گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: اروپا می داند ایران قاطعانه تصمیمات آتی را اجرایی می کند

یک استاد دانشگاه توقیف نفتکش ایرانی را به معنای ایجاد تنش در منطقه دانست و گفت: اروپا می‌داند جمهوری‌اسلامی تصمیم نهایی‌ را گرفته و قاطعانه تصمیماتش را به اجرا درمی‌آورد.

1398/04/16
|
14:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل بایدها و نبایدهای روابط برجامی ایران و اروپا) با حضور دکتر محسن جلیلوند، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن جلیلوند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم اروپا کاری نمی‌کند، چون تسمه تایم برجام دیگر بریده است و به نوعی از برجام گذر کردیم. لذا تصور نمی‌کنم هیچ‌کدام از طرفین بتوانند به قبل از برجام برگردند نه ایران نه هیچ کشور اروپایی. از طرفی باید بگویم اروپا در برجام تنها نقش تعادل کننده را دارد و خودش تاثیرگذار نیست. اگر دقت کنید در برجام رویارویی اصلی ما با آمریکا بود و تا زمانی که امضای آمریکا در برجام نیامد، امضاء کشورهای دیگر هیچ اعتباری نداشت. جمهوری‌اسلامی نیز با امضاء آنها کاری نداشت، چون رویارویی اصلی ما با آمریکا بود. اگرچه روسیه و چین هم حضور داشتند، اما طرف اصلی ما در برجام آمریکا بود.

وی افزود: بنابراین تصور درستی نیست که اروپا بتواند برجام را تغییر دهد یا کاری بکند، چنین رویکردی در میان نیست. برای همین باید واکنش آنها را در برابر تغییر رویکرد جمهوری‌اسلامی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ببینیم، اگرچه آنها گفته‌اند که واکنشی نشان نمی‌دهند. اما این‌که اروپایی‌ها بتوانند واکنشی نشان بدهند و کاری انجام دهند، بحث دیگری است، اما تصور نمی‌کنم بتوانم کاری از پیش ببرند یا واکنش شدیدی نشان بدهند، چون می‌دانند جمهوری‌اسلامی تصمیم نهایی‌اش را گرفته و قاطعانه تصمیماتش را به اجرا درمی‌آورد. لذا تصور نمی‌کنم آنها چیزی در دستشان باشد که به وضعیت حفظ برجام کمک کنند.

استاد دانشگاه گفت: ما در حال حاضر تصاعد تنش در حوزه سیاسی و نظامی داریم، آنها نفتکش ما را متوقف کردند که غیر از تنش عنوان دیگری نمی‌توان روی آن گذاشت. اگر تعریف تنش سیاسی داشته باشد، از حوزه سیاسی و نظامی بوده و اینکه قرار است به شورای حکام توضیح دهیم که چه می‌کنیم. لذا در همه حوزه‌ها تصاعد تنش داریم اما هنوز به مرحله بحران نرسیده، اگرچه ایران تولید تنش نکرده است، اما وقتی اعلام می‌کند درصد غنی‌سازی را افزایش می‌دهد، این مساله تولید تنش می‌کند و ربطی به ایران ندارد و اصلا تنش را ترامپ با خروج از برجام آغاز کرد.

محسن جلیلوند گفت: در برجام همه کشورهای حاضر تعهداتی داشتند، اما اروپا تعهدی سوا از دیگران نداشت. در واقع برجام تعهدی بود که 5+1 با هم کردند و همه با هم به تعهدات عمل نکردند. به نظرم برجام مانند ماشینی بود که قرار بر حرکت آن بود که آمریکا به عنوان راننده آن پیاده شد و گفت من نمی‌روم، بقیه نیز جرات هُل دادن ندارند و هر کسی جرات آن را نداشت که پشت فرمان بنشیند. در واقع این‌طور نبود که اروپا در برجام تعهد سوا از دیگران داشته باشد و اینستکس نیز برای فرار از تحریم ثانویه آمریکا مطرح شد و قبل از آن چیز دیگری مطرح بود.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: از طرفی اینستکس قرار نیست برای ما معجزه کند، یک اتاق مبادلات پایاپای است و حرف‌های اروپا پیرامون رویکرد اینستکس که فلان می‌کنیم و بهمان، بیشتر یک موضع‌گیری سیاسی است تا بخواهد یک وضعیت عملیاتی به خود بگیرد. ضمن آنکه منتظرند تا رویکرد ایران را ببینند بعد یک چشمه نشان دهند. اگرچه برای همین کانال اینستکس کلی گارانتی و تضمین از ما خواستند. باید عضو FATF و پالرمو و فلان شویم و کارهای دیگری را انجام بدهیم تا شاید اینستکس عملیاتی شود. کانالی که تنها برای راه‌اندازی آن از ما کلی تضمین خواستند و معلوم نیست چه رویکردی دارد و تا چه اندازه به درد بخور است. اگرچه می‌توان گفت که تنها از هیچی بهتر است. اینستکس بعد از خروج آمریکا از برجام مطرح شد و از قبل قرار نبود اروپا چنین راهکاری در پیش بگیرد. زیرا طرف اصلی برجام آمریکا بود نه اروپا.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی