صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه گفت: برخی کارشناسان در توقیف نفتکش ایرانی، بریتانیا با اتحادیه اروپا را یکی درنظر می‌گیرند، بنده موافق نیستم. زیرا انگلستان درمسیر جدایی از اتحادیه اروپاست و طبق منافعش دوستی با آمریکا را به همراهی با اتحادیه ترجیح می‌دهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سناریوی آمریکایی، انگلیسی اخلال در ناوگان نفتکش‌های ایران و توقیف نفتکش در جبل‌الطارق و راه‌های مهار) با حضور دکتر افشین زرگرعضو هیئت علمی دانشگاه، روانه آنتن شبکه رادیو شد.

افشین زرگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: سخنان متناقضی درباره توقیف نفتکش مطرح شده و تا کنون بهانه‌های مختلفی را مطرح کردند. یکی از بهانه‌ها، نقض تحریم‌های سوریه توسط نفتکش است و مدعی هستند، این نفتکش به دنبال این بوده که نفت را به سوریه منتقل کند. لذا انگلستان بر اساس تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا علیه سوریه وضع کرده، نفتکش ایرانی را توقیف کرده است. به نظر می‌رسد بریتانیا بر اساس روابط نزدیکی که با آمریکا دارد و جزء اتحادهای قدرتمند در جهان است و این دو کشور در بسیاری از مسائل بین‌المللی همسو عمل می‌کنند.

وی افزود: به نظر می‌رسد بریتانیا پس از افزایش تنش در روابط ایران و ایالات‌متحده و اتفاقاتی که رخ داد، سعی کرده در زمینه تامین منافع ایالات‌متحده و اهدافش حرکاتی از جمله توقیف نفتکش ایرانی را انجام بدهد. حال اینکه انگیزه بریتانیا چیست و چه موضوعاتی را دنبال می‌کند، قابل بحث است. درباره اینکه قوانین اتحادیه اروپا تا کجا قابل اجراست و آیا ایران باید قوانین تحریمی اروپا درباره سوریه را اجرا کند. باید اشاره کرد به این‌که قدرت فاکتوری تعیین‌کننده در نظام بین‌الملل است و ما در صحنه بین‌الملل چیزی به نام قانون نداریم. در واقع آنچه در صحنه بین‌الملل وجود دارد، در نگاه نخست حقوق بین‌الملل و قواعد و مقرراتی که بسیاری بر این باور هستند، متاسفانه تحت تاثیر قدرت بوده و قدرت همیشه حقوق را تحت شعاع قرار داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اگر امروز قدرت‌هایی مانند آمریکا، بریتانیا و فرانسه کارهایی را به نفع منافع خودشان انجام می‌دهند و به نحوی حقوق بین الملل را نقض می‌کنند، متاسفانه به دلیل ماهیت نظام بین‌الملل است و به این وسیله حقوق بین‌الملل تحت تاثیر این قدرت‌ها نقض می‌شود. از آن طرف درباره نفتکش توقیف شده مسائل زیادی مطرح می‌شود، آیا نفتکشی که نفت ایران را به جایی منتقل می‌کند، تخلفی انجام داده است؟ درباره حقوق دریاها قواعد مشخصی داریم و طبق معاهده 1982 کشورها می‌توانند در آب‌های داخلی و آب‌های سرزمینی خودشان بر کشتی‌های تجاری اعمال صلاحیت بکنند، اما موارد مشخصی ذکر شده است، برای نمونه اگر کشتی علیه نظم کشور ساحلی اقدامی انجام دهد و در زمره اقدامات امنیتی باشد و به قاچاق مواد مخدر بپردازد، کشور ساحلی می‌تواند در آب‌های داخلی و سرزمینی اعمال حاکمیت کند.

افشین زرگر گفت: اما بند دیگری وجود دارد که اگر قطع‌نامه شورای امنیت وجود داشته باشد، کشوری تحت مجازات قرار بگیرد و از داشتن ناوگان دریانوردی، تجارت دریایی و حمل و نقل بین‌المللی و موضوعات مختلف تمامی کشورهایی که عضو سازمان ملل متحد هستند، باید تابع قطع‌نامه شورای امنیت که ذیل فصل هفت تصویب شده، اقدام کنند. اما در این مورد قطع‌نامه شورای امنیت را نداریم. لذا اگر سوریه تحریم شده از سوی اتحادیه اروپاست و شورای امنیت در اینجا قطع‌نامه لازم‌الاجرایی ندارد که کشورها را مجبور کند به این ‌قطع‌نامه تن در بدهند تا در سمتی که شورای امنیت تعیین کرده، حرکت کنند.

وی افزود: در این میان باید به نکته‌ای اشاره کرد که برخی کارشناسان در بررسی توقیف نفتکش ایرانی، انگلستان با اتحادیه اروپا را یکی در نظر می‌گیرند، من چندان با چنین موضعی موافق نیستم. زیرا در واقع انگلستان در مسیر برگزیت (جدایی از اتحادیه اروپا) است و همیشه تلاش می‌کند میان منافعی که در زمینه دوستی با آمریکا تامین می‌شود یا اتحادیه اروپا، به سمت آمریکا حرکت کند. در حال حاضر عصری را دنبال می‌کنیم که انگلیس، آمریکا را به اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد.

مرتبط با این خبر

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • تلاش اتحادیه اروپا برای نقش آفرینی در نشست صلح سوریه!

  • بی اعتمادی اروپا نسبت به ترامپ

  • تحریم های جدید سنا ،اقتصاد ایران را نشانه گرفته است /از اروپایی ها گلایه مند هستیم

  • علاوه بر روح برجام، متن برجام نیز نقض شده است

  • حضور پررنگ مقامات خارجی در مراسم تحلیف یکی از دستاوردهای برجام است

  • تفاوت منافع آمریکا و اروپا باعث شده که آنها نگاه متفاوتی به برجام داشته باشند

  • خروج لندن از اتحادیه اروپا باعث بیکاری تعداد زیادی از شهروندان انگلیسی می شود

  • دامنه مخالفت اروپا با ترکیه رو به فزونی است

  • حمایت اتحادیه اروپا از برجام؛ مقابله با باج خواهی امریکاست