صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: یکی از مسائلی که دشمن ایجاد می‌کند، به وجود آوردن تصور ناامنی در حمل و نقل نفت ایران برای افکار عمومی دنیاست، فشاری که منجر به پذیرفتن مذاکره از سوی دولت ما باشد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سناریوی آمریکایی، انگلیسی اختلال در ناوگان نفتکش های ایران و توقیف نفتکش در جبل الطارق و راه‌های مهار) با حضور رضا حجت، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا حجت در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: انگلیس به دلایل مختلف به نوعی متحد سرسخت آمریکاست و اما کارش در توقیف نفتکش ایرانی به گونه‌ای فشار به افکار عمومی ایران است. در دور‌ههای قبلی مذکرات پیش از حضور محمدجواد ظریف بحث بر سر آن بود که به توافق می‌رسیم یا خیر، متاسفانه مذکرات هسته‌ای به فضای اقتصادی ایران گره خورد و این مساله را رسانه‌های غربی به سادگی به افکار عمومی ما گره زدند، به طوری که با احتمال توافق فضای اقتصادی بهتر می‌شد و با هر خبر منفی از مذاکرات، اقتصاد ایران ملتهب می‌شد و بر افکار عمومی ما تاثیر می‌گذاشت.

وی افزود: در واقع این تاثیرگذاری مهارتی است که غرب توان استفاده از رسانه و گره زدن این مسائل را به هم دارد. این اتفاق در برجام به گونه دیگری افتاد، وقتی آمریکا از برجام خارج شد، اتفاقاتی رقم خورد و بر صحنه داخلی ما تاثیرات منفی گذاشت. به طوری که حتی امروز سخنانی شنیده می‌شود که ایران نباید چنین پاسخ اشتباهی حتی به خروج آمریکا می‌داد. جدای از اینکه چرا آمریکا از برجام خارج شد ترامپ از ابتدا با برجام موافق نبود و بالاخره از آن خارج شد.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: پس از خروج ترامپ از برجام به هر دلیلی که بود، وقتی جمهوری‌اسلامی نپذیرفت به سمت مذاکره با دولت فعلی برود، حال دولت فعلی یا منتظر انتخابات جدید است یا از طریق فشار حداکثری به دنبال مقاومت حداکثری است. با در نظر گرفتن همه این موارد، بحث حمله به ایران یا تحریم و فشار را به اقتصاد و افکار عمومی ما گره بزند که چگونه مقاومت‌هایی را علیه نظام یا هر کس دیگری علم کند. لذا یکی از مسائلی که دشمن برای واداشتن ما به سمت اهدافش ایجاد می‌کند، به وجود آوردن تصور ناامنی در حمل و نقل نفت ایران به افکار عمومی دنیاست، فشاری که منجر به پذیرفتن مذاکره از سوی دولت ما باشد.

رضا حجت گفت: ما در دنیای وانموده در حال زندگی هستیم، در دنیایی که رسانه‌ها می‌توانند هر تصویر درست یا نادرستی را به ما القا کنند و بقبولاندند و حتی تصاویر نادرست را برای ما به صورت حقیقت القا کنند و ذهن ما را آشفته کنند، لذا باید به هر خبری تکیه نکنیم حتی خبر درست، زیرا خبر درست نیز ممکن است تغییر داده شود و به سمت اخبار نادرست بروند. دنیای رسانه را تا جایی که امکان دارد، مطالعه کنیم و بشناسیم تا به راحتی گرفتار بازی رسانه نشویم. به این دلیل که آنچه از قاب تلویزیون به ما نشان داده می‌شود، یا خبری که انتخاب می‌شود و در قالب گزارش، تحلیل از تریبون رادیو منتشر می‌شود، عموما نمی‌تواند درست باشد.

وی افزود: لذا به نخستین اخبار واکنش هیجانی نشان ندهیم و اجازه دهیم زمان بگذرد و حقیقت آن خبر دربیاید و متوجه شویم آیا آن خبر درست بود. حتی اگر خبر هم درست باشد، احتمال تغییر آن زیاد است و برای موثق بودن آن بهتر است از منبع آن مطلع شویم و خیلی راحت فریب بسیاری از مسائل را نخوریم. این توصیه برای اخباری بود که درباره توقیق نفتکش گفته شد، نخستین سخنی که درباره توقیف نفتکش زده شد، عبارت بود از این که بر مبنای تحریم آمریکا علیه ایران، نفتکش را گرفتند و نفت‌های ایران در سراسر دنیا دچار مشکل هستند. این نوع سخنان نباید خیلی راحت به افکار عمومی ما فشار بیاورد و تحت تاثیر اخبار منفی قرار بگیرند و برای تشخیص خبر درست از غلط مطالعه رسانه‌ای را بالا ببریم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست