گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: کشورهای دارنده حق وتو؛ جنگ و صلح را در دنیا مدیریت می کنند

حمیدرضا اعتمادی گفت: وقتی کشوری داشته باشیم که طاغوت باشد، از دموکراسی برخودار نباشد و تک رای باشد، قاعدتا این کشور تحت سلطه آمریکا قرار می‌گیرد، برای همین آمریکا از عربستان به عنوان یک گاو شیرده برای حمله به یمن استفاده می‌کند.

1398/07/03
|
14:26
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب و راهکارهای اجرای آن) با حضور حمیدرضا اعتمادی، از فعالین سیاسی، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشکده بین الملل دانشگاه آزاد روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حمیدرضا اعتمادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به اعتقاد من سازمان ملل به اهداف خودش در این مجموعه نرسیده است، چون حفظ امنیت و صلح جزء وظایف ذاتی سازمان ملل متحد است، متاسفانه این شورا به دلیل ساختاری که دارد، نتوانسته به اهداف جهانی خودش برای حفظ امنیت برسد به این دلیل که پنج قدرت برتر این شورا که حق وتو دارند به دلیل منافع ملی که در نقاط مختلف جهان دارند، شرایط را در ایجاد صلح، جنگ و بحران‌های منطقه‌ای تعریف می‌کنند.

وی افزود: سکوت در برابر جنایت مستمر صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین، کشتار مردم بیگناه بوسنی، سکوت سازمان ملل، حمله نظامی آمریکه به افغانستان و خودسری‌ها پس از حمله آمریکا به عراق، رشد بی‌رویه تروریسم و در واقع از جمله نکات منفی شورای امنیت است و ارزیابی که می‌خواهیم درباره حفظ صلح و امنیت درباره این شورا بکنیم، منفی است.

استاد دانشگاه ادامه داد: ساختار سازمان ملل را در دو بخش شورای امینت و سایر نهادهای آن باید دید، شورای امنیت ساختار قدرت مطلقه را دارد و اصل کل کارش این است که صلح جهانی ایجاد کند و دفع جنگ و شرایط برای تجاوز به کشورها را از بین ببرد، بیشتر از این وارد کادر به دلیل محدودیت‌هایی نمی‌شود، مگر این‌که وارد سایر اموری بشود که در نهادهای دیگر باشد و در نهایت منتهی به بحث شورای امنیت شود و شورا به آن ورود پیدا کند.

حمیدرضا اعتمادی گفت: سازمان ملل میانجی اقدام در زمینه مسائل مهم جهانی از جمله حفظ محیط زیست، مبارزه با مواد مخدر و مسائل دیگر است، سازمان ملل و کارگزاران به ایجاد ثبات و اقتضائات بازار مالی کمک کرده و به افزایش تولید مواد غذایی در برخی مناطق مدد رسانده، با کمک کارگزاری‌هایش به گروه‌های آسیب‌پذیر مانند کودکان، آوارگان، پناهندگان امکاناتی را اعطا کرده است، این ساختار تا کنون به یک تعادل انسانی در جهان به صورت نصف و نیمه عمل کرده که در چارچوب منافع چهار قدرت صاحب حق وتوی مطلق در سازمان ملل بوده، اما باز هم کارکرد داشته است.

وی افزود: حتی اگر سازمان ملل، نهادی باشد که قدرت‌های بزرگ آن‌را به وجود آورده باشند، ما یک نهاد بین‌المللی نیاز داریم که همه کشورها در آینده از یک امتیاز مساوی برخودار باشند و حق وتو برای هیچ کشوری وجود نداشته باشد، چنین چیزی آرمان نیست و در آینده دور یا نزدیک به واقعیت می‌پیوندد، زمانی که کشورها در داخل خودشان و در مسیر رفتار انسانی خودشان در چارچوب قوانین و قواعد نظام بین‌المللی حرکت کنند. وقتی کشوری داشته باشیم که طاغوت باشد، از دموکراسی برخوردار نباشد و تک رای باشد، قاعدتا این کشور تحت سلطه آمریکا قرار می‌گیرد و آمریکا از عربستان به عنوان یک گاو شیرده برای حمله به یمن استفاده می‌کند.

استاد دانشگاه ادامه داد: بنابراین کشورهایی که ضعیف و تحت سلطه کشورهای استکباری از جمله آمریکا و حتی چین، روسیه، فرانسه و انگلیس هستند، باید دارای استقلال و دموکراسی بشوند، اگرچه در این‌که سازمان ملل باید در مسیر اصلاح ساختاری قرار بگیرد، هیچ تردیدی نیست، از طرفی تغییر ساختاری که اکنون کشورها در سازمان ملل به دنبال آن هستند و پیشنهادهایی که به مجمع عمومی ارائه دادند، افزایش تعداد اعضا دائمی و غیردائمی مدنظر است، هر چند افزایش دائمی اعضا هم که بیشتر شود، باز هم به بن‌بست بیشتری برمی‌خوریم، چرخشی یا سهمیه کردن کرسی‌های شورا از جمله پشنهادات کشورها در مجمع عمومی است. تغییر قدرت وتو بر این اساس از یک کشور به کشور دیگر برود که با انجام آن باز هم معضلات جهانی خواهیم داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی