گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد حقوق و روابط بین‌الملل: صلح هرمز، سهم جمهوری اسلامی از تنش‌زدایی در منطقه است

محمدباقر شیخی گفت:سهم جمهوری‌اسلامی در رفع تنش از منطقه با طرح صلح هرمز ادا خواهد شد که پیشنهادی برای حل مسائل منطقه به شیوه مسالمت‌آمیز است،با این‌که برخی کشورهای قدرتمند و همراهان منطقه‌ای‌شان در پی بحرانی نشان دادن وضعیت خاورمیانه هستند.

1398/07/05
|
10:33
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک دیدارها و مهم‌ترین محورهای سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست عمومی سازمان ملل) با حضور دکتر محمد باقر شیخی، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران روانه شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدباقر شیخی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به طور کلی فرصت حضور در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک فرصت بسیار مغتنمی است، از آنجا که جمهوری‌اسلامی نیز به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد همواره در مناسبت‌ها و نشست‌های مختلف حتی از ابتدای سازمان ملل متحد و جامعه ملل نقش موثری ایفا کرده، استفاده از این فرصت‌ها بسیار ارزشمند است و برخی بر این تصورند که نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل یک پارلمان بین‌المللی است.

وی افزود: در این پارلمان بین‌المللی اعضای شرکت‌کننده که معمولا در سطح سران کشورها و با حضور کارشناسان و رسانه‌های مختلف است و از طرفی مورد توجه افکار عمومی در سطح دنیاست، می‌توانند مهم‌ترین مسائل روز جهان را مطرح کنند و ضمن طرح مسائل، راهکارهایی پیشنهاد دهند. اگرچه به نظرم برخی از طرح‌ها و پیشنهادها را در خلاء نمی‌توان پیاده کرد، پیاده شدن واقعی آنها باید بر اساس یک چارچوبی باشد که در نظام بین‌الملل شناخته شده باشد، از جمله چارچوبی که می‌توانیم به آن توجه کنیم، بحث چارچوب سازمان ملل متحد است که وظیفه حفظ صلح بین‌المللی را به عهده دارد و برای کشورها نیز سهمی قائل شده است.

استاد حقوق و روابط بین‌الملل ادامه داد: ما اکنون از سهم خودمان در حفظ صلح به خوبی استفاده و طرحی را پیاده می‌کنیم که طرح مسائل به شیوه مسالمت‌آمیز است، با این‌که تلاش‌هایی در پی بحرانی نشان دادن وضعیت منطقه است و طرح صلح هرمز از طریق سازمان ملل بسیار بهتر قابل مطرح شدن است تا این‌که بخواهیم آن را به صورت سیاسی و منطقه‌ای جا بیندازیم. به نظرم امروز کشورهایی که تعهدات خودشان را براساس منشور ملل متحد را نادیده می‌گیرند و به ایجاد ناامنی در مناطق مختلف دنیا می‌پردازند، باید پاسخگو باشند.

محمدباقر شیخی گفت: طرح جمهوری‌اسلامی در زمینه صلح هرمز به عنوان راهکاری است که در چارچوب سازمان ملل متحد می‌تواند کارآیی داشته باشد به شرطی که آن ضمایم و پیوست‌های لازم را دارا باشد. لذا رئیس‎جمهور باید طرح را با توجه به زمینه و تعاملاتی در این زمینه ارائه دهد و در منطقه نیز بتواند برای پیاده کردن آن همراهانی را پیدا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی