گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مسائل اروپا در موسسه ایران یوریكا: وابستگی امنیتی-اقتصادی اروپا به امریکا ؛مانعی برای حفظ برجام

پژوهشگر مسائل اروپا گفت: امروز اتحادیه اروپا در شکننده‌ترین وضعیت به سر می‌برد که باعث شده در بحث برجام نتواند توان خود را تجمیع کند و از توافقی که برای امنیت و پرستیژش مهم است، دفاع کند.

1398/04/23
|
10:03
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توان اروپا برای حفظ برجام و نفوذ کاخ سفید بردولت مردان و سیاستمداران اتحادیه اروپا) با حضور دکتر سهراب سعدالدین، پژوهشگر مسائل اروپا در موسسه ایران یوریکا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سهراب سعدالدین در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: باید سراغ این رفت که چرا اروپایی‌ها نتوانستند کاری برای پیش برد برجام انجام دهند؟ از واژه «نتوانستن» استفاده کردم، چون قدری با کارشناس دیگر برنامه اختلاف‌نظر دارم و معتقد به دیدن رفتار اروپا به همراه آمریکا در یک بسته یا گروه نیستم و اعتقاد دارم به دلایل خیلی مشخص اروپایی‌ها معتقد به حفظ برجام هستند. اما به طور عملی نتوانستند از برجام حمایت کنند، زیرا توانایی چنین حمایتی را نداشتند. یکی از دلایل این امر میتواند وابستگی نظامی اروپا به آمریکا باشد.

وی افزود: باید توجه کرد که وابستگی نظامی اروپا به آمریکا تنها وابستگی در مقابل یک تهدید بیرونی نیست، بلکه اروپایی‌ها برای انسجام درونی نیز وابستگی نظامی به ایالات‌متحده دارند و برای این‌که ثبات امنیتی در اروپا باقی بماند، به آمریکا نیاز دارند. بحث‌هایی درباره ارتش اروپایی و اتحادیه دفاعی اروپایی تا به عملی شدن آن زمان زیادی لازم است تا به یک ساختار دفاعی و امنیتی تبدیل شود، زمان زیادی را در برمی‌گیرد. بنابراین وابستگی امنیتی اتحادیه اروپا به آمریکا یک اصل است.

پژوهشگر مسائل اروپا ادامه داد: نکته دیگر که باید به آن توجه کنیم، گره‌های اقتصادی است، در واقع وابستگی اقتصادی متقابلی که میان دو کشور وجود دارد، هیچ کشور یا شرکتی در اروپا که بازاری در آمریکا دارد، این ریسک را نمی‌کند که بازار آمریکا را از دست بدهد و تحریم‌های ثانویه ایالات‌متحده را کنار بزند. از طرفی فضای اتحادیه اروپا، نیز فضای دستورالعملی نیست، یعنی 90 درصد شرکتهای اروپایی خصوصی هستند و کمیسیون نمی‌تواند به آنها دستورالعملی بدهد تا با ایران تجارت کنند. بنابراین بحث وابستگی امنیتی و اقتصادی اروپا به ایالات‌متحده دو عامل خیلی مهمی است که باعث شده، اروپا نتواند در بحث برجام با ما همکاری کند.

سهراب سعدالدین گفت: نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، بحث وضعیت اتحادیه اروپاست، در حال حاضر اتحادیه اروپا در شکننده‌ترین وضعیت تاریخ خودش به سر می‌برد، این مساله باعث شده که اتحادیه اروپا بیشترین نیروی خودش را بر مسائل داخلی بگذارد و همین مشغولیت و صرف نیروی زیاد باعث شده که نتواند در بحث برجام توانش را تجمیع کند تا بتواند از توافقی که برای امنیت و پرستیژش مهم است، دفاع کند.

وی افزود: برخی انتقادات به رویکرد اروپا در حفظ برجام و عملی نکردن تعهداتشان وارد است، اما این به معنی خواست اروپا در عملی نکردن تعهداتش و حفظ برجام نیست، امریکایی‌ها فشار زیادی به اروپا وارد کردند تا از آن خارج شوند، اما اروپایی‌ها خواستار حفظ آن شدند. لذا این‌که سه کشور اروپایی بخواهند راهبری اینستکس را به عهده بگیرند، این نشان دهنده آن است که عزم جدی اروپا برای حفظ برجام است. زمانی که شکاف هر روز در حال گسترده شدن است، اروپایی‌ها تلاش کردند تا بتوانند برجام را حفظ کنند اما اراده اروپایی‌ها نتوانست منتج به نتیجه شود، به دلایل مختلف به بعضی از آنها اشاره شد.

پژوهشگر مسائل اروپا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: برجام برای اروپا به چند دلیل مهم است، نخست، اروپا یک قدرت سخت نیست، بلکه بازیگری است که تکیه‌اش بر هنجارها و چندجانبه‌گرایی بین‌المللی است، لذا اگر اروپا، برجام را به عنوان مهم‌ترین دستاورد سیاست خارجی‌اش از دست بدهد، چیزی برای ارائه نه به مردم خودش دارد نه به مردم جهان. به عبارتی وقتی افکار عمومی اروپا نگاه کنند و ببینند محصول سیاست خارجی اروپا به نگاه منتقدان چیزی مثل هیچ شده است، بازیگران بین‌المللی نیز نمی‌توانند روی چنین بازیگری حساب باز کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی