گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر تحریریه مجله مثلث: پاسخ منفی رهبری به آمریکا عزت ملی با فزونی بخشید

دبیر تحریریه هفته نامه مثلث گفت: شاید تصور این بود که اگر رهبری به واسطه‌گری نخست‌وزیر ژاپن پاسخ منفی بدهند، چنین و چنان می‌شود، اما اتفاق خاصی رخ نداد و در مقابل عزت ملی ما خیلی تقویت شد.

1398/03/26
|
09:00

برنامه "گفت‌و‌گوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران و علل شکست راهبرد تشدید فشار و وادارسازی ایران به مذاکره) با حضور مصطفی صادقی، دبیر تحریریه مجله مثلث روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن رهبری تصمیم دشواری گرفتند، تصمیمی که آسان نبود اما در واقع ایشان نشان دادند مردم گرفتن تصمیمات دشوار هستند و گرفتن چنین تصمیمات دشواری نیز همیشه درست بوده است، اتفاق مهمی روی داد و خیلی‌ها در دنیا این خبر را دنبال می‌کردند که چه می‌شود؟ سرمایه‌گذاری زیادی در خارج از کشور بر این سفر انجام شده بود، در واقع ترامپ با فرستادن نخست‌وزیر ژاپن می‌خواست ادای اوباما را در بیاورد، زیرا قبلا اوباما از طریق واسطه باب مذاکره با جمهوری‌اسلامی را آغاز کرده بود، ترامپ نیز تصور می‌کرد اگر از طریق فردی که وجه منفی در ایران ندارد با رهبری مذاکره کند، شاید به نتیجه برسد، به عبارتی کار را از طریق روحانی یا وزارت خارجه دنبال نکرد.

وی افزود: به نظر می‌رسد ترامپ خواست کاری شبیه اوباما را انجام دهد، اما به دلایل بسیار متفاوتی که رهبری اجازه دادند تا طریقی که اوباما خواستار آن شده بود، به پیشنهاد برخی رهبری پذیرفتند که آزموده شود اما این بار اصلا اجازه ندادند که فرستاده ترامپ وارد فضای مذاکره شود. لذا وقتی می‌گویم تصمیم دشواری است به این لحاظ است که بالاخره سیاست خارجی ما در برهه بسیار حساسی قرار دارد و مردم آن را دنبال می‌کنند اما نکته اینجاست که با توجه به اعتمادی که طی تمام سال‌ها برقراری نظام جمهوری‌اسلامی به وجود آمده و اعتمادی که به شخص رهبری و تصمیماتشان وجود دارد، ایشان با تکیه بر همین اعتماد و ایمان الهی که همیشه دارند، خیلی محکم ایستادند و گفتند با شما (شینزو آبه) سخن می‌گویم اما با ایشان(ترامپ) حرفی ندارم.

دبیر تحریریه مجله مثلث ادامه داد: شاید تصور این بود که اگر رهبری به واسطه‌گری نخست‌وزیر ژاپن پاسخ منفی بدهند، چنین و چنان می‌شود، اما اتفاق خاصی رخ نداد. اما در مقابل عزت ملی ما خیلی تقویت شد؛ عزت ملی که تا چند وقت پیش ترامپ با عنوان تروریسم از آن یاد می‌کرد؛ این ملت تروریست! اما اکنون این ملت با اقتدار ایستاده و رهبرش به درخواست مذاکره فرستاده ترامپ پاسخ منفی می‌دهد. ترامپ می‌گوید به جمهوری‌اسلامی حمله نمی‌کنم، در حالی که نمی‌تواند حمله کند. ترامپ می‌گوید رژیم را تغییر نمی‌دهیم، توانایی چنین تغییری را ندارد، زیرا اگر چنین بود، انجام می‌داد.

مصطفی صادقی گفت: تصمیمی که رهبری گرفتند، تصمیم دشواری بود، اما حالا درک می‌کنیم که تصمیم درستی بود؛ تصمیمی که وسعت بزرگی داشت و تاثیر آن‌را در ادامه خواهیم دید. اما درباره مذاکره باید نکاتی را اشاره کنیم؛ چه کسی می‌خواهد مذاکره کند؟ چرا مذاکره؟ شکل مذاکره چگونه است؟ بر سر چه چیزی قرار است، مذاکره شود؟ آمریکای ترامپ می‌خواهد مذاکره کند. ماهیت آمریکا با ترامپ، بوش، اوباما و هر رئیس‌جمهور دیگری عوض نمی‌شود، اما شکل، پوسته و قواره آن فرق دارد. در حال حاضر رو به روی ما آمریکای ترامپ است، پس باید بدانیم با چه کسی قرار است، مذاکره کنیم. نکته دوم شکل مذاکره است، به عبارتی چگونه مذاکره می‌کنند؟

وی افزود: ترامپ به این شکل مذاکره می‌کند، توپ‌هایش را بر عرشه قرار می‌دهد و می‌گوید بیایید، مذاکره کنیم. زیر موشک‌هایش را روشن می‌کند، بعد می‌گوید حالا بیایید مذاکره کنیم. در حالی که اوباما چنین مذاکره نمی‌کرد، او شکل دیگری از تهدید و تحریم داشت. بر سر چه قرار است مذاکره کنند؟ درباره برجام که مذاکره شد و آنها دیگر بحثی در این رابطه ندارند. حال می‌خواهند درباره موشک‌های ما مذاکره کنند، آنچه که ما نام ناموس ملی بر آنها گذاشته‌ایم. اما بحثم بر سر این است که چرا ترامپ می‌خواهد مذاکره کند؟ صحنه انتخابات آمریکا به شدت شبیه انتخابات ما در سال 92 شده است. در حال حاضر سیاست خارجی در آن خیلی پررنگ شده است، نگاهی به نظرسنجی‌ها این اهمیت را نشان می‌دهد. اما وضعیت ترامپ در انتخابات آینده آمریکا مطرح است که در برخی جاها وضعش به لحاظ آراء بد نیست و برخی جاها خوب اما در بعضی از نقاط چندان مطلوب نیست و این به دلیل نارضایتی از سیاست خارجه ترامپ است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی