گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مسائل سیاسی: اظهارنظر ظریف درباره توقیف نفتکش ایران، جناحی نبود

یک پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: تلاش‌ اروپا در عمل برای ایران عوایدی نداشت، در حالی که آژانس انرژی اتمی به طور دائم پایبندی جمهوری‌اسلامی به تعهداتش در برجام را تائید کرد.

1398/04/23
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توان اروپا برای حفظ برجام و نفوذ کاخ سفید بردولت مردان و سیاستمداران اتحادیه اروپا) با حضور علی ابراهیمی، پژوهشگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی ابراهیمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: پس از کاخ سفید از برجام خارج شد، اروپایی‌ها تلاش بسیاری کردند تا برجام حفظ شود، اما در عمل تلاش‌های اروپا برای ایران عوایدی به دنبال نداشت. از طرفی اظهارنظر آنها «ما متاسفیم» و «تقریبا هیچ» برای ما همراه بود! این در حالی بود که آژانس انرژی اتمی به طور دائم پایبندی جمهوری‌اسلامی به تعهداتش در برجام را تائید کرد. اما من مجموعه عملکرد اتحادیه اروپا با آمریکا را در یک بسته ارزیابی می‌کنم و کنار هم قرار می‌دهم. به این معنی که رویکرد آنها با یکدیگر هماهنگ است و نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد.

وی افزود: بهمن 96 که ظریف به نشست امنیتی مونیخ رفت، شاهد بودیم که اروپایی‌ها از دادن بنزین امتناع کردند. از آن طرف فرانسه به سازمان تروریستی منافقین پناه می‌دهد و سور و سات آنها را مهیا می‌کند و به انواع مختلف موضع‌گیری‌های متفاوتی دارند. اما آنچه که در مذاکره برای ما بسیار اهمیت دارد؛ داد و ستد است. وقتی ما امتیازی می‌دهیم باید ما به ازاء دریافت کنیم، لذا وقتی ایران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و آژانس انرژی اتمی نیز مدام آن را تائید کرده است، اما از طرف مقابل هیچ واکنش و بازتابی نداریم، کار به مهلت 60 روزه شورای امنیت ملی می‌رسد و پس از آن می‌بینیم که اروپایی‌ها چیزی شبیه بازی را انجام می‌دهند. هر چه جلوتر می‌رویم، کاهش تعهدات ایران، فضا را برای اروپایی‌ها جدی‌تر می‌کند. برای همین دوباره تکرار می‌کنم رفتار اروپایی‌ها را متفاوت از آمریکایی‌ها نمی‌توان تحلیل کرد.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: در متن برجام درباره تعهدات اروپا مطالبی ثبت شده است و فلسفه وجودی اروپا که پای میز مذاکره آمده، متوجه تعهداتی از سوی اروپا نسبت به برجام است و این‌گونه نیست که اروپا تعهد نداشته باشد، سخنان ما نیز مبتنی بر نفی مذاکره نیست و ما نمی‌خواهیم بگوییم در مذاکره هیچ خیری نیست و بعد این کانال‌ها باید حفظ شود اما به شرط و شروط‌ها. برای مثال درباره توقیف نفتکش ایرانی و این عرایض صریح محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران است که نقض برجام است! چنین سخنی را نمی‌توانیم تفسیر به آن کنیم که ظریف اظهارنظر جناحی می‌کند! ظریف عضو بدنه دولت است و به صورت صریح می‌گوید توقیف نفتکش ایرانی نقض برجام است.

علی ابراهیمی گفت: اگر اراده‌ای در اروپا باشد که یکی از آنها کشور انگلستان است، چنین اتفاقاتی نباید بیفتد. از طرفی اگر از منظر بحث منطقه‌ای نگاه کنیم ما تفاوت ماهوی با اروپا و آمریکا داریم و چه بخواهیم و چه نخواهیم نمی‌توانیم با آنها به یک نقطه مشترک برسیم. شاید در خیلی از محورها مانند دو خط موازی باشیم. اما اگر بتوانیم به توافقی برسیم، شاید در مسائل اقتصادی مقدور باشد. من معتقدم در مسائل اقتصادی قرار نیست که آنها را به مبانی اسلامی متصل و زمینه تشرعشان را فراهم کنیم، داد و ستد اقتصادی مانند معامله دو تاجر که پشت یک میز می‌نشینند و مذاکره می‌کنند، آورده ای مشخص است و جنسی که قرار است، خریداری شود، نیز مشخص است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: لذا ما باید ساز و کاری طراحی کنیم که چنین اتفاقاتی ( از قبیل توقیف نفتکش ایران) نیفتد. نمی‌توانیم بگوییم شما نفتکش ما را توقیق کردید، این نقض برجام نیست، اشکالی ندارد! یک طرفه از برجام خارج شدید، اینستکس را نمی‌خواهید عملیاتی کنید، شما بحث FATF را به ما تحمیل می‌کنید و ما را در یک تنگنا قرار می‌دهید. حزب‌الله لبنان و بحث‌های موشکی را نیز کم‌کم وسط می‌آورید. این‌طور نمی‌توان پیش رفت، زیرا هیچ مفری برای ایران قائل نیستند تا ایران بخواهد پایبند برجام بماند، اگرچه تا به حال خیلی خوب مانده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی