گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: مخالفت شدید ایران و روسیه با حضور ترکیه در ادلب

رضا حجت گفت: کشورهای ایران و روسیه به عنوان کاهنده اغتشاش در سوریه مخالف حرکت پاندولی ترکیه هستند، بنابراین احتمال موفقیت ترکیه در ادلب بسیار اندک است، زیرا سوریه در شرایط کنونی رو به ثبات است و ترکیه شانسی برای حضور بیشتر در ادلب ندارد.

1398/06/25
|
13:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سفر روحانی به ترکیه و برگزاری نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه در خصوص راهکارهای بحران سوریه، دستاوردها) با حضور رضا حجت، کارشناس مسایل بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

رضا حجت در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: با توجه به این‌که شاهد تغییراتی در کل ساختار نظام بین‌الملل هستیم، ائتلاف‌ها و اتحادها نیز تغییر می‌کند و در این تغییرات ممکن است کشوری از ائتلافی خارج و وارد ائتلاف دیگری شود یا برخی از کشورها خارج نشوند و به صورت پاندولی هر دو طرف را داشته باشند تا بتوانند بر اساس سیاست‌های خودشان بیشترین منافع را ببرند، به نظر می‌آید این نوع رویکرد و اتفاق را ترکیه در حال حاضر دارد.

وی افزود: در حال حاضر اختلاف بین سوریه و ترکیه در ادلب و نوع نگاه به طیف‌هایی است که ایران، روسیه و به ویژه سوریه آنها را تروریستی می‌داند و ترکیه آنها را تروریستی نمی‌داند و از آنها حمایت می‌کند و حالا که روسیه به دنبال حمله به آنهاست تا آنها تسلیم شوند و ترکیه در برابر این رویکرد مقاومت می‌کند. همزمان وقتی ترکیه می‌خواهد سلاح‌هایی را به سمت ادلب ببرد و به آنهایی برساند که حمایتشان می‌کند و سوریه معتقد است که آنها تروریست هستند و باید از بین بروند، در این میان آمریکا از ترکیه حمایت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: همزمان سوریه به کاروان تسلیحاتی ترکیه حمله می‌کند و اینجا ترکیه به آمریکا نزدیک‌تر می‌شود، چون آمریکا به این نگاه معتقد است که بخشی از تروریست‌ها را نگاه دارد. بنابراین ترکیه بنا به دلایل خاص خودش و به ویژه نوع آمریکا به تجزیه سوریه که می‌تواند آسیب‌های زیادی به ترکیه برساند، به ویژه این‌که 20 تا 25 درصد ترکیه کردنشین و 20 تا 25 درصد نیز علوی‌نشین هستند و تجزیه هر قسمتی از سوریه می‌تواند به بسیاری از منافع ترکیه آسیب بزند.

رضا حجت گفت: بنابراین ترکیه در اینجا از آمریکا فاصله می‌گیرد و به صورت پاندولی به سمت روسیه می‌رود، روسیه‌ای که به همراه ایران معتقد است که سوریه باید یکپارچه بماند، خلاف آنچه که آمریکا عمل می‌کند و به همین دلیل حتی مناسبات تسلیحاتی خودش که بن‌مایه‌هایش ناتویی و غربی دارد، به سمت تسلیحاتی روسی مانند بحث سوکو 37 می‌برد. ترکیه حتی در مناسبات هوا و فضا نیز وقتی منابعش تامین می‌شود به سمت روسیه می‌رود، اما هر از گاهی که می‌خواهد منافع خودش را داشته باشد، به آمریکا نزدیک می‌شود.

وی افزود: لذا منابع ترکیه به شکلی است که با وجود حضور در نشست‌های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه همچنان به دنبال حرکت پاندولی است تا در تغییرات کلان مناسبات بین‌المللی هر جا که منافعش ایجاب کند، همان جا را داشته باشد، اما در میان باید بگویم با توجه به این‌که سوریه در حال تثبیت قدرت خودش است و به این توانایی رسیده که بتواند تمام سرزمین خودش را حفظ کند، ترکیه مجبور است که از سوریه خارج شود، در غیر این صورت به عنوان کشور اشغالگر اطلاق خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: لذا ما در جنگ‌ها باید به دو مساله توجه کنیم، نخست موقعیت و احتمال موفقیت و دوم مشروعیت. در وضعیتی که ترکیه در صدد است وضعیت سوریه را در ادلب متشنج کند و مانع از تثبیت آرامش در سوریه شود. آیا ترکیه با توجه به شرایط کنونی سوریه در تسلیح و تجهیزسازی تروریست‌ها موفق خواهد شد؟ در برطرف کردن بحران سوریه و تثبیت امنیت در آن کشورهای ایران و روسیه به عنوان کاهنده اغتشاش مخالف عملکرد ترکیه هستند، بنابراین احتمال موفقیت ترکیه در ادلب بسیار کم خواهد بود، زیرا آمریکا با آن همه قدرت نتوانست در برابر ائتلاف حفظ سوریه موفق شود، حال احتمال موفقیت ترکیه در یک گوشه از خاک سوریه بسیار اندک خواهد بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی