گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل حقوق بین‌الملل: گام سوم؛ توازنی میان حقوق و تکالیف در برجام است

حسین قاضی‌زاده گفت: گام سوم کاهش تعهدات برجامی حرکتی خواهد بود که قاطعیت جمهوری‌اسلامی را همراه با درایت، تدبیر و حکمت به طرف‌های اروپایی و حتی منطقه‌ای نشان دهد.

1398/06/16
|
12:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ورود ایران به مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی) با حضور دکتر حسین قاضی‌زاده، کارشناس مسائل حقوق بین‌الملل و مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین قاضی‌زاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تفاوت آنچه در سال‌های 82 تا 90 در پرونده هسته‌ای ایران رخ داد با برهه فعلی در این است که در آن زمان یک اجماع جهانی علیه جمهوری‌اسلامی وجود داشت، اما امروز این شرایط در میان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد که برخوردهای قهرآمیز گذشته تکرار شود، البته همان هم خلاف حقوق بین‌الملل بود، اما شش قطع‌نامه علیه پرونده هسته‌ای ایران صادر شد که اگر یادتان باشد، قطع‌نامه 3 و 4 فاصله خیلی کمی با هم داشتند.

وی افزود: امروز فضای جامعه جهانی و شورای امنیت علیه ما نیست، در حال حاضر انشقاقی که در میان اعضای دائم شورای امنیت درباره پرونده هسته‌ای جمهوری‌اسلامی وجود دارد، به طور قطع ما را به این نتیجه می‌رساند که نه از نظر حقوقی نه از نظر سیاسی این اتفاق نخواهد افتاد. در حال حاضر جمهوری‌اسلامی به دلیل پیگیری برخی مسائل مرتبط با پرونده هسته‌ای یا در رابطه با تحریم‌ها چندین رای از دیوان بین‌المللی گرفته است.

کارشناس مسائل حقوقی ادامه داد: به عبارتی ایران به مراجع حقوقی مراجعه کرده و دستور موقت آنها را گرفته و گاهی نیز رای آنها را دریافت کرده است، لذا این زمان متفاوت است با وقتی که مراجع بین‌المللی وضع کننده قواعد حقوق بین‌الملل مانند شورای امنیت جمهوری‌اسلامی را مورد تحریم قرار داد. در حقیقت حداقل به شکل ظاهری آن برگ برنده بین‌المللی در دست جمهوری‌اسلامی است. اگرچه رایی که دیوان بین‌المللی درباره ایران و آمریکا صادر کرد، فارغ از اجرا شدن آن، رای مهمی بود، اما می‌خواهم بگویم فضای جامعه جهانی نسبت به ایران تغییر پیدا کرده است.

حسین قاضی‌زاده گفت: من اطلاعی از جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی ندارم، اما هر گامی که ایرانبردارد، قصد دارد توازنی میان حقوق و تکالیف در برجام ایجاد کند. در سخنان یکی از مقامات وزارت خارجه نیز نکته‌ جالب توجهی بود که در حقیقت ایران در گام سوم می‌خواهد برای حقوق و تکالیف خودش یک توازنی ایجاد کند. لذا تصور می‌کنم توازنی که جمهوری‌اسلامی می‌خواهد ایجاد کند، به نوعی هم یک معنای ذهنی دارد که در حال حاضر اروپایی‌ها توازن را ایجاد نکردند و ایران با صبر استراتژیک به این نتیجه رسیده، پس از فرصت طولانی که از برجام گذشته است، دیگر باید تکلیف خودش را نه در کاغذ برجام حداقل در عرصه عمل مشخص کند.

وی افزود: به عبارتی یک بام و دو هوا نمی‌شود، یعنی نزدیک به دو سال مذاکره را نباید به یک اقدامات مالی کوچک محدود کرد، زیرا این رویکرد آن چیزی نبود که سیاستگذاران خارجی جمهوری اسلامی مدنظرشان بود، حرف از دو روز و دو هفته نیست، صحبت از دو سال رفت و آمد، هزینه و زمان و مذاکره با کشورهای مطرح اروپایی است که امروزپس از آن همه مذاکره در عرصه عمل رویکرد جدی جز اتلاف وقت از خود نشان ندادند. اگرچه امیدوارم گام سوم کاهش تعهدات برجامی حرکتی باشد که قاطعیت جمهوری‌اسلامی را همراه با درایت، تدبیر و حکمت به طرف‌های اروپایی و حتی منطقه‌ای نشان دهد.

کارشناس مسائل حقوقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: از این به بعد اگرچه اقدامات ایران خلاف حقوق بین‌الملل نخواهد بود، به عبارتی کارهایی که تا کنون جمهوری‌اسلامی انجام داده، به معنای خروج از برجام نیست، بلکه سعی خواهد کرد به نحوی برجام را برای خودش تفسیر کند که حداکثر منافع داخلی خودش را تامین کند، یعنی تفسیر جدیدی از برجام برای خودش ارائه خواهد داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی