گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: سازمان ملل در بستر صلح و امنیت جهانی پیش نمی رود

یدالله عسگری گفت: معتقدم خواست دنیای غرب، بستر پیدایش سازمان ملل شد که هدف اصلی تحقق حکومت غرب بوده، نه صرف حفظ صلح و امنیت. از طرفی مهم‌ترین و قوی‌ترین مستند برای قانع کردن کشورهایی بود که بتوانند پدیده سازمان ملل متحد را بپذیرند.

1398/07/03
|
12:18
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب و راهکارهای اجرای آن) با حضور دکتر یدالله عسگری، از فعالین سیاسی و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یدالله عسگری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آیا کشورهایی که شورای امنیت را ایجاد کردند، واقعا به دنبال صلح و امنیت بین‌المللی بودند یا این‌که در پی آن بودند با بیان برخی اهداف جامعه بین‌المللی را قانع به تشکیل یک سازمان کنند؟ به عبارتی چنین مباحثی مبانی توجیهی بود و به نظر می‌رسد بعضی از کشورها سعی کردند با بیان بعضی مسائل جامعه بین‌المللی را به تغییری در ساختار سازمان ملل متحد قانع کنند که سازمان نتوانسته صلح و امنیت را به درستی تامین کند حال با تغییراتی در ساختار آن روند تامین صلح تضمین بیشتری خواهد یافت.

وی افزود: باید به این نکته اشاره کنم که به طور اساسی پدیده جهانگشایی و جهانخواهی پدیده‌ای است که در فطرت خیلی از دولت‌ها و کشورها وجود دارد و هر کشوری در طول تاریخ خواهان این است که بر جهان تسلط پیدا کند، این پدیده‌ای است که تاریخ گواه آن است، حتی اگر منشور کوروش کبیر را ببینید که به عنوان یک انسان وارسته خیلی از حقوق بشر را رعایت می‌کرد، در منشورش آمده که من به عنوان «پادشاه جهانیان» یعنی به یک نوعی حکومت جهانی آمال و آرزوی همه دولت‌هاست و بسیاری از دولت‌ها خواهان آن هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: من معتقدم خواست دنیای غرب، بستر پیدایش جامعه ملل و سازمان ملل است و امروز می‌توانم بگویم که هدف اصلی تحقق حکومت غرب بوده، نه صرف حفظ صلح و امنیت. صلح و امنیت بین‌المللی می‌توانست مهم‌ترین توجیح و قوی‌ترین مستند باشد برای قانع کردن کشورهایی که بتوانند پدیده سازمان ملل متحد را بپذیرند. حال باید دید که چگونه سازمان‌های بین‌المللی ایجاد می‌شوند و چرا کشورها باید یک سازمانی را بپذیرند؟

یدالله عسگری گفت: وقتی در دنیایی که کشورها عضو سازمان‌ها نیستند، آزادی عمل بیشتری دارند. هر کشوری یک قاعده حقوق بین‌الملل و نظم بین‌المللی را می‌پذیرد. اما چرا دولت‌ها حاضرند محدودیت بپذیرند و حاکمیت‌شان محدود بشود و یک سازمان بین‌المللی را بپذیرند و خودشان را تحت سیطره قواعد این نظم قرار بدهند. در اینجا توجیهی که می‌تواند کشورها را قانع بکند، اولویت نظم و منافع مشترک جهانی بر منافع ملی است.

وی افزود: هر کشوری به دنبال منافع خودش است، اما اگر یک منفعتی بالاتر از منافع ملی پیدا شد، ناگزیرند نظم جدید را بپذیرند. امروز اگر مقوله محیط زیست همه کشورها را تهدید بکند، کشورها حاضر خواهند شد هزینه کنند و خودشان را در محدودیت قرار دهند به این دلیل که محیط زیست یک منفعت مشترک بالاتر از منافع ملی است، چنین موضوعی برای کشورها در محدود کردن قدرت‌شان برای پیوستن به یک امر بین‌المللی و تلاش در تحقق آن قانع‌کننده است.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: قبل از پیدایش سازمان ملل متحد دو جنگ جهانی اتفاق افتاد که میلیون‌ها انسان کشته شدند و بشریت را هر چه بیشتر متوجه صلح و دوری از جنگ کرد. در یک چنین جامعه‌ای که بشریت تشنه صلح است، شعار ایجاد نهادی که بتواند صلح و امنیت بین‌المللی را ایجاد کند، مهم‌ترین دلیل برای تاسیس یک سازمان بین‌المللی است. به نحوی که همه کشورها می‌دانند که منافع مشترک در رابطه با ایجاد صلح بین‌الملل خیلی مهم‌تر از منافع ملی است و حاضرند آن را بپذیرند، اما کشورهای غربی از همان روز نخست به دنبال تحقق حکومت جهانی بودند، تحقق حکومت جهانی در آن مقطع برایشان ممکن نبود، لذا خواستند از طریق ایجاد شورای امنیت به هدف خود برسند تا مدیریت جهانی در اختیار چند کشور قدرتمند قرار گیرد تا باداشتن اختیاراتی بتوانند منافع خود را تامین کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی