گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

حقوقدان: سواستفاده ابزاری سازمان ملل و شورای امنیت از حقوق بشر

یک حقوقدان گفت: امروز آنچه که حقوق بشر را تحت شعاع خودش قرار داده، حقوق محیط زیست است. فعالان محیط زیست مانده‌اند که چه کنند؟ بشر به دست خودش در حال نابودی است.

1398/05/15
|
09:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع («حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» و بررسی حقوق بشر اسلامی و جایگاه آن) با حضور دکتر محمدحسین ساکت، حقوقدان و مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدحسین ساکت در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ما اصلی در اسلام و آموزه‌های اسلامی داریم که مهرورزی و مهربانی نسبت به بندگان خداست، این اصل هیچ استثنایی ندارد. در دین اسلام بسیار تاکید شده، بشر به عنوان شاهکار آفرینش با هر دین و اعتقادی که دارد، باید حرمت داشته باشد، این حرمت‌گذاری در اسلام بسیار پررنگ است، اگرچه در ادیان دیگر نیز وجود دارد، اما در اسلام به شکل ویژه است و ما باید این را الگو قرار دهیم.

وی افزود: درباره حقوق بشر غربی انتقادات بسیاری وارد می‌کنند، اما باید اشاره کنم همه چیز غربی‌ها بد نیست، اگر ما دربست غربی‌ها را محکوم و افکار و اندیشه‌های آنها را رد کنیم، نه با منطق اسلام می‌خواند نه با منطق خردورزی. در میان کشورهای غربی که بسیار مترقی هستند، فارغ از سیستم حکومتی و با توجه به جامعه فرهیخته، اغلب دغدغه حقوق بشر دارند اما از نظر کلی به صورت یک ابزار استفاده می‌کنند. متاسفانه در خود سازمان ملل و شورای امنیت نیز به همین شکل است. اما اگر تصور کنیم اگر همین حقوق بشر غربی نیز نبود، چه می‌شد؟ به قول قدما وجود ناقص به از عدم صرف است. همین اعلامیه حقوق بشر جهانی و اسلامی می‌تواند به مرور تکامل پیدا کند.

حقوقدان و مدرس دانشگاه ادامه داد: اگرچه نقص‌هایی در اندیشه طرفداران حقوق بشر غربی وجود دارد. هر چند در برخی کشورهای اسلامی نیز مسائلی درباره حقوق بشر وجود دارد، برای مثال کشور عربستان اصلا به اعلامیه حقوق بشر رای نداده است. از آن طرف در میان کشورهای اروپایی؛ شوروی و اوکراین و برخی کشورهای دیگر نیز به اعلامیه جهانی حقوق بشر رای نداده بودند. بنابراین اگر امروز جنبش و گرایشی پیدا شده که به عنوان حقوق بشر بعضی از آزادی‌ها، حقوق فطری و بشری را به رسمیت بشناسند، حرکت بسیار فرخنده‌ای است.

محمدرضا ساکت گفت: چه کسانی باید بندهای حقوق بشر را اجرا کنند؟ حکومت‌ها و دولت‌ها باید اجرا کنند. در عین حال نهادهای ملی و سمن‌ها می‌توانند به دولت‌ها فشار بیاورند تا اعلامیه حقوق بشر در کشورهایشان اجرا شود، اما اگر دولتی سرسختانه در برابر آنها ایستاد، آن موقع چاره چیست؟ البته جنبش‌های فکری و بیدارگرانه بسیار موثر خواهد بود. به هر ترتیب ما امیدواریم همین طور که بشر در تکنولوژی و فناوری پیشرفت می‌کند، در رعایت حقوق بشر نیز پیشرفت کند. اما باید اشاره کنم، امروز آنچه که حقوق بشر را تحت شعاع خودش قرار داده، حقوق محیط زیست است.

وی افزود: امروز فعالان حقوق محیط زیست مانده‌اند که چه کنند؟ بشر به دست خودش در حال نابودی است! لذا با تکیه بر یکسری حقوق و قوانین در پی آن هستند که بشر را به رعایت برخی الزامات درباره محیط زیست ملزم کنند. از طرفی ابتدایی‌ترین نکته درباره حقوق بشر این است که دریابیم این بشر حرمت دارد. بحث و بررسی اعلامیه حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی برای آن است که برخی نقاط ضعفشان از میان برود و بعضی تناقضات رفع شود و همبستگی بیشتری شکل بگیرد و انسان‌ها برای گرفتن حقوق خود فارغ از دین و زبان و آئین به هم نزدیک شوند و در راستای افزایش کرامت انسانی بکوشند به طوری که اعلامیه‌ها به شکل میثاقی دربیاید که تعهدآور باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی