گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مسائل امنیتی: خبرهای خوش از چین حکایت از دریافت سینگال بازی مذاکره ایران با آمریکا دارد

روح الله ملکی گفت: حرکت ظریف در بازگشت از مسیر چین به سمت فرانسه دارای سیگنالی برای چینی‌هاست که اگر می‌خواهند ایران به سمت مذاکره با آمریکا نرود، باید نقش بیشتری در شرایط فعلی در روابط با ایران بازی کنند.

1398/06/07
|
10:39

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقشه آمریکا و فرانسه برای تحمیل مذاکره مجدد به ایران و تلاش برای خنثی کردن تلاش محور مقاومت) در ادامه با حضور دکتر روح الله ملکی، پژوهشگر مسائل امنیتی و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

روح‌الله ملکی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: خروج ترامپ از برجام دشواری‌های زیادی را به کشور ما تحمیل کرد، اگرچه نمی‌خواهم منکر دشواری‌هایی باشم که تحریم به مردم کشور ما نشان داد، اما تحمل این سختی‌ها برای کشورمان نکات مفید بسیاری در برداشت، برای نخستین بار شاهد هستیم که انسجام بسیار خوبی بین نیروهای مختلف در داخل کشور شکل گرفته و نیروهای امنیتی و دفاعی به خوبی دارند، عملیات خودشان را پیش می‌برند، وزارت امورخارجه به صورت هماهنگ با نظام جمهوری‌اسلامی و رویکرد کلانی که مقام معظم رهبری راهبری می‌کنند در آن حوزه فعالیت می‌کند.

وی افزود: امروز شرایطی که پیش آمده و استیصالی که در رفتار ایالات‌متحده مشاهده می‌کنید به طرو قطع نتیجه این هماهنگی‌هاست. بنابراین کشوری مانند جمهوری‌اسلامی با این همه ظرفیتی که در آن وجود دارد، این هماهنگی در قالب آن رویکرد مقاومتی که وجود دارد تا به امروز توانسته تحریم‌ها را کمرنگ‌تر کند با این‌که فشار تحریم‌ها روز به روز بیشتر است، نکته جالب این‌که سازمان تجارت جهانی تقریبا یک ماه پیش در گزارشی عنوان کرده بود، اگر جمهوری‌اسلامی بدون این‌که مذاکره‌ای صورت بگیرد، همین رویکرد فعلی را ادامه دهد تا 25 درصد ارزش پول ملی ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

پژوهشگر مسائل امنیتی ادامه داد: به دلیل این‌که مقاومت در دستور کار قرار گرفته به اندیشه ملت ترزیق می‌شود و ملت ذهنشان با بحث تحریم کنار می‌آید. لذا این وضعیتی که به وجود آمده و نگاهی که آمریکایی‌ها داشتند که در 6 ماه به نتیجه قطعی خواهند رسید و به طور قطع ایران را پای میز مذاکره خواهند آورد، رویکرد ایران نشان می‌دهد که کاملا معادلات آمریکا را بر هم زده است. از طرف دیگر یک نکته مطرح شد که در داخل شور و شعف خاصی نسبت به مذاکره شکل گرفته که ناشی از آن نگاه لیبرالی است که در میان برخی از نخبگان کشور وجود دارد.

روح‌الله ملکی گفت: به نظرم نباید درباره این موضوع زود قضاوت کنیم، زیرا وقتی هماهنگی شکل گرفته، حتما دلیلی دارد، ظریف در هواپیمایی که به سمت چین می‌رود، به سمت فرانسه تغییر مسیر می‌دهد و به بیاریتز می‌رود و در مذاکرات قرار می‌گیرد. اگرچه چینی‌ها به طور قطع نیاز دارند که ایران به سمت مذاکره با آمریکا نرود، زیرا نگاه چینی‌ها بر این مبناست که ترامپ هر طوری هست نباید دور بعد رای بیاورد و دوباره به کاخ سفید برود و در وضعیت فعلی مذاکره با ایران برای ترامپ یک برگ برنده است. از آن‌طرف حرکت ظریف به فرانسه سیگنالی را به چینی‌ها می‌دهد، همچنان‌که در داخل برخی عنوان می‌کنند شاید ما به سمت مذاکره با غرب برویم، سینکالی است که به سمت چینی‌ها می‌فرستیم.

وی افزود: سیگنال فرستادن به سمت چینی‌ها برای این است که در زمان تحریم‌های ایران، نقش بیشتری به عهده بگیرند و تعهداتی که به ما می‌دهند، عملیاتی کنند. چنان‌که ظریف پس از مذاکرات در چین اعلام می‌کند، خبرهای خوشی از چین در راه است، به این دلیل است که ما توانستیم سیگنال مورد نظر را به چین برسانیم که ظرفیتی در این طرف وجود خواهد داشت و اگر ما خواسته‌های شما را مدنظر قرار دهیم، شما هم باید منافع ما را تامین کنید. لذا در مسیر تحریم‌ها چین و به ویژه هند نشان دادند که اگر در این مسیر بازی خوبی با آنها شکل بگیرد، می‌توانند کشورهایی باشند که جمهوری‌اسلامی در شرایط فعلی و مسیر تحریم‌ها بر آنها حساب کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی