گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس: منعقد نشدن قراردادی بهتر از برجام، پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات آتی است

مجتبی رضاخواه گفت: ترامپ در انتخابات آتی به طور قطع با این سوال مواجه خواهد شد که توافق برجام را خراب کردی و نتوانستی بهتر از آن را منعقد کنی! بنابراین موضوع ایران و برجام می‌تواند پاشنه آشیل ترامپ برای انتخابات آتی باشد.

1398/06/24
|
09:22
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی تغییرات گسترده در دستگاه دیپلماسی کاخ سفید و برکناری جان بولتون) با حضور دکتر مجتبی رضا خواه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

رضاخواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: برکناری بولتون می‌تواند به چند دلیل باشد، نخست ترامپ توافق با ایران را در کمپین انتخاباتی خودش سال 2016 زیر سوال برده بود و خیلی اصرار داشت که نشان دهد توافقی که با ایران شده، توافق خیلی بدی است. همان موقع وعده می‌داد که من توافق بهتری را با ایران منعقد می‌کنم. از طرفی می‌دانید جان بولتون چند روز قبل از آن‌که ترامپ از برجام خارج شود، در پست مشاور امنیت ملی گذاشته شده و قرار بود که توافق برجام به هم بخورد و ترامپ فشار اقتصادی شدیدی را به ایران وارد کند تا در نتیجه این فشارها بتواند توافق دیگری با ایران بندد، همان چیزی که در کمپین انتخاباتی خودش سه سال پیش وعده داده بود.

وی افزود: اما اتفاقی که ترامپ وعده داده بود نیفتاد. در واقع چه اتفاقی رخ داد که ترامپ با وضعیت خیلی بدی جان بولتون را از کاخ سفید اخراج کرد؟ بخشی از این اتفاق به سیاست مقاومتی ایران برمی‌گردد. لذا ترامپ با آن شیوه توئیتری اداره کشور در شرح اخراج بولتون نوشت: «جان بولتون دیشب پیش من آمد و من از او خواستم که از پستش کنار برود و در واقع آنچه می‌خواستم انجام داد.» مضمون توئیت ترامپ این بود، کاری که از بولتون می‌خواست انجام نداده است. در پایان توئیتش سه نقطه گذاشته بود که خواننده خودش برداشت می‌کرد، بولتون از کار برکنار شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: به فاصله چند دقیقه، جان بولتون روایت دیگری را نقل کرد که خودش خواهان استعفا از سمتش شده است و این روایت به مضحکه‌ای تبدیل شد و مردم نیز انواع و اقسام توئیت‌های مضحک را زیر توئیت بولتون گذاشتند. بنابراین نحوه برکناری بولتون به نوعی تحقیرآمیز بود و نشان می‌دهد، ترامپ به شکلی از سیاست‌هایی که به واسطه حضور بولتون در دولت انجام شده بود، عصبانی است.

مجتبی رضاخواه گفت: ترامپ قبل از این‌که به ریاست‌جمهوری برسد، ادعاهای بزرگی درباره ایران داشت و تصور می‌کرد توافق‌نامه خیلی بهتری می‌تواند با ایران منعقد کند، اما وقتی سکان ریاست‌جمهوری را در دست گرفت و شدیدترین تحریم‌ها را اعمال کرد و از لحاظ رسانه‌ای تلاش کرد ایران را تحت فشار شدید قرار بدهد، بعد از مدتی جوابی که گرفت، مثل این می‌ماند که یک سیلی محکم خورده باشد! به طوری که ایران تحت فشار، پهپاد پیشرفته آمریکایی را منهدم کرد.

وی افزود: پس از آنکه پهپاد آمریکایی از سوی ایران منهدم شد، ترامپ به این نتیجه رسید که فشارهایش تاثیری نداشته است و به نوعی می‌توان گفت اینجا نقطه عطف تصمیمات ترامپ بود و یک سال آینده انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش دارد و در انتخابات به طور قطع با این سوال مواجه خواهد شد که از برجام بیرون آمدی و توافق برجام را خراب کردی و قول داده بودی که بهتر از این قرارداد را منعقد خواهی کرد اما به چنین دستاوردی نرسیدی! برای همین این موضوع می‌تواند یک پاشنه آشیل برای انتخابات آتی باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: به نظرم ترامپ با اخراج بولتون خواست نشان دهد که می‌خواهد سیاستش را درباره ایران تغییر دهد، البته همه هدف تنها ایران نبوده، اما به طور مشخص یکی از اهداف اصلی از برکناری بولتون موضوع تغییر برخورد با ایران است. ضمن اینکه بولتون در پست مشاور امنیت ملی ترامپ قرار داشت، اگر به سابقه این انتصاب مشابه برگردیم، امروز روزنامه‌نگاران آمریکایی از دیدار نیکسون و کیسینجردر 1968 یاد می‌کنند که پس از آن دیدار وقتی هر دو به کنفرانس مطبوعاتی آمدند، گفتند ما دید مشترکی درباره منافع آمریکا در دنیا داریم.

مجتبی رضاخواه افزود: بنا بر اظهاراتشان هر دو به یک سیاست مشخص درباره آمریکا رسیده بودند و هر دو به یک شکل به رابطه آمریکا با سایر کشورها و ارتباطاتش نگاه می‌کردند، اما وقتی این را با انتصاب بولتون مقایسه می‌کنند، بر این باور هستند که این انتصاب بسیار متفاوت با انتصاب کیسینجر در تقریبا 50 سال پیش است، با این تفاوت که کیسینجر یک استراتژی مشخص در ذهن داشت و به طور سیستماتیک با نیکسون درباره مسائل آمریکا به صورت مشترک تصمیم‌گیری می‌کردند، اما حاصل همکاری ترامپ و بولتون، خروجی‌های ناگهانی و لحظه‌ای بود، نسبت به موضوعات مشخصی استراتژی‌هایی را اتخاذ می‌کردند و در لحظه مجبور می‌شدند آن استراتژی را تغییر دهند. لذا برکناری بولتون علاوه بر تصمیمات اشتباه در مساله ایران نشان می‌دهد که نوعی آشفتگی در سیاست آمریکا وجود دارد و آمریکا کم کم در حال افول است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی