گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

علیدوستی: اروپایی‌ها در برجام شریک دزد و رفیق قافله بودند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رویکرد اروپایی‌ها دربرجام دوسر برد بود؛ ازاین طرف اقدامی نکرده وبرجام را حفظ کرده بودند. ازطرفی اگر آمریکایی‌ها در حوزه فشار موفق می‌شدند، بردشان را درحوزه نفوذ منطقه‌ای ایران و بحث موشک‌ها پیش می بردند.

1398/05/16
|
13:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) با حضور قاسم علیدوستی، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه انتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

قاسم علیدوستی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: حرکتی که امروز در خلیج‌فارس ایجاد می‌شود، یک تاکتیک است اما یک نتیجه راهبردی دارد، نتیجه راهبردی که در ارتباط با استراتژی است که آمریکا پیگیری می‌کند. حال باید برویم سراغ محاسباتی که آمریکایی‌ها در این وضعیت دارند، محاسبه‌ای که از زمان روی کار آمدن ترامپ شکل گرفت. محاسبه‌ای که اتفاقا یک سرش انتقاد به اوباما بود، آنها بر این باور بودند که تا پیش از مذاکرات برجام، ایران در شرایطی قرار گرفته بود که در حال سقوط بود!

وی افزود: یک فشار اقتصادی دیگر باعث می‌شد که جمهوری‌اسلامی تسلیم شود، اما در این میان اوباما با مطرح کردن برجام، ایران را نجات داد! آمریکایی‌ها چنین محاسبه‌ای داشتند. بر مبنای آن تندروهایی مانند بولتون و پمپئو وارد تیم ترامپ شدند و حتی بحث جنگ را مطرح کردند، یعنی روندی را در پیش گرفتند که بر مبنای فشار به جمهوری‌اسلامی باشد به نحوی که ایران را وادار به تسلیم کند، فشاری که مبتنی بر محاسباتی در گذشته بود، متاسفانه ما در گذشته به دلیل ضعف‌هایی که در برخی از دولت‌ها وجود داشت، تعلیق بعضی از فعالیت‌های هسته‌ای را پذیرفتیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: بر مبنای همان محاسبه این استراتژی را چیدند که فشار حداکثری از طریق تحریم وارد شود و بر این مبنا تحریم‌ها شروع شد. در گام نخست تهدید به خروج از برجام بود که متاسفانه باز هم به دلیل بعضی از ضعف‌های داخلی که همه تخم‌مرغ‌ها را در سبدی به نام برجام چیده بودیم، باعث شد که در درون فضا ملتهب شود و در بیرون فشار به حداکثر برسد، اما اگر ما تخم‌مرغ‌ها را در سبدهای مختلف چیده بودیم، این اتفاق نمی‌افتاد.

قاسم علیدوستی گفت: اما در این میان نکته مهم، محاسبات ترامپ است که ارزیابی کرد، از زمانی که استراتژی دوازده‌گانه را چید تا زمانی که از برجام خارج شد، با محاسباتی متوجه شد که می‌تواند به ایران فشار بیاورد. متاسفانه ما طوری عمل کردیم که فرموله شدن محاسبه قبلی ترامپ در برنامه دیگری جا بیفتد. لذا آمریکا از برجام خارج شد و ما دچار التهاب شدیم بر مبنای فضاسازی روانی که روی داد. در واقع آمریکا در محاسباتشان بر این بودند که اگر طبق نقطه اشتراک با اروپایی‌ها بتوانند بحث فعالیت هسته‌ای ایران، نفوذ منطقه‌ای و فعالیت موشکی را مهار کنند، فشار حداکثری را وارد خواهند کرد و اروپایی‌ها نیز عملا با آنها همراهی داشتند.

وی افزود: لذا اروپایی‌ها نه تنها در زمینه برجام حرکتی نکردند، بلکه بر عکس فرصتی ایجاد کردند که اگر آمریکا بتواند در این فشار موفق بشود و اگر موفق می‌شد، اروپایی‌ها دو سر برد بودند؛ از این طرف اقدامی نمی‌کردند و برجام را حفظ کرده بودند. از آن طرف اگر آمریکایی‌ها موفق در حوزه فشار می‌شدند، می‌توانستند بردشان را در حوزه نفوذ منطقه‌ای ایران و بحث موشک‌ها ببرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: در عین حال حرکتی که ما انجام دادیم در سطح منطقه خلاف انتظار بود، یعنی کاری که ما امسال در کاهش تعهدات کردیم، یک سال پیش باید انجام می‌دادیم، اگر این روند در سال پیش انجام شده بود، این یک سال فرصت را از دست نمی‌دادیم، اما این فرصت را از دست دادیم. اما در عین حال اثبات شد با حرکتی که استراتژیک ایران به کار برد، اینجا بحث جنگ اراده‌هاست؛ یعنی هم آمریکایی‌ها و هم ایرانی‌ها به دنبال قدرت بازدارندگی هستند، هر کدام که در این بازی موفق شوند، اراده طرف مقابل را به شکست می‌رساند، در واقع در سطح منطقه برنده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی