گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: امیدواری برای گشوده شدن درهای جدید در مذاکره با امریکا کذب محض است

محمدصالح حسینی‌زاده گفت: تمام سخنانی که پیرامون برجام و اروپا شنیده می‌شود، تاکتیک عملیات روانی برای این‌که آمریکاست بتواند در شوی انتخاباتی‌اش سخنانی برای عقبه استراتژیکش در منطقه وحتی در ایران داشته باشد و آنها را برای روز مبادا نگه دارد.

1398/06/31
|
14:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل تاکید رهبر انقلاب در نفی هر گونه مذاکره با آمریکا) با حضور دکتر محمدصالح حسین‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدصالح حسین‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: رویه کدخدامنشی آمریکا اجازه نمی‌دهد پای میز مذاکره‌ای بنشیند که طرف مقابلش حرفی برای گفتن داشته باشد. در حالی که انقلاب‌اسلامی حرف برای گفتن دارد، انقلاب اسلامی دو نگاه داشت نسبت تریبون و میز مذاکره‌ای که در اختیارش گذاشته بود، نخست رسیدن به خواسته به حق خودش و دیگر رسیدن پیام انقلاب به گوش جهانیان. به نظرم آمریکا با علم به این داستان زیر میز مذاکره زد و عملا داستان 5+1 را به محاق برد و با عدم اقدام عملی که طرف‌های دیگر مذاکره از خود نشان دادند، دیگر چیزی به عنوان 5+ 1 وجود ندارد.

وی افزود: امروز تمام سخنانی که پیرامون برجام و اروپا شنیده می‌شود و سعی می‌کنند که اصلاحاتی در زمینه برجام تنها در سخن نه در عمل داشته باشند، تاکتیک عملیات روانی است و برای این‌که آمریکا بتواند در شوی انتخاباتی‌اش سخنانی برای عقبه استراتژیکش در منطقه و حتی در کشور ما داشته باشد، در حقیقت می خواهد آنها را برای روز مبادا نگه دارد، وگرنه آمریکا می‌داند که چیزی به نام 5+1 وجود نداشته و با آن روح استکباری آمریکا مذاکرات 1+5 محلی از اعراب ندارد. به نظرم آمریکا با علم به این داستان و تحت هیچ شرایط به میز مذاکره برنمی‌گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: به نظرم راهبرد سیاست خارجی و تاکتیکی که کشور ما در پیش گرفته، بسیار معقول است و عملا آمریکا را شناختند، اگر این تردید را پیش از اجرایی شدن برجام به کار می‌گرفتند، امروز بعد از شش، هفت سال گره زدن تمام منافع انقلاب‌اسلامی به داستان برجام، آورده‌ای برای ما نداشت و برای ما هیچ چیز در بر نداشت. به طور قطع با فرایندی که میان 5+ 1 پیش آمده است، ما نمی‌توانیم شاهد دمیدن روح تازه در این مذاکره باشیم، زیرا کشوری که تمایل به بازگشت به برجام داشته و براساس منافع ملی با کشور مقابلش برخورد می کند، وزیرامور خارجه یک کشور را تحریم نمی‌کند!

محمدصالح حسین‌زاده گفت: رویه آمریکا در مذاکره با جمهوری‌اسلامی نشان از اختلاف ماهیتی دارد که میان آمریکا و انقلاب اسلامی است و قطع به یقین این اختلاف نه تنها در 4 سال گذشته کم نشده، بلکه افزایش پیدا کرده است. بنابراین شاید انتظاری که برخی از داخل هنوز امید دارند که آمریکا به میز مذاکره برگردد و شرایط مساوی را رقم بزند، قطع به یقین چنین امیدی، امیدواری کاذبی است.

وی افزود: اگر نگاه سطحی به مسائل داشته باشیم، شاید امیدوار باشیم که دیداری بین مسئولان سیاسی ما و آمریکا اتفاق بیفتد و گشایشی در پی داشته باشد، اما بحث فراتر از این داستان‌هاست، وقتی مکرون در جی 7 به استقبال ظریف می‌آید، یعنی می‌توان گفت تقریبا کاری خلاف آداب دیپلماتیک اتفاق می‌افتد، زیرا کمتر پیش می‌آید، رئیس‌جمهور به استقبال وزیر امورخارجه کشور دیگر بیاید، به نظرم این رویکرد اوج راهبرد فریب 5+1 است که امروز از سوی فرانسه یکی از اعضای 5+ 1 به کار بسته شده است. بنابراین چنین اتفاقی نباید دیگر بیفتد، به طور قطع مسئولان سیاسی ما متوجه این ترفندها هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به هر طریقی تجربه 40 ساله انقلاب در دیدارها و مذاکراتی که با آمریکا داشتیم، نشان از این دارد که نباید تجربیات گذشته را دست‌کم گرفت و باید با نگاه به گذشته به سمت آینده قدم برداریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی