صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

ربیعی گفت: کشورهای دیگر نیت آمریکا را در تشکیل ائتلاف دریایی تامین امنیت تنگه هرمز خواندند و فهمیدند بحث امنیت برای کشتیرانی در میان نیست، بلکه آمریکا امنیت برای کشتیرانی را بهانه‌ای قرار داده تا برای تشکیل این ائتلاف فشار به ایران وارد کند

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج‌فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) در ارتباط تلفنی با دکتر حسین ربیعی، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

ربیعی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم تشکیل ائتلاف آمریکایی برای امنیت تنگه هرمز برای فشار حداکثر به جمهوری‌اسلامی است. زیرا سال‌هاست که در تنگه هرمز امنیت برقرار بوده و مشکلی پیش نیامده و از آن کشتی‌های نفتی و غیرنفتی متعددی عبور کردند و از تنگه به سلامت گذشتند. این طرحی که آمریکا در پیش گرفته در پی شکستی است که از طرح‌های بازدارنده دفاعی ایران داشته و هم پهپادی که سقوط کرد و هم کشتی که جمهوری‌اسلامی به درستی توقیف کرد.

وی افزود: بنابراین شکست آمریکا از طرح‌های بازدارندگی دفاعی جمهوری‌اسلامی باعث شد، برای آنها بهانه‌ای پیدا شود که ائتلاف تامین امنیت تنگه هرمز را تشکیل دهند، اما خوشبختانه همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به جز ایتالیا که ظاهرا اعلام آمادگی کرده است، کشورهای دیگر نیت آمریکا را در این زمینه خواندند و فهمیدند بحث امنیت برای کشتیرانی در میان نیست، بلکه آمریکا امنیت برای کشتیرانی را بهانه‌ای قرار داده تا برای تشکیل این ائتلاف فشار به ایران وارد کند. بنابراین کشورهای اروپایی و کشورهای شرق آسیا که وابستگی بیشتری به ایالات‌متحده در بحث امنیت انرژی دارند، پیشنهاد آمریکا را رد کردند و استدلال ایالات‌متحده را برای امنیت کشتیرانی نپذیرفتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: لذا مشخص است که در واقع آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای این بود تا چنین ائتلافی تشکیل شود که خوشبختانه مورد اقبال جامعه بین‌المللی قرار نگرفت. به رغم این‌که چنین اختیاری را حقوق بین‌الملل به یک کشور نمی‌دهد، ممکن است که سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد تحت مناسبات یا تشریفات خاصی بتوانند چنین قواعدی را وضع کنند اما در این شرایط چنین امری طبق حقوق بین‌الملل مقدور نیست.

حسین ربیعی گفت: کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی طبق قاعده حقوق دریاهای 1982 قرار دارد و در آنجا ساز و کارهایی برای چنین مواردی پیش‌بینی شده که تشریفات خاص خودش را دارد که در مواقع ضروری از سوی سازمان ملل اعمال می‌شود، لذا هر کشوری در هر رده قدرتی بخواهد اعمالی را در حوزه دریاها انجام دهد، کاملا غیرمنطبق با قوانین حقوق بین‌الملل است و کاملا مسلم است که آمریکا در این زمینه قلدری می‌کند، اما متاسفانه باید بدانیم که نظامات حاکم بر مناسبات جهانی هیچ وقت حقوقی یا اخلاقی نیست.

وی افزود: همواره کشورهای قدرتمند پیش از این‌که سازمان ملل در اوایل قرن بیست تشکیل شود، در دوره کلاسیک قواعد خودشان را بر جهان از جمله بریتانیا حاکم می‌کردند. اکنون نیز متاسفانه آمریکا از همین قاعده پیروی می‌کند. علی‌رغم این‌که سازمان ملل تشکیل شده و نهادهای حقوقی و بین‌المللی دیگری تشکیل شدند و ضوابط حقوقی بر مناسبات بین کشورها حاکم است، اما آمریکا همچنان در خواب و خیالات قرن نوزدهم و بیستم مانده است و نمی‌خواهد به پذیرش این‌گونه واکنش‌های بین‌المللی توجه کند که هر رفتاری قاعده و قانون خاص خودش را دارد و باید از مبادی حقوقی و دستکم از مجرای سازمان ملل اقدام کند.

مرتبط با این خبر