گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: آمریکایی‌ها فهمیدند تجزیه جمهوری اسلامی، کاری نشدنی است

طاهره موذن‌ گفت: آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام فهمیدند که تجزیه و تغییر نظام در ایران ممکن نیست، همچنین در اهدافی مانند محدود کردن ایران در کمک به محور مقاومت نیز نمی‌توان موفقیتی به دست آورد.

1398/06/11
|
16:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقشه امریکا و فرانسه برای تحمیل مذاکره مجدد به ایران و تلاش برای خنثی کردن تلاش محور مقاومت) با حضور دکتر طاهره موذن، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل اروپا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

طاهره موذن در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی آمریکا در اردیبهشت 97 به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، اگر امروز مقایسه‌ای درباره آن انجام دهیم، متوجه می‌شویم که آمریکا به سه دلیلی که آورد از برجام خارج شد، از جمله مفاد برجام، بر این باور بود که ایران با توافق برجام به یک کشور آستانه تبدیل می‌شود، علاوه بر آن زمان توافق را نامناسب می‌دانست و موردی که بر آن خیلی تاکید داشتند، حمایت ایران از حزب‌الله و گروه‌های دیگری که در منطقه وجود دارد که چنین چیزی درست نبود و در این ادعا به یکسری اسناد سرقتی از سوی رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران استناد کردند.

وی افزود: استناد آمریکا به اسناد سرقتی رژیم صهیونیستی نشان داد که آمریکا در صدد است، قدرتی که به ایران در سطح بین‌المللی به واسطه برجام بخشیده شده، باید از بین ببرد و حتی یکی از مسائلی که کارشناسان فرانسوی در اردیبهشت 97 مطرح کردند که برجام نتوانسته است به موضوعاتی بپردازد که تصویر آسیا را تلطیف کند و در نتیجه آن، رژیم صهیونیستی و مخالفان ایران در آمریکا توانستند به بازیگری جمهوری‌اسلامی طی 40 سال گذشته خرده بگیرند.

استاد دانشگاه ادامه داد: فهم جدیدی که فرانسه در سال 98 از ایران به دست آورده و از آن سو فهم جدیدی که آمریکا نیز از ایران در شهریور 98 پیدا کرد، باعث شده، مذاکره‌ای را با ایران قبل از این‌که انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا و فرانسه اتفاق بیفتد، شکل دهند و بخواهند یکسری عکس‌هایی را با مسئولان ایران بگیرند. آنچه که اکنون آنها بر اساس دریافت کارشناسان فرانسوی در سال 98 فهمیدند، اروپایی‌ها هیچ چاره‌ای ندارد، جز این‌که در برزخ باقی بماند و هیچ تغییری صورت نخواهد گرفت و در مسائل اقتصادی نیز ناتوان خواهد ماند.

طاهره موذن‌ گفت: از آن طرف دیپلمات‌های فرانسوی ادعاهای دیگری داشتند و معتقدند که می‌توانند یکسری تغییرات را در برجام ایجاد کنند، لذا نه فقط فهم آنها از ایران تغییر کرد، بلکه از کشور خودشان نیز فهم جدیدی پیدا کردند. آنها از رفتار ایران فهمیدند که جمهوری‌اسلامی یک کشور بهنجار است و به تمام بازرسی‌های و گزارش‌های آژانس متعهد بوده و تاب‌آوری بسیار بالایی را از خودش نشان داد. در عین حال فهمیدند، با ایجاد فشار حداکثری که هدف آن تغییر رژیم یا تغییرات دیگر در ایران است، محقق نخواهد شد.

وی افزود: در نتیجه در نگاه فرانسوی‌ها تغییری به وجود آمد که با قوانین فرامرزی آمریکایی‌ نمی‌توانند مبارزه کنند و نبرد در این مساله کار ساده‌ای نیست و لذا از حضور آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای و سایر مسائل پیرامون ایران باید استفاده کنند و این‌که هنوز یک راه حل هنجاری وجود دارد که از آل‌سعود، رژیم صهیونیستی و آمریکا به نوعی در قانونی حل کردن مساله ایران و حضور منطقه‌ای و موشکی‌اش استفاده کنند. اگرچه هنوز برای خودشان مشخص نیست که تعریف کنش مخرب منطقه‌ای چیست و چگونه باید برنامه دفاع ملی یک کشور برای مثال تجهیزات موشکی آن را محدود کرد.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: از طرف دیگر آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که تجزیه و تغییر نظام در ایران ممکن نیست، نه در اهدافی مانند در محدود کردن ایران در کمک به محور مقاومت می‌توان موفقیتی به دست آورد، در نتیجه به ایران به چشم یک منطقه بلااستفاده نگاه می‌کنند که تقریبا آن‌را تبدیل به منطقه‌ای می‌کنند که نه اینده چندانی نخواهد داشت، نه استفاده‌ای. همچنین مزیت‌های اقتصادی خودش را که در گذشته مانند یک چهارراه بین‌المللی اقتصادی بوده، به کشورهای دیگر مثل امارت منتقل خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی