و سال 2000 به ایران سفر کرده است و بعد از سفر به ایران، جمع‌بندی تالوار درباره جمهوری‌اسلامی این است که نمی‌توانید جمهوری‌اسلامی را مجبور به تغییر رفتار یا مهار کنید مگر اینکه از طریق قراردادهای بین‌المللی نظام را در چارچوب قرار دهید و بعد از این سخن، نفرات بعدی که به عنوان مسئول در مذاکرات هسته‌ای وارد شدند نیز بر این نظر پای فشردند که جمهوری‌اسلامی از طریق جنگ و حربه تهدید قابل کنترل نیست بلکه طی مذاکرات، جمهوری‌اسلامی را در قراردادهای بین‌المللی وارد کنید، این شیوه تا پایان دوره بوش پیگیری شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی