گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: آلمان و ژاپن؛ نماد تسلیم در برابر امریکا/ ترامپ دنبال تنش روانی است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: ژاپن و آلمان، از منظر سیاسی و جایگاهی که در ساختار بین‌الملل دارند، نماد تسلیم هستند، لذا تصور آمریکایی‌ها از فرستادن مقامات آلمان و ژاپن به ایران، ایجاد فشارروانی برحکومت و افکارعمومی ایران بود.

1398/03/26
|
11:00

برنامه "گفت‌و‌گوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران و علل شکست راهبرد تشدید فشار و وادارسازی ایران به مذاکره) با حضور دکتر کیومرث یزدان‌پناه، استاد دانشگاه، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

کیومرث یزدان‌پناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: مقامات ژاپن و آلمان که هر دو سهم بالایی در اقتصاد دنیا دارند به کشور ایران سفر کردند، آن هم به نمایندگی کشوری به نام ایالات‌متحده. این سفرها حتما جای تحلیل و بررسی دارد، زیرا برای برخی ممکن است این سوال پیش بیاید که میان این همه کشور و با وجود سازمان ملل متحد چرا دو کشور ژاپن و آلمان واسطه پیام ترامپ به جمهوری‌اسلامی شدند؟ چرا کشورهای همسایه مانند ترکیه و پاکستان این نقش را ایفا نکردند؟ در میان کشورهای اروپایی چرا ایتالیا، اسپانیا یا فرانسه پیشقدم نشد و در میان کشورهای آسیایی به نظرم نقش میانجی میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا را چین بهتر می‌توانست بازی کند.

وی افزود: شاید تاثیر سفر مقامات چین به جمهوری اسلامی بیشتر بود، البته به دلیل تنشی که میان آمریکا و چین وجود دارد، مانع از ایفای نقش میانجیگری چین میان ایران و آمریکا شد، وگرنه در ذهن آمریکایی‌ها این بود که از یک قدرت هم سطح در ایجاد رابطه با جمهوری‌اسلامی استفاده کنند. به اعتقاد من، صرف نظر از جایگاه اقتصادی دو کشور ژاپن و آلمان، این دو کشور نماد تسلیم در جنگ جهانی دوم بودند و هر دو به واسطه آمریکا تسلیم شدند و این تسلیم شدن هزینه‌های سنگینی را طی سال‌های اخیر برای ژاپن و آلمان در پی داشته است. اگرچه آنها رویه‌شان را تغییر دادند و با تغییر رویه استراتژیک و کنار گذاشتن شیوه صرف دفاعی، نظامی و امنیتی، اقتصاد را جایگزین آن کردند و موفق هم شدند و اکنون سهم بالایی در اقتصاد جهانی دارند و شاید آروزی بسیاری از کشورها، توسعه‌ای به سبک ژاپن و آلمان باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اما دو کشور ژاپن و آلمان، از منظر سیاسی و جایگاهی که در ساختار صلح بین‌الملل دارند، نماد تسلیم هستند و آمریکا کشوری که در فاصله کمتر از یک هفته، نمایندگان دو کشور را به ایران فرستاد. تصور آمریکایی‌ها بر این بود که از نگاه روانی بر این بود که فشار روانی را هم بر حکومت ایران داشته باشد و هم بر افکار عمومی و مردم ایران. در واقع آنها در حال زمینه‌سازی هستند؛ در واقع اگر شما کلید واژه‌های گفتمانی رهبران آمریکا و در راس آن ترامپ را در دو سه سال اخیر علیه جمهوری‌اسلامی ببینید خط مستقیم فکری را علیه جمهوری‌اسلامی در پیش گرفته، البته یکسری از کشورها را هدف دشمنی خود قرار داده اما درمیان آنها ایران خیلی شاخص است.

کیومرث یزدان‌پناه گفت: ترامپ پس از پیروزی در انتخابات نخستین جمله‌ای که درباره جمهوری‌اسلامی گفت: استراتژی من درباره ایران انزوا از بیرون و انسداد از درون خواهد بود؛ سخنی که در اشکال مختلف پی گرفت و در آینده هم دنبال خواهد کرد. به عبارتی رویه فعلی آمریکا به گونه‌ای نیست که نرمشی جدی و راهبردی در برابر ایران داشته باشد. برای این استراتژی نیز دلایل مختلفی دارد؛ به طوری که این استراتژی را صرفا در راستای تنش در روابط تهران و واشنگتن ارزیابی نمی‌کنم و تنش در روابط دو کشور بخشی از قضیه است و بخش دیگر سیاست‌های ثابت اقتصادی آمریکایست، ایالات‌متحده به هر شکل می‌داند که رقبای جدی در سطح جهانی پیدا کرده و این کشورهای رقیب از جمله چین و هند هر چه قدر که اقتصاد نوپای آنها رو به جلو می‌رود، نیازمندی آنها به انرژی بیشتر خواهد بود.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر آمریکا یکی از کشورهایی است که در تولید انرژی به تولید انبوه رسیده و بعید نیست که بخشی از این تنش‌ها و بازی‌هایی که آمریکا در منطقه خلیج‌فارس دنبال می‌کند و جمهوری‌اسلامی را در خط مقدم این بازی‌ها قرار داده است، برای ناامن جلوه دادن خلیج‌فارس و کشاندن بازار انرژی دنیا به سمت ایالات‌متحده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی