گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر هیئت تحریریه مثلث: رسانه‌ها مردم را آگاه کنند که جنگ نخواهدشد

دبیر هیئت تحریریه مثلث گفت: ما در رسانه‌ها وظیفه داریم، تصویر درستی از شرایط را ترسیم کنیم و به مردم بگوییم، جنگ نمی‌شود. البته توضیح دهیم چرا جنگ نمی‌شود. زیرا اگر امریکایی‌ها می‌توانستند جنگ کنند، حتما جنگی راه می‌انداختند.

1398/04/19
|
10:08

برنامه "گفت‌و‌گوی سیاسی" با موضوع (بررسی راهبرد مقاومت به عنوان مهم‌ترین علل اقتدار، سربلندی و شکست‌ناپذیری ملت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا) با حضور مصطفی صادقی، دبیر هیئت تحریریه و دبیر سیاست نشریه مثلث روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: ما تا چه زمانی باید مقاومت کنیم؟ تا زمانی که هویتمان برایمان مهم باشد، هویت ما ضداستعمار، عدالت‌خواه و استقلال‌طلب است و مردم ما نمی‌خواهند مانند دوران پهلوی نفت ما را ببرند و مسئولان ما را منصوب بکنند. بلکه می‌خواهند حاکمیت واقعی از آن خودشان باشند، همان چیزی که در این 40 سال دیدیم، مردم در صحنه تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند. اما درباره جنگ میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا، اگر مقاومت کنیم چه می‌شود؟ نقش رسانه‌ها در میان چیست و چه چیزهایی را باید بازتاب دهند و رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب و رسانه‌های حاضر در فضای مجازی چه تصویری باید بسازند؟

وی افزود: رهبری فرمودند نه مذاکره می‌کنیم نه جنگ می‌شود. اگر این جمله را یک کلمه کم یا زیاد کنیم، نامش مقاومت نیست، یعنی وقتی این وضعیت را اعلام کردیم، اگر با فلانی به جای فلانی مذاکره کنیم، به طور قطع کار غلطی کردیم؛ چون مذاکره انجام شده است. اگر با شینزو آبه یا امانوئل مکرون مذاکره کنید، هر دو نمایندگان آمریکا هستند. از آن طرف این‌که تیتر بزنیم، این هم غلط است. لذا توجه کنید وقتی رهبری می‌فرمایند جنگ نمی‌شود، ما هم یک طرف جنگ هستیم.

دبیر تحریریه نشریه مثلث ادامه داد: ما هم می‌توانیم کاری کنیم که جنگ بشود، کاری ندارد، یک موشک به جایی بزنیم تا جنگ بشود. پس هر دو غلط است، یعنی استراتژی که می‌گوییم مذاکره نمی‌کنیم، جنگ هم نمی‌شود، این نباید کم و زیاد شود. همان چیزی که اکنون هست. این را باید رسانه‌ها بگویند. نکته بعدی اینکه سیاست‌ خارجی که در این دوره با آن مواجه هستیم، منظورم نیست که یک نفر حرف بزند، بلکه یک حرف زده شود. همه حرف بزنند، اما همه یک حرف بزنند. آیا همه مجبورند سکوت کنند تا یک نفر حرف بزند؟ خیر، این‌طور نیست، اتاق استماع بگذارند، همه حرف‌ها را بزنند اما وقتی از اتاق بیرون آمدند، همه یک حرف را بزنند.

مصطفی صادقی گفت: اتفاقی که در دو سه هفته اخیر افتاده، حسن روحانی چند ساعت قبل از اینکه شینزو آبه وارد ایران شوند، گفت فرقی نمی‌کند که نخست‌وزیر ژاپن می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند، همه ما یک حرف می‌زنیم. حسن روحانی در چند روز اخیر بعد از اینکه گام نخست را در رابطه با برجام برداشتیم، تندترین سخنرانی‌ها را علیه آمریکا و اروپا داشت، محمدجواد ظریف نیز همین‌طور. این خیلی اتفاق مبارکی در سیاست خارجی ماست. لذا رسانه‌های ما باید توجه کنند که وقتی دشمن با ناو و توپش لب مرز ایستاده است، چه معنی دارد که یک رسانه تیتر بزند که برویم مذاکره کنیم، می‌زنند! چنین برخوردی در برابر آمریکا و اروپا و نفی مذاکره در شرایط فعلی یعنی صاحب عقل بودن. درباره چه چیزی باید مذاکره کنیم، درباره فعالیت هسته‌ای مذاکره کردیم.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: درباره موشکی مذاکره کنیم! رهبری می‌فرمایند آنها می‌گویند موشکتان را بدهید که ما هر وقت خواستیم، شما را بزنیم. کدام ملت عاقلی درباره این موضوع مذاکره می‌کند؟! بسیاری از افراد [تندرو] که زمانی از مذاکره حمایت می‌کردند، بسیاری از آنها می‌گویند اکنون وقت مذاکره نیست. حتی در جناح اصلاح‌طلب در زمان ترامپ گفتند نباید مذاکره کنیم. لذا ما در رسانه‌ها وظیفه داریم تصویر درستی از شرایط ترسیم کنیم. نکته دوم به مردم بگوییم، جنگ نمی‌شود. البته توضیح دهیم چرا جنگ نمی‌شود. شما مطمئن باشید، اگر امریکایی‌ها دو کار را می‌توانستند بکنند حتما انجام می‌دادند؛ اگر می‌توانستند جنگ کنند، حتما جنگی راه می‌انداختند و اگر می‌توانستند رژیم ما را تغییر دهند، حتما این‌کار را می‌کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی