صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

فرازی گفت: اروپایی‌ها، در بحث غنی‌سازی هشدار می‌دهند که ایران نباید از سطح غنی‌سازی تعیین شده در برجام بالا برود و برخی از آنها حتی احتمال فعال‌سازی مکانیسم ماشه را مطرح می‌کنند، تا مبادا آمریکایی‌ها از اروپایی‌ها دلخور شوند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توان اروپا برای حفظ برجام) در ارتباط تلفنی با دکتر علی‌اکبر فرازی، سفیر سابق ایران در چند کشور اروپائی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی‌اکبر فرازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اروپای پس از جنگ جهانی دوم هنوز خودش را وامدار آمریکا به لحاظ سیاسی، اقتصادی و بنیادهای فکری و فرهنگی ‌می‌داند و تصور می‌کند اگر در مقابل آمریکایی‌ها استقلال رای نشان دهد، از طرف رای‌دهندگان اروپایی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. در حقیقت شاکله اصلی تفکر سیاستمداران قدیمی اروپا را نشان می‌دهد.

وی افزود: امروز نسل جدیدی در اروپا در حال قد علم کردن است که این نسل جدید خودش را وامدار آمریکا نمی‌داند و به تدریج در احزاب و نهادهای قدرت سر برمی‌آورد و به این معنای آن نیست که آنها آمریکا ستیز هستند، اما به معنای آن است که دیگر خود را وامدار آمریکا نمی‌داند. امروز این نسل با نام‌های گوناگون در حال رشد هستند و امید می‌رود که در آینده نزدیک و در انتخابات آتی این طیف رای بیشتری بیاورند.

سفیر سابق ایران در کشورهای اروپایی ادامه داد: اکنون در اروپا در رابطه با برجام، ایران‌هراسی در حال تبدیل به ایران‌ستیزی در میان سیاستمداران قدیمی اروپایی است، نگاهی که از گذشته بوده و کشورهای اروپایی برای این‌که از قافله عقب نمانند، سعی می‌کنند در حقیقت تا حدی از آمریکایی‌ها نیز جلو بزنند. به عبارتی در قضیه برجام سطح توقعات ما از اروپا مشخص شد و به معنای آن نیست که در قضیه برجام، اروپا میان ما و آمریکا، ایران را انتخاب کند. اصلا چنین بحثی در میان نیست و دولت‌مردان اروپایی میدان عملشان بسیار محدود است، علی رغم شعارهای استقلال‌ط‌لبانه که می‌دهند، اما در واقعیت به شدت تحت تاثیر واشنگتن هستند و گرایش‌های مستقلانه‌ای که آغاز شده و در آراء رای‌دهندگان دیده می‌شود، شاید در آینده نه چندان دور خودش را با انتخاب اعضای جدید پارلمان اروپا و در میان دولتمردان جدید اروپا نشان دهد.

علی‌اکبر فرازی گفت: در حال حاضر کشورهای اروپایی به ایران‌هراسی دامن می‌زنند به دلیل این‌که سطح توقعات ایران را از اروپا پایین بیاورند. زیرا توان اجرایی کردن مطالبات به حق جمهوری‌اسلامی را ندارند. لذا بحث غنی‌سازی ایران را مطرح می‌کنند و هشدار می‌دهند که ایران نباید از سطح غنی‌سازی تعیین شده در برجام بالا برود و برخی از آنها احتمال فعال‌سازی مکانیسم ماشه را مطرح می‌کنند، همه این مسائل نشان‌دهنده آن است که مبادا آمریکایی‌ها از اروپایی‌ها دلخور شوند. اگرچه آنها می‌دانند که ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی فعالیت می‌کند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: بنابراین در چنین شرایطی ما نباید بهانه به دست اروپایی‌ها دهیم تا بحث ایران‌هراسی را به ویژه در رسانه‌هایشان پررنگ کنند. زیرا رسانه در اروپا در دست خاندان‌های حکومتی است که هر طور میخواهند می‌توانند مطلبی را در سطح بالا منتشر کنند. لذا ما در داخل ایران نباید بهانه به دست امپراطوری رسانه‌ای اروپایی‌ها بدهیم، از طرفی در مباحث دیپلماتیک با اروپایی‌ها بر این مطلب تاکید کنیم که ما توقع معجزه از اروپا را نداریم. تنها انتظار داریم که اگر اروپا توقع دارد از منافع برجام برخوردار شود، باید تعهداتش را عملی و اجرایی کند. در غیر این صورت طبیعی است که حضور اروپا در برجام سودی برای ما نخواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • اینستکس قابل تحریم نیست/ مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد

  • اروپا از برجام خارج شد/ ماشه اروپایی تهدید جدیدی نیست!

  • تهدید مکانیزم ماشه؛ گستاخی اروپایی هاست

  • مکانیزم ماشه، فرار روبه جلو/ گام پنجم 10روز دیگر برداشته می شود

  • طرح مکانیزم ماشه از سوی اروپا، از روی انفعال است

  • ارسال پرونده به شورای امنیت، هدف اروپایی ها از اجرای مکانیزم ماشه است

  • مکانیزم ماشه یک طنز سیاسی است

  • تداوم راه مقاومت اعتبار ماست

  • انگلیس؛ دست امریکا در آستین برجام/ امید بستن به اروپایی‌ها از ابتدا اشتباه بود