صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث گفت: تلاش دشمنان نظام جمهوری‌اسلامی در این است که بذر تردید را بکارند، بذر شکی که بسیاری از پایه‌ها را خراب می‌کند، اما نتوانستند در این زمینه موفقیتی به دست بیاورند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی راهبرد دشمن در جنگ تبلیغاتی علیه ایران اسلامی و الزامات مقابله با آن) با حضور مصطفی صادقی، دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: دشمن در تبلیغات رسانه‌ای ابتدا سعی می‌کند، امید شما را از بین ببرد، بعد افقی که در جلوی روی شما قرار دارد، آن افق را یا نابود می‌کنند یا افقی را تصویرسازی می‌کنند که مدنظر خودشان است. وقتی این اتفاق روی داد، آن وقت شما با جامعه ناامیدی روبه‌رو هستید که افق بسیار متفاوتی از آنچه که جامعه متعالی اسلامی در جمهوری‌اسلامی باید داشته باشد، پیش روی آن است. از این منظر اگر بحث کنیم، متوجه می‌شویم که بر نقطه قوت شما دست می‌گذارند.

وی افزود: اکنون یک نکته رسانه‌ای که روی آن کار می‌کنند، مثلا بحث موشک‌های ماست. ابتدا بحث می‌کنند هر چه سختی، تحریم و گرانی است به دلیل موشک است. بعد روی این نکته کار می‌کنند، اصلا برای چه موشک می‌خواهید؟ امنیت منطقه که مشکلی ندارد! اتفاقا شما عامل ناامنی هستید. آن وقت تلاش می‌کنند در ذهن جامعه تداعی می‌کنند که حکومت بر چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند که هیچ نیازی به آن نداریم و هر چه سختی می‌کشیم از آن است. حال ببینید اگر سرمایه اجتماعی یک حکومت را بگیرند، چه چیزی برایش می‌ماند؟ اگر بخواهیم به مصداق امروز صحبت کنیم باید بر همین موضوع تکیه کنیم.

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث ادامه داد: آنچه که تا همین چند سال پیش درباره انرژی هسته‌ای می‌گفتند و قبل از آن درباره حقوق بشر بیان می‌کردند. لذا با همه این تفاصیل سرمایه اجتماعی نقش مهمی در قوت یک حکومت بازی می‌کند و هر حکومتی که سرمایه اجتماعی‌اش کمرنگ شود، اساسا مشروعیت خودش را از دست می‌دهد. لذا همه تلاش رسانه‌های بیگانه در این است که مشروعیت را از نظام جمهوری‌اسلامی بگیرند. دفعه نخست نیست که دست به چنین تلاش‌هایی زدند، سال‌هاست که در حوزه فعالیت می‌کنند، تفاوتی هم ندارد که این تلاش‌ها در زمان چه کسی باشد، ترامپ، اوباما، بوش یا هر رئیس‌جمهور دیگر.

مصطفی صادقی گفت: همه تلاش دشمنان نظام جمهوری‌اسلامی در این بوده که بذر تردید را بکارند، بذر شکی که بسیاری از پایه‌ها را خراب می‌کند، اما نتوانستند در این زمینه موفقیتی به دست بیاورند. نکته اساسی این‌که اگر بخواهیم به اتفاقات اخیر به ویژه در خلیج‌فارس از منظر رسانه‌ای با نگاه تجربه با برخورد کنیم، دقت داشته باشیم که مهم‌ترین مساله در این مورد،‌ شناخت آرایش جنگی دشمن است. برای مثال، در همین بخش نظامی چه اتفاقی افتاد، ناوهای آمریکایی را جلو آوردند و توپ‌هایشان را مستقر کردند و پهپهاد آوردند و تمام رادیو و تلویزیون‌هایشان علیه جمهوری‌اسلامی حرف زدند.

وی افزود: دشمنان نفتکش ما را توقیف کردند. در میان شاید بسیاری حتی برخی از دوستان مشغول در رسانه‌های داخلی بحث می‌کردند و می‌گفتند کار تمام شد، ما دیگر قفل شدیم. اما با همه این حرف‌ها، چه اتفاقی افتاد؟ وقتی شما آرایش جنگی دشمن را خوب شناختید و پس از آن شما هم در مقابل این آرایش جنگی به خوبی آرایش گرفتید و عملیات درست را انتخاب کردید، همه چیز برمی‌گردد. لذا وقتی نفتکش ما را توقیف کردند، ما نیز قدرتمندانه نفتکش آنها را گرفتیم. در واقع دشمن ناو آورد و پهپاد به بالا فرستاد، ما نیز در مقابل پهپاد آنها را زدیم.

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث ادامه داد: ما پهپاد به آن گران‌قیمتی را زدیم، توجه کنید که درباره اتفاقاتی که در چند کشور کوچک منطقه و کنار ما روی داده، صحبت نمی‌کنیم، بلکه صحبت از اتفاقاتی است که جمهوری‌اسلامی در برابر به اصطلاح دو ابرقدرت دنیا رقم زده و این اتفاق بسیار بزرگی است. اما چه شد؟ امروز موضع عربستان و امارات در برابر ایران با یک ماه پیش چه قدر تفاوت کرده است؟ امروز اماراتی‌ها واقعا درباره جمهوری‌اسلامی چه می‌گویند، عربستانی‌ها همین طور. آن مصاحبه‌های پی در پی بن سلمان چه شد؟ همچنین مصاحبه‌های تند امارات. هیات‌های عربستانی که پنهان و پیدا می‌آیند و می‌روند یا هیات‌های اماراتی که پیدا می‌آیند و می‌روند برای چیست؟ چرا به شهادت رسانه‌های طرفدار ترامپ، جمهوری‌اسلامی توانست کشورهای منطقه را به طرف خودش بیاورد؟

مرتبط با این خبر

  • برخی رسانه ها با انتشار اخبار جهت‌دار تلاش دارند بنزین بر تصمیم احتمالی ترامپ بریزند

  • رویکرد تبلیغاتی علیه دولت سوریه برای حفظ گروه های تروریستی

  • راه‌اندازی بیش از 25 ماهواره بحث اختلاف‌افکنی میان اقوام ایرانی

  • آقای وزیر چگونه آب به آسیاب ضدانقلاب ریخت؟

  • جنگی به وسعت جهان؛ کم هزینه و پرخسارت!

  • دشمن با تغییر زبان فارسی، رفتار مردم جامعه را هدف قرار داده

  • عربستان توانایی جنگ رسانه‌ای خودش را از دست داده است

  • B.B.C رسانه‌ای برای افزایش سلطه بر کشورها است

  • مطرح کردن موضوعات غیرواقعی در فضای هیجانی از ترفندهای شبکه BBC است

  • جنگ رسانه‌ای به دنبال سیاه‌نمایی کوچک‌ترین ضعف‌هاست