گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: ضرورت جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه زمینه مناسب برای طرح صلح ایران

علیرضا محرابی گفت: موضوع ابتکار صلح و تاکید جمهوری‌اسلامی بر آن‌که امروز فضای نظام بین‌الملل باید به سمت دیپلماسی فعال صلح‌گرایانه حرکت کند و از تنش‌ها و درگیری‌ها کاسته شود، فضا را آماده کرده که گفتمان ایران مطرح شود.

1398/07/04
|
11:12
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک دیدارها و مهم‌ترین محورهای سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست عمومی سازمان ملل) در ادامه با ارتباط تلفنی با علیرضا محرابی روانه شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

علیرضا محرابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مجمع سازمان ملل متحد محل حضور سیاستمداران مختلف و طرح دیدگاه‌های آنها در سطوح بین‌المللی و منطقه‌ای است. شاید در مجمع عمومی سخنرانی مسئولان برخی از کشورها از جایگاه ویژه‌ای برخودار است،‌ زیرا این دسته از کشورها هم خودشان دارای یک دیدگاه در نظام بین‌الملل هستند، یعنی کشورهایی که در نظام بین‌الملل حرفی برای گفتن دارند و دیگر این‌که در مناطقی قرار گرفتند که محل تعارض و سطح درگیری آنها به حدی است که در این درگیری و تعارض قدرت‌های بزرگ به دنبال منافع خودشان هستند.

وی افزود: به طور قطع کشور جمهوری‌اسلامی به عنوان بازیگری تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه با حضور حداکثری در نظام بین‌الملل در موضوعات مختلف در سطح جهان برای طرح دیدگاه‌های خودش در زمینه امپریالیسم، کمک به کشورهای دوست و مسلمان، ایجاد یک فضای مقاومت در صحنه نظام بین‌الملل برای این‌که استکبار و امپریالیسم به منافع خودش نرسد، صحبت خواهد کرد. به علاوه موضوعات و مسائلی که امروز در حوزه ژئوپلتیکی خلیج‌فارس و منطقه خاورمیانه حاکم است، همچنین اهمیت ویژه‌ منطقه و وضعیت شکننده‌ای آن، مسائل و موضوعاتی که درباره سوریه، یمن، فلسطین و لبنان و سایر کشورهای خاورمیانه مطرح است، به طور طبیعی جمهوری‌اسلامی را یک پای قضیه نشان می‌دهد، ضمن این‌که پرونده هسته‌ای و موضوع برجام را که در چندین سال گذشته محل بحث و گفت‌وگوی ما با قدرت‌های جهانی بوده، همه این مسائل فضایی را ایجاد کرده که رئیس‌جمهور ما در طرح دیدگاه خودش در سازمان ملل به عنوان مسئول کلیدی یک کشور مطرح شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: امروز آمریکا می‌داند در نظام بین‌الملل و منطقه خاورمیانه دیدگاهای جمهوری‌اسلامی در مقابلش قرار گرفته است و تاخیر در دادن ویزا به رئیس‌جمهور و همراهانش و سایر مسائلی که وجود دارد، ناشی از این تقابل دیدگاه‌هاست. با توجه به مسائلی که عنوان شد، حسن روحانی با طرح دیدگاه جدیدی در مجمع سازمان ملل حاضر شده تا با طرح دیدگاه خودش فضای جدیدی را در منطقه و به تبع آن در فضای بین‌المللی ایجاد کند، لذا موضوع ابتکار صلح و تاکید بر آن‌که امروز فضای نظام بین‌الملل باید به سمت دیپلماسی فعال صلح‌گرایانه حرکت کند و از تنش‌ها و درگیری‌ها کاسته شود، فضا را آماده کرده که این گفتمان طرح شود.

علیرضا محرابی گفت: به طور طبیعی در خود مجمع سازمان ملل کشورهای هم نگاه با جمهوری‌اسلامی در زمینه ایجاد صلح در خارومیانه وجود دارند، حتی برخی از قدرت‌ها و کشورهای اروپایی در مقابل سیاست‌های جنگ‌طلبانه ترامپ ایستادند و تلاش می‌کنند یک مفصل‌بندی میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا ایجاد کنند و کشورهایی مانند فرانسه و آلمان علاقه‌مند به طرح چنین موضوعاتی هستند. لذا به نظرم موضوع ابتکار صلح موضوع خوبی است و به طور طبیعی طرح چنین مسائلی فراتر از موضوعات صرفی است که برخی کشورها تنها به مسائل کشور خودشان می‌پردازند.

وی افزود: جمهوری‌اسلامی جزء آن دسته کشورهایی است که دغدغه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده‌ای دارد و برای طرح دغدغه‌های منطقه‌ایش به دنبال راهکارهای صلح‌طلبانه است که این دیدگاه‌های صلح‌طلبانه را مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی