صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محسن دیانت گفت: جمود فکری بولتون، به روز نبودن و عدم خلاقیتش باعث شد که تجویزهایش برای سیاست خارجی آمریکا به شکست منجر شود و از عزم جدی مردم ایران در حفظ کشور و نظام به نوعی بی‌اطلاع ماند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی تغییرات گسترده در دستگاه دیپلماسی کاخ سفید و برکناری جان بولتون) با حضور دکتر محسن دیانت، کارشناس مسائل بین‌الملل و رئیس دانشگاه پیام نور روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

دیانت در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: جان بولتون، سومین مشاور ترامپ بود که تغییر پیدا کرد و نشان می‌دهد یکی از ویژگی‌های مهم نظام سیاسی تحت مدیریت ترامپ، تزلزل و عدم ثباتش است، اما اگر بخواهیم به خود بولتون نگاه کنیم، او بیش از آن‌که یک فرد تصمیم‌ساز باشد و یک فرد تاثیرگذار ابزاری است که عموما جمهوری خواهان از این ابزار برای نشان دادن چنگ و دندان یا تهدید کشورهای رقیب در صحنه بین‌المللی از آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: بولتون اصلا نماد جنگ است، زیرا اگر تاریخچه زندگی سیاسی او را مرور کنید، از ابتدا که وارد سیاست شد، طرفدار جنگ ویتنام، عراق، بمباران لیبی و حمله به افغانستان بود، در واقع هر جا جنگی واقع شد، شاهد طرفداری بولتون از آن بودیم. در واقع یک عنصر ستیزه‌جو، که این عنصر ترکیبی از ایدئولوژی نئوکان‌ها و صهیونیست‌های راستگراست، اما آنچه خیلی در بولتون مشهود است، در واقع آن نگاه ضد ایرانی است و آن زاویه ای که نسبت به ایران گرفت.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بولتون ابزاری بود که برداشتنش نشان دهنده آن است که آمریکا از رویکرد تهدید و چنگ و دندان نشان دادن به ایران در حال تغییر به حالت خواهش و تمنا برای مذاکره شده است، بنابراین نتیجه می‌گیریم نخست بی‌ثباتی مدیریتی در سیستم مدیریتی دونالد ترامپ روی داده که نشان داد، وی به عنوان یک فرد بسیار غیرقابل پیش‌بینی است و تا کنون سه مشاور امنیت ملی خودش را تغییر داده است.

محسن دیانت گفت: از طرفی خود بولتون، بیش از آن‌که یک تصمیم‌ساز باشد، یک نماد جنگ طلبی و استکبار بوده این نماد از سیاست خارجی آمریکا با توجه به اقتضائاتی که درباره ونزوئلا، کره شمالی و ایران پیش آمده و عدم دستاورد خاصی برای سیاست خارجی آمریکا دارد، کنار گذاشته شد.

وی با اشاره به فعالیت تبلیغی وزیرخارجه ایران درباره سیاست‌های تیم B افزود: گاهی یکسری واقعیات نیز به این دارد که فردی این واقعیات را به چشم جهانیان بیاورد و آنچه مشخص است، محمدجواد ظریف همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند یک مجتهد سیاسی است، با آن خبرگی و درایت سیاسی که دارد، پرده از یکی از ساختارهای بسیار خطرناک علیه ایران برداشت و آن را افشا کرد و مقابل چشم همه قرار داد و به نوعی خیلی از رفتارهای افراد گروه B و مواضع آنها و سیاست‌هایی که ارائه کردند، برای همه قابل پیش‌بینی شد و این برای یک کشور در صحنه جهانی یک آسیب است و باید آن‌را برطرف کند، لذا باید تغییراتی در این سیستم لو رفته که همه بر آن اشراف پیدا کردند، ایجاد کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنچه که باعث شد، در واقع راهکارهای بولتون به شکست بینجامد و نتیجه‌ای نگیرد، راهکارهای فاقد خلاقیتش بود و همیشه حرف قدیمی را تکرار می‌کرد، به شکلی که درباره ایران به دنبال دو جریان از رده خارج شده کاملا بدنام منافقین و دیگری سلطنت‌طلبان رفت و با این حرکت خودش نشان داد که چه قدر جمود فکری دارد و چه قدر به‌روز نیست و اصلا ملت ایران را نمی‌شناسد و از چه ابزار زنگ زده و تاریخ گذشته‌ای می‌خواهد استفاده کند. لذا جمود فکری، به روز نبودن و عدم خلاقیتش باعث شد که تجویزهایش برای سیاست خارجی آمریکا به شکست منجر شود و از عزم جدی مردم ایران در حفظ کشور و نظام به نوعی بی‌اطلاع ماند.

محسن دیانت در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به طور قطع با سقوط بولتون، قدری از جاه‌طلبی جسارت‌های اسرائیل در سیاست منطقه کاسته می‌شود، به طوری که چند وقت پیش گفته بودند که قصد دارند کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی بیفزایند. از طرف دیگر جاسوسی رژیم صهیونیستی از کاخ سفید بود که این جاسوسی نشان داد، ترامپ به طور دقیق ماهیت این رژیم را نشناخته است. همچنان‌که دیدگاهش در روابط بین‌الملل ضعیف است و دیدگاه‌های سیاسی را به درستی درک نکرده و به طور واقعی پی نبرده که چه قدر صهیونیست‌ها مخرب و خطرناک هستند. به طور قطع در پی این قضیه یک افولی در رابطه میان رژیم صهیونیستی و آمریکا در حال رخ دادن است.

مرتبط با این خبر

  • اسناد انرژی هسته‌ای در بستر ارتباط دیپلماسی برملا شد

  • سران سه قوه در سیاست خارجی اجماع کنند!

  • کم کاری وزارت خارجه در مقابله با تحریم های ثانوی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق ما از برجام ضعیف است

  • دستگاه دیپلماسی در حال رایزنی برای ورود آب هیرمند به کشور است

  • فرجام برجام پیش از خروج ترامپ مشخص بود

  • سکان دستگاه دیپلماسی کشور در شرایط حساس کنونی نباید خالی بماند

  • بررسی تغییرات گسترده در کاخ سفید و برکناری جان بولتون

  • دیپلماسی جهان کنونی برپایه فریب است