صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سردار کوثری گفت: دکترین نظام جمهوری‌اسلامی بر این اساس است که آغاز‌کننده هیچ حرکت خشن یا جنگ‌طلبانه نیست اما درصورت هرگونه اقدامی حالت تهاجمی دارد که درصدد دفاع از خود برمی‌آید. لذا اجازه نمی‌دهیم هیچ حرکتی بدون پاسخ بماند.

سردار اسماعیل کوثری برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: طبق آنچه که پیش آمده بود، به نوعی باید حرکت توقیف تفت‌کش ایرانی پاسخ داده می‌شد، آنچه که مردم می‌خواستند و رهبری نیز در حضور امامان جمعه به صراحت اعلام کردند که توقیف نفتکش ایرانی بدون پاسخ نخواهد ماند. وقتی رهبری چنین موضعی گرفتند و اعلام کردند، سپاه آماده بود، برای این‌که فرمان رهبری را بگیرد و اقدام بکند. اگرچه زودتر از این هم می‌شد اما برای این مساله شرایطی گذاشته بودند که آن شرایط به طور دقیق رعایت شود که رعایت شد.

وی افزود: در اینجا باید بگوییم از این تقابل آمریکا و انگلیس ضرر می‌کنند و اگر بخواهند ادامه دهند، قطع یقین آنها ضرر خواهند کرد. اگر آنها بخواهند واکنش نشان دهند، ما با شدت بیشتری موضوع را دنبال می‌کنیم و نمی‌گذاریم حقی از ملت ایران ضایع شود.

فرمانده سابق سپاه محمد رسول الله(ص) ادامه داد: چون رسانه‌های صهیونیستی و استکباری در سطح وسیع در اختیار انگلیس و آمریکاست، لذا با دروغ می‌خواهند کارشان را پیش ببرند. اما خوشبختانه امروز دیگر این‌طور نیست که ملت‌ها مانند گذشته بی‌خبر از اوضاع جهان باشند، اگرچه وزیرخارجه انگلیس اقدام خودشان را در توقیف نفتکش ایرانی قانونی می‌دانند و اقدام سپاه ایران را غیرقانونی؟ آما واقعیت این است که شروع‌کننده چه کسی بوده است؟ کشتی که نفت ما را حمل می‌کرده، در آب‌های آزاد در حال حرکت بوده است، بر چه اساس و قانونی نفتکش را توقیف کردند؟

سردار کوثری گفت: نباید نفتکش ایرانی توقیف می‌شد، زیرا در آب‌های آزاد حرکت می کرد. حال چه طور گرفتن نفتکش ما خطا نبود! اما کشتی که ما در تنگه هرمز گرفتیم، عملی خطاست؟! نوع بیان و سخنان سیاستمداران انگلیس دروغ محض است و این نوع رویکرد خدعه‌آمیز را نه تنها ملت ایران بلکه مردم دنیا که مسائل را دنبال می‌کنند، می‌دانند که وزیرخارجه انگلیس دروغ می‌گوید. اگر غیر از این است، آنها کشتی ما را آزاد کنند تا ما هم کشتی آنها را آزاد کنیم. هر چند می‌توانستند دست به این کارها نزنند تا کار به اینجا کشیده نشود.

وی افزود: چگونه است که اقدام خودشان را در توقیف کشتی ما توجیه می‌کنند و ما که اقدام می‌کنیم آن‌را خلاف و غیرقانونی می‌دانند! مساله اینجاست که آن دروغ‌ها و اخباری که به واسطه آن ایجاد جنگ روانی می‌کردند، گذشته و ما دیگر این مسائل را پشت سر گذاشتیم. از طرفی ملت‌های دیگر نیز حرف‌های مسئولان انگلیس را به هیچ وجه قبول نخواهند کرد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خانه ملت ادامه داد: نخست این‌که، ما حق خودمان می‌دانستیم که چنین کاری را بکنیم، چون آنها شروع‌کننده بازی بودند و دیگر اینکه کشتی انگلیسی‌ها که در حال وارد شدن به تنگه هرمز بوده، چند باری وسایل ارتباطی‌اش را خاموش کرده و انحرافاتی داشته و پاسخگو نبوده است. لذا ما هم حق متقابل را می‌گوییم حق ما بوده که چنین کاری انجام شود و هم این‌که تخلفاتی که داشتند و جوابگو نبودند، این مسائل توام با هم به ما و ملت ما دیکته می‌کند که چنین کاری صورت بگیرد و دریانوردی ما به این مساله معترض بوده است.

سردار کوثری گفت: در توقیف کشتی انگلیسی، درخواست‌کننده سازمان بنادر و دریانوردی بوده و عمل‌کننده نیروی دریایی سپاه بوده است. لذا حرکتی که ما انجام دادیم، حفاظت از آب‌های خودمان به دلیل ورود یک کشتی مشکوک بوده است. از طرفی دکترین نظام جمهوری‌اسلامی بر این اساس است که آغاز‌کننده هیچ حرکت خشن یا جنگ‌طلبانه نیست اما در صورت هر گونه اقدامی حالت تهاجمی دارد که در صدد دفاع از خود برمی‌آید. لذا اجازه نمی‌دهیم هیچ حرکتی بدون پاسخ بماند.

مرتبط با این خبر

  • نمایش قدرت ارتش در رزمایش محمد رسول الله

  • ارتش جمهوری اسلامی در طول حیات خود هیچگاه غافلگیر نشده

  • دفاع مقدس، ایران را در برابر تهدیدات واکسینه کرد

  • اروپا شرایط ترک برجام از سوی ایران را هموار کرد

  • فتنه 88 حاصل تلاش اتاق فکرهای دو دهه پیش بود

  • رئیس‌جمهور آینده اولین و آخرین اراده‌اش پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی باشد

  • جسارت ،‌ قاطعیت و دوراندیشی امام (ره) نقش تعیین کننده در پیشبرد نهضت داشت

  • هژمونی آمریکا پس از شکست‌های متعدد در رابطه با ایران دچار چالش شده است

  • شکست ترامپ در منزوی کردن جمهوری اسلامی

  • جمهوری اسلامی به دنبال مدیریت طالبان است