گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برزگر: ایران معطل اینستکس نخواهد ماند...

جلال برزگر با بیان اینکه کشور معطل اینستکس نخواهد ماند، گفت: اروپایی‌ها می‌گویند قصد دارند اینستکس را کامل‌تر و گسترده‌تر نمایند؛ ولی این سازوکار فاقد وزن اثرگذار در محاسبات جمهوری‌اسلامی است.

1398/04/16
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل بایدها و نبایدهای روابط برجامی ایران و اروپا) با حضور دکتر جلال برزگر، روزنامه‌نگار روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اروپایی‌ها مدعی هستند که می‌توانند برجام را بدون آمریکا حفظ کنند، اما توانائی‌ها و ضعف‌هایشان آشکار است. اما در حال حاضر که در آستانه ضرب‌الاجل جمهوری‌اسلامی به اروپا هستیم، خیلی‌ها نگران شدند که چرا میانه‌روها به دامن تندروها آویخته‌اند و در زمین آمریکا و ترامپ بازی می‌کنند. پس صبر استراتژیک، تحمل و مدارا با اروپا چه شد؟ در شرح این اوضاع باید بگویم اگر جمهوری‌اسلامی می‌خواست به صورت لجام گسیخته به تنش دامن بزند، در گام نخست صبر استراتژیک را بیش از یک سال پیش نمی‌گرفت و بعد از آن در برابر نقص‌های برجام، خروج آمریکا به صورت مرحله به مرحله با تعیین ضرب‌الاجل اعلام اقدامات قابل بازگشت نمی‌کرد. در حال حاضر به صراحت اعلام شده که اقدامات ما قابل بازگشت است. هر چند که شاید چنین نشود، بنابراین راه باز است.

وی افزود: به عبارتی جمهوری‌اسلامی بازی ترامپ، بولتون را نمی‌کند، بلکه بازی خودش را دارد، یعنی ما در کاهش تعهدات برجامی پس از یک سال صبر استراتژیک بسیار قاطع هستیم، اما این اقدامات قابل بازگشت است. حال مشکلاتی که وجود دارد و باعث شده که افقی وجود نداشته باشد، ریشه آن کجاست؟ اگر بخواهیم ریشه مسائل و تنش ایجاد شده ببینیم، ریشه آن تحریم است. بدون توجه همه به ویژه اروپایی‌ها به ریشه موضوع نمی‌توان انتظار کنترل پایدار تنش را داشت. از طرفی معادله برجام، معادله برد- برد بود، نمی‌تواند تبدیل به برد غرب و باخت ما شود. اگر قرار است تبدیل به باخت شود، باخت- باخت می‌شود. همه در آن می‌بازند. اگر کسی نگران تنش است که برخی می‌گویند از پایان روز ضرب‌الاجل افزایش می‌یابد، باید فکری به حال ریشه بکند.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: البته نهایت مطلوب جمهوری‌اسلامی در برجام باخت - باخت نیست. چون چنین رویه و دیدی ندارد، از هر ابتکاری برای تغییر شرایط از جمله اینستکس استقبال می‌کند. اما این اینستکس خودش هم غایت مطلوب و ایده‌آل به ویژه در شکل فعلی آن نیست. اروپایی‌ها میگویند آمریکایی‌ها شرکت‌های ما را رصد می‌کنند که هر کس تحریم‌های را نقض کند، می‌زنیم و تحریمش می‌کنیم. لذا ما مشکل داریم. ما در جواب می‌گوییم این مشکل شماست. باید برای تعهد چندجانبه‌ای که عضو آن هستید، هزینه بکنید. شاید مشکلات آنها واقعی است، اما اروپا بدون خیس شدن، نمی‌تواند شنا بکند.

جلال برزگر گفت: از نظر ما ساز و کار اینستکس ناقص است اما حتما کفر ابلیس نیست. ضمن اینکه برخی می‌گویند کشور نباید معطل بماند، حرف درستی است، اما بعید است که کشور ما معطل اینستکس مانده باشد! به عبارتی هر کاری امکان‌پذیر است در کانال‌های دیگر در حال انجام است و کسی معطل آن نیست. این اینستکس فقط یک امکان، ابزار و معبری است و امیدواریم همانطور که اروپایی‌ها می‌گویند بتوانند آنرا کامل‌تر و گسترده‌تر بکنند. ولی فعلا وزن اثرگذار در محاسبات جمهوری‌اسلامی را ندارد و فاقد این وزن هستند. به نظر من و بسیاری از کارشناسان اینستکس اصلا بد نیست و حتی خوب است اما کافی نیست. فعلا وزن کافی را ندارد. گفته شده که قرار است که بلژیک و اسپانیا و هلند سهام‌دار آن شوند اما فعلا درباره نوع ساز و کار آن و شرکت مجری آن بحث است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: اما گیر اصلی همان بنزین ماشین زیبایی است که تخت‌روانچی به آن اشاره کرد، یعنی اینستکس احتیاج به بنزین و نقدینگی درون خودش و گسترده شدن دارد تا مراحل تولد را طی کند و فقط شامل موارد دارو و غذا نباشد و مواد تحریمی مورد ادعای آمریکا را هم در برگیرد. از طرفی اروپایی‌ها می‌گویند حتی اگر ایرانی‌ها نخواهند با ما کار کنند، ما می‌خواهیم اینستکس را گسترش بدهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی