گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برزگر: اتحادیه اروپا هیچ دستاوردی جز برجام ندارد

یک روزنامه‌نگار گفت: اتحادیه اروپا هیچ دستاورد بزرگ بین‌المللی جز برجام ندارد؛ برجام برای اروپایی‌ها در نگاه نخست یک توافق‌نامه امنیتی، حیثیتی، اعتباری و در درجات پایین‌تر اقتصادی و تجاری است، اما توان اجرای تعهداتشان را ندارند.

1398/07/08
|
14:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل انتظارات برجامی اروپا و برجام‌های 2 و 3) با حضور جلال برزگر، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر تصوری وجود دارد که به آن دامن زده می‌شود، برای مثال هر کسی که در دولت از مذاکره دم می‌زند یا شیوه‌های تعاملی و گفت‌وگو را مطرح می‌کند، گویی که این افراد اعتمادی به طرف مقابل(اروپایی یا آمریکایی) دارند و این اعتماد خیلی بیجاست و یک عده دیگر در کشور هستند که به هیچ طرف خارجی اعتماد ندارند و معتقدند هیچ کاری نباید با آنها کرد و عیسی به دین خودش و موسی به دین خودش. آنها باید کار خودشان را بکنند و ما هم کار خودمان را بکنیم.

وی افزود: بعد هم توجیه می‌کنند چون تفاوت‌های ما، ماهوی است و تکنیکال نیست، هیچ‌گاه نمی‌توانیم با هم کنار بیایم، لذا اصلا گفت‌وگویی لازم نیست و هر کس هم که گفت‌وگو بخواهد نشان از اعتماد کاذب و نابجاست و هر کس باید به راه خودش برود. در حالی که چنین تصوری درست نیست و صرف گفت‌وگو و مذاکره یا دم زدن از آن به معنای اعتماد نیست. بسیاری از مذاکره‌ها وقتی شکل می‌گیرد که کارها گره می‌خورد و اعتماد متقابلی وجود ندارد. بسیاری از گفت‌وگوها مانند همین گفت‌وگوهای ماحصل برجام نتیجه عدم اعتماد است و با بی‌اعتمادی طرفین سر میز مذاکره می‌نشینند، اما میان خود غربی‌ها نیز مانند ما در داخل کشور می‌توان یک طیف را دید، طیف غرب که یکسرش آمریکاست و یکسر دیگر کشورهای اروپایی.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: در داخل آمریکا نیز در موافقت یا مخالفت با مذاکره طیف‌های مختلفی وجود دارد، وقتی این طیف به سر اروپایی می‌رسد، طیفی است در حین اختلاف‌نظرهایی که موجود است، باید با آنها تعامل داشته باشیم. اگرچه نه آمریکایی‌ها، نه اروپایی‌ها نه حتی خود ما، کسی برای گل روی دیگری کاری نمی‌کند. به عبارتی برای همه اولویت منافع خودشان است، اما این منافع در جایی می‌تواند همپوشانی پیدا کند و تقویت شود و در آنجایی که تفاوت‌ها بروز کرد، محکم بر سر آن ایستاد.

جلال برزگر گفت: برجام برای اروپا بسیار متفاوت با آمریکاست، گرچه اروپایی‌ها توان شکل‌دهی به برجام را نداشتند، برجامی که بیش از 12 سال گذشته طی مذاکراتی با دخالت و حضور آمریکا شکل گرفت، آنها با کمک آمریکا توانستند به برجام شکل دهند که با استقبال خیلی خوب از طرف اروپا مواجه شد. شاید بهتر است بگوییم که اتحادیه اروپا هیچ دستاورد بزرگ بین‌المللی به جز برجام ندارد.

وی افزود: برجام برای اروپایی‌ها در نگاه نخست یک توافق‌نامه امنیتی، حیثیتی، اعتباری و در درجات پایین‌تر برای آنها اقتصادی و تجاری است. در حال حاضر با این‌که در اجرای تعهداتشان ناتوانی دارند و پیرو آمریکا هستند، اما خیلی علاقه دارند، برجام را حفظ کنند. چون می‌دانند بدون برجام کارشان با همسایه‌شان خیلی مشکل خواهد بود. به طوری که اروپایی‌ها به آمریکا می‌گویند ما با ایران همسایه هستیم و شما فرسنگ‌ها با ما فاصله دارید و آن‌سوی اقیانوس‌ها هستید. حال آنکه اشتیاق آمریکا به خاورمیانه زیاد است و به منطقه ما می‌آیند، آن بحث دیگری است.

این روزنامه‌نگار در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بنابراین اروپا به شدت از تحولات خاورمیانه تاثیرپذیر است، همان‌طور که در تحولات سوریه دیدید که چه قدر اروپایی‌ها تاثیر پذیرفتند. اروپایی‌ها در بحث برجام به بخش مهمی از خواسته‌هایشان دست یافتند و برای همین است که امروز از برجام دفاع می‌کنند. بعد از خروج آمریکا از برجام و ناتوانی اروپا در تامین منافع ایران، ما به بخش مهمی از منافع خودمان دست پیدا نکردیم، اگرچه در بخش‌های سیاسی و امنیتی توفیقاتی داشتیم، اما در بحث اقتصادی چنین نبوده است.

جلال برزگر گفت: ما در سیاستی که در پیش گرفتیم، یک سیاست صبر استراتژیک بلند مدت پیشه کردیم، اما در نهایت به جایی رسیدیم که این وضعیت نمی‌تواند ادامه داشته باشد که همه هزینه‌های برجام را یک طرف بپردازد. لذا به فکر ایجاد تعادل در وضعیت و گام‌های کم کردن تحولات برجامی در ایران آغاز شده که این گام‌ها حساب شده و هوشمندانه بوده تا فرصت به دیپلماسی اروپا و حتی آمریکا داده شود تا در این وضعیت بتوانند با ابتکارهای دیپلماتیک بتوانند سر و سامانی به اوضاع بدهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی