گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: مجمع عمومی سازمان ملل ماشین صدور قطع‌نامه است

مراد عنادی گفت: متاسفانه مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل به ماشین صدور قطع‌نامه شده و بیشتر تصمیماتش توصیه‌ای و تشریفاتی است، یعنی در واقع تریبونی است که کشورها مواضع و دیدگاه‌های خودشان را اعلام کنند، اما تصمیم‌ها لازم‌الاجرا نیست.

1398/07/03
|
11:20
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب و راهکارهای اجرای آن) با حضور دکتر مراد عنادی، از فعالین سیاسی و استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مراد عنادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در سازمان ملل نحوه تصمیم‌گیری و حق رای بر اساس عدالت نیست، بلکه برخی قدرت‌های بزرگ از حق وتو برخوردار هستند و برای همین بعضی تصمیم‌های مهم با رای آنها حذف یا تائید می‌شود و در اینجا مبنا بر این بود که صلح برتر از عدالت است با این شعار سازمان ملل متحد را بنا نهادند و حال برای این‌که صلح تضمین شود، در ماده 27 منشور به شورای امنیت حق ویژه یا حق وتو دادند، این دقیقا یکی از اشکالات ساختاری است که در سازمان ملل وجود دارد.

وی افزود: این اشکال با استناد به این‌که صلح برتر از عدالت است، حق وتو ویژه برای بعضی قدرت‌های بزرگ در نظر گرفته شد که هر زمان منافع پنج قدرت بزرگ در خطر افتاد، با حق وتو به نوعی صلح را تضمین کنند. به همین دلیل بعد از جنگ جهانی دوم تا کنون شاهد جنگ جهانی دیگری نیستیم، بلکه جنگ‌های منطقه‌ای به کرات شکل می‌گیرد و مداخلات وجود دارد، اما دیگر خبری از جنگ جهانی نیست. از نظر بنیانگذاران سازمان ملل متحد این ساختار باعث شده که در واقع جنگ سوم جهانی شکل نگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: بنیانگذاران سازمان ملل متحد پنج قدرت جهانی را که پتانسیل راه‌اندازی جنگ‌های جهانی را داشتند با دادن حق وتو از ایجاد جنگ دور کردند، اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد، انتقاد نسبت به وجود شورای امنیت است، هر چند برخی معتقدند وجود آن باعث شده که صلح و امنیت تامین شود، اما بسیاری بر این باور هستند که اختیارات باید در دست مجمع عمومی باشد و اکنون نیز هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی است، چون در مجمع عمومی همه دارای آرای مساوی هستند و در واقع این یک پارلمان برای جامعه جهانی است.

مراد عنادی گفت: متاسفانه مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل به ماشین صدور قطع‌نامه شده و بیشتر تصمیماتش توصیه‌ای و تشریفاتی است، یعنی در واقع تریبونی است که کشورها مواضع و دیدگاه‌های خودشان را اعلام کنند، اما تصمیم‌گیرنده لازم‌الاجرا نیست، آن تصمیم‌گیرنده شورای امنیت با همان حق وتوی پنچ کشور قدرتمند جهان است یا دبیرکل سازمان ملل که در ماده 99 منشور آمده که می‌تواند هر موضوعی را که صلح و امنیت جهانی را تهدید می کند، توجه شورای امنیت را به آن جلب کند.

وی افزود: برخی اختیارات دبیرکل سازمان ملل را تفسیر کردند که دبیرکل به منزله عضو شانزدهم شورای امنیت است، اما باز هم شاهد هستیم که دبیرکل به عنوان دبیر و گزارش دهنده به شمار می‌آید که حق رای ندارد و تنها گزارش می‌دهد. بنابراین همه اختیارات در شورای امنیت تجمیع شده است. برای همین در بحث اصلاح ساختار سازمان ملل هر وقت تصمیم گرفته شد که تغییری صورت بگیرد، در گرو رای دو سوم اکثریت مجمع عمومی است و چنان‌که نهایی شود، پنج عضو دارای حق وتو باید رای مثبت بدهند، به همین دلیل تا کنون عقیم مانده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بارها اتفاق افتاده که برای مثال در زمان پتروس غالی دستور اصلاحات در نحوه صلح را می‌دهد، اما اتفاقی نمی‌افتد. از طرفی عنان به طور جد بر آن شد که ساختار سازمان ملل را متحول کند، اما موفق نشد. از آن طرف چهار کشور هند، برزیل، ژاپن و آلمان که طالب عضویت دائم خیلی تلاش و رایزنی کردند، اما در عمل اتفاقی نیفتد، چون پنج عضو دائم دارای حق وتو مانع این اصلاح ساختار شدند. لذا اصلاح ساختار در این بخش تا کنون معیوب و معطل مانده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی