گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو انجمن علوم راهبردی دانشگاه دفاع ملی: عده ای به غلط تصور کردند دولت اصلاحات تحریم را دفع می کند!

عضو انجمن علوم راهبردی گفت: تا دیروز نگاه مردم این بود که در بحث انتخابات بیشتر گرایش به جریان اصلاحات باشد که تحریم‌ها را بردارد و ما نجات پیدا کنیم و کشور رونق یابد. اما امروز نگاه این‌گونه نیست.

1398/04/30
|
13:06

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل استمرار کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران) با حضور دکتر سید محمود محمدی، عضو انجمن علوم راهبردی دانشگاه دفاع ملی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدمحمود محمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: نگاه من در تحلیل موضوعات سیاسی و امنیتی، نگاهی سازه‌انگارانه است، نه نگاه پوزیتیویستی. شاید شما بر اساس رهیافت رئالیستی به موضوعات نگاه کنید، برای همین فاکتورهای مادی را می‌بینید و بر اساس آن می‌گویید برجام یک پیمان و تعهد نبوده، یک پروژه است و بحث گفتمان سازی که در داخل کشور صورت گرفت. لذا خیلی اهمیتی ندارد که سرمایه کشور صرف این شود که آن گفتمان‌سازی صورت بگیرد. اما در واقع برای تحلیل برجام باید محیط امنیتی غرب آسیا را نیز خوب ببینیم.

وی افزود: در قدم بعدی رصد محیط داخل کشور است. در داخل کشور چه گفتمان‌هایی شکل گرفته بود؟ تصور می‌کنم اگر چرخی در میان مردم می‌زدیم و در جریان افکار و اذهان مردم قرار می‌گرفتیم، چرا ایران سر جنگ دارد و آن سخنی که ریچارد نفیو در کتاب «هنر تحریم‌ها» می‌زند که تصور می‌کنم آستانه استقامت ما پایین آمده بود! به اعتقاد شخصی من چنین چیزی واقعیت داشت و آستانه مقاومت ما متاثر از تحریم‌ها شده و پس از برجام و خروج آمریکا از آن فکر می‌کنم آستانه استقامت ما دو چندان شد. به طوری که عمده کارخانه‌دارها و فعالین اقتصادی نگاه اصولی، مقاومتی و نهضتی ندارند.

عضو انجمن علوم راهبردی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: اما امروز این‌طور نیست و وقتی با یک تولیدکننده صحبت می‌کنید، شاید تا دیروز نگاهش این بود که در بحث انتخابات بیشتر گرایش به جریان اصلاحات داشته باشد که بیایند و تحریم‌ها را بردارند تا ما نجات پیدا کنیم و کشور رونقی پیدا کند. اما امروز نگاه این‌گونه نیست. این تغییر نگاه مساله بسیار مهمی است و تصور می‌کنم با استحکام درونی قدرت مرتبط است.

محمود محمدی گفت: مساله بعدی، نگاه تفسیری به بحث برجام است، لذا در این میان باید به بحث تناقض مفهومی برجام اشاره کرد، آقای ظهره‌وند به برجام اشاره کردند که برجام را امضا کردیم برای این‌که تحریم‌ها را برداریم. از طرفی اثر وضعی خروج آمریکا از برجام و انعقاد برجام چه بود؟ اتحاد گفتمانی مقاومت بود. در این میان آمریکا و غرب به دنبال چه بود؟ به اعتقاد من اروپایی‌ها به دنبال این بودند که خودشان را در کنار آمریکا به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح کنند و یکی از مشکلات ترامپ با برجام همین مساله بود، میزبان برجام اروپا بود، اما چرا آمریکا تامین‌کننده صلح جهانی نباشد؟ لذا تفسیر هرمنوتیک و لایه‌ای من از برجام به این شکل است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: بنابراین به نظرم برجام یک پروژه نیست، اگرچه درباره این تفسیر اختلاف‌نظر است. اما نکته‌ای که آمریکایی‌ها در برجام به دنبال آن بودند، یعنی وقتی دولت اوباما وارد برجام شد، شاید انتظار داشت که ما وارد جهان اختصاصی آمریکا بشویم، لذا هدفشان از برجام، مجددا تحت سوال نگه داشتن حکومت ایران بود، یعنی به شکلی نظام جمهوری‌اسلامی را تحت سوال قرار بدهند و همیشه سوال‌هایی باشد که مانع رشد و حرکت ایران به سمت قدرت برتر منطقه‌ای باشد، اما در واقعیت به این شکل نیست و حتی وارد محتوای برجام هم که می‌شوید، درباره رفع تحریم‌ها و موضوعات مختلف به این نکته می‌رسید که آمریکایی‌ها به دنبال یک بازی بودند. لذا آنها قراردادی به عنوان برجام را امضا کردند تا به اهداف خودشان برسند، هر چند عنوان برجام قرارداد است نه پروژه.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی