گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی: اینستکس؛ امید دروغین اروپایی ها

کیمیائی گفت: راه‌اندازی اینستکس، نوعی امید دادن کاذب است، بطوریکه آرام ارام نشانه‌های بی‌اثر بودن آن در حال بروز است و اروپایی‌ها چرخش خیلی جدی به سمت ما نداشتند و همیشه به قول معروف حرف کدخدایشان را گوش می‌کنند.

1398/05/19
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج‌فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) با حضور احمد کیمیائی، عضو کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی روانه انتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

احمد کیمیایی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم آمریکایی‌ها آن‌قدر اینستکس را از داخل خالی کردند که مطمئن هستند با راه‌اندازی آن هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، لذا به نظرم یکی از نقایص جدی اینستکس این است که اروپایی‌ها خرید نفت ایران را تضمین نکردند. در حالی که آنچه ما برای عرضه داریم، نفت است و وقتی اروپایی‌ها خرید آن را انجام نمی‌دهند به طور عملی نشان دادند که در تحریم‌ها اگر نگوییم همدست آمریکا بودند، اما هیچ وقت هم در مقابل آمریکا ایستادگی نکردند. برای همین تا وقتی آمریکا اجازه ندهند، نفت ایران را نمی‌خرند.

وی افزود: اگر چه رئیس‌جمهور و وزیرخارجه ایران بر خرید نفت ایران از سوی اروپا تاکید کردند تا با این رویکرد ایران همچنان در برجام بماند، اما تا کنون این تضمین در اینستکس لحاظ نشده و تصور هم می‌کنم اروپایی‌ها با راه‌اندازی اینستکس به شکلی به همه امید کاذب می‌دهند. بنابراین شاید بهتر باشد که بر همان توانایی‌های داخلی و قدرت چانه‌زنی کشور در یافتن راهی برای فروش نفت پافشاری کنیم و از آن سو به سمت کاهش تعهدات برجامی برویم، اگرچه به موازات آن اینستکس را نیز پیش ببریم.

عضو کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ادامه داد: راه‌اندازی اینستکس به نوعی دادن امید کاذب است به طوری که آرام ارام نشانه‌های خنثی بودن آن در حال بروز است، به طوری که اروپایی‌ها چرخش خیلی جدی به سمت ما نداشتند و همیشه به قول معروف حرف کدخدایشان را گوش کردند. در این میان برخی کارشناسان و تحلیل‌گران توصیه می‌کنند در شرایط کنونی مبادلات اقتصادی را به سمت شرکت‌های کوچک و متوسط ببریم، اما باید اذعان کرد، رقم‌هایی که در خرید و فروش نفت به میان می‌آید، شرکت‌های کوچک نمی‌توانند آن‌را جا به جا کنند. از طرفی شرکت‌های بزرگ نیز از ترس تحریم‌ها و جریمه‌های آمریکا به سمت خرید نفت ایران نمی‌آیند.

احمد کیمیایی گفت: حال اگرشرایط به سمتی برود که این موازنه و تبادل مالی صورت بگیرد، تصور می‌کنم فروش نفت ایران کار بسیار دشواری خواهد بود. زیرا اگر بخواهیم نفت را به کشورهای اروپایی بفرستیم و در مقابل کالا یا تکنولوژی بر اساس قیمت‌های آنها وارد کشور ما شود، شاید اینستکس هم سرنوشتی مانند سایر مجاری مبادله کالایی پیدا کند که هنوز شروع نشده به پایان می رسد. برای همین به نظرم باید به سمت چین و روسیه برویم یا آنها را وارد اینستکس کرده یا روابط‌مان را با آنها قوی‌تر کنیم. از آن طرف رویکرد اروپایی‌ها نشان داده که آنها ممکن است در لحظه آخر کارهای خودشان را انجام بدهند و از تعهداتی که دارند کنار بکشند.

وی افزود: به نظرم درباره ضرورت ایجاد اینستکس یکسری ایرادها و ابهامات وجود دارد که قدری کارآیی آن را متزلزل کرده است، نخست این‌که در بیانیه سه کشور اروپایی آمده، اینستکس یکسری فعالیت‌های بشردوستانه از جمله مواد غذایی، کشاورزی، دارویی و تجهیزات پزشکی انجام خواهد داد که اصلا ما در بخشی از این مرسولات تحریم نشدیم. در حالی که در بحث مبادلات نفتی با مشکل جدی رو‌به‌رو هستیم. اما اروپایی‌ها تمرکز اینستکس را بر تجارت بشردوستانه گذاشتند!

عضو کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: علاوه بر این همان‌طور که در بیانیه سه کشور اروپایی آمده، اینستکس قرار است در چارچوب قوانین شفافیت مالی عمل کند، از این رو ایران را مجبور به تصویب FATF می‌کنند. به این شکل می‌توانند قدری فشارها را به جمهوری‌اسلامی زیاد کنند و با این رویکرد می‌توانند جلوی تجارت با ایران را بگیرند. از طرف دیگر برخی از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که فعال شدن اینستکس و تاثیر آن بر کاهش اثر تحریم‌ها زمانبر است و شاید ما بتوانیم با مرور زمان اثر تحریم را خنثی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی