گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس كمیته روابط خارجی كمیسیون امنیت ملی: پذیرفتن مذاکره با آمریکا تاثیری نامطلوب در افکار عمومی دارد

کمال دهقانی فیروزآبادی گفت: وقتی موضع ما در برجام منطقی و مقتدرانه اتخاذ شده، اگر بخواهیم خلاف آن عمل کنیم و تن به مذاکره دهیم، کوتاه آمدن و امتیاز دادن به طرفی است که قلدرمابانه برخورد می‌کند.

1398/07/09
|
13:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل انتظارات برجامی اروپا و برجام‌های 2 و 3) در ارتباط تلفنی با دکتر کمال دهقانی‌فیروزآبادی، رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اروپایی‌ها بعد از امضاء موافقت‌نامه برجام چند موضوع دیگر را نیز مطرح کردند که جمهوری‌اسلامی باید در این مسائل هم مشابه برجام با ما مذاکره کند و به یک موافقت‌نامه هم ختم شود به ویژه به نفوذ منطقه‌ای ایران اشاره داشتند، دست روی توان دفاعی و موشکی کشور گذاشتند که جمهوری‌اسلامی اصلا حاضر نشد درباره این مسائل به مذاکره مانند برجام تن دهد و پس از آن برجام دیگری داشته باشد، آنها را به شدت رد کرد.

وی افزود: باید اشاره کنم همان برجامی که جمهوری‌اسلامی طی موافقت درباره محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای امضاء کرد، دیدید که چه نتیجه‌ای داشت و اروپایی‌ها چگونه با این موافقت‌نامه برخورد کردند که اکنون درباره توان موشکی خودمان با آنها مذاکره کنیم! به هر حال بارها از سوی مسئولان کشور اعلام شده، توان موشکی کشور یک مقوله بازدارنده و برای امنیت ملی ما حیاتی است، درباره آن مذاکره‌ای نخواهیم کرد و در این زمینه محدودیتی نیز نمی‌پذیریم.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: اصولا جمهوری‌اسلامی موافقت‌نامه‌ها و توافقات بین‌المللی را پذیرفتیم، اضافه بر آن نیازی نیست به چیز دیگری متعهد بشویم. در حال حاضر نیز در افکار عمومی جهان می‌بینید علی‌رغم این‌که جمهوری‌اسلامی با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان موافقت‌نامه برجام امضاء کرد که بعد همان موافقت‌نامه به قطع‌نامه شورای امنیت تبدیل شد که دیدید چگونه آمریکا با آن برخورد کرد.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی گفت: حالا چرا ما باید با قدرت‌های مطرح جدا از مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان عالی‌ترین رکن برقراری صلح و امینت جهانی وارد مذاکره شویم؟ به نظرم مواضع جمهوری‎اسلامی، مواضعی منطقی، عقلایی و مطابق با قوانین بین‌المللی است. لذا تخلفی نکردیم، بلکه طبق موازین عرف بین‌الملل گام‌های منطقی، استوار و دقیق خودمان را پیش بردیم. در برجام، بحران‌های منطقه‌ای مانند بحران سوریه، عراق و موضوع یمن موضع‌گیری‌های منطقی در منطقه اتخاذ کردیم و درباره امنیت ملی و توان بازدارندگی کار درستی انجام دادیم، لذا باید درباره مواضع درست خودمان پافشاری کنیم.

وی افزود: وقتی کشوری تخلفی می‌کند، با هشدارها و مذاکرات درست عقب‌نشینی می‌کند، مشابه ائتلافی که علیه مردم یمن شکل دادند و منجر به کشته شدن مردم بی‌گناه یمن شدند و هزاران جنایت جنگی را انجام دادند، حال آمریکا یا عربستان باشد، راه، راه اشتباهی است و باید عقب‌نشینی کنند و به افکار عمومی و قوانین بین‌المللی احترام بگذارند، این بحران راه حل نظامی ندارد و از راه دیپلماسی آن‌را حل کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چنان‌که در بحران سوریه هم اشتباه کردند و باید بپذیرند حمایتشان از داعش اشتباه بود تا دولت قانونی بشار اسد را سرنگون کنند و حاکمیت سرزمینی و ارضی سوریه را مورد تاخت و تاز قرار بدهند و تخلف کردند. در مقابل جمهوری‌اسلامی از دولت قانونی سوریه حمایت و با تروریست‌ها مبارزه کرد و شعار وحدت ملی سرزمینی سوریه را سر داد. از آن‌طرف آمریکا و عربستان از مواضع اشتباه خود عقب‌نشینی کردند و پذیرفتند که نباید در صدد سرنگونی دولت قانونی سوریه بربیایند.

کمال دهقانی فیروزآبادی گفت: اکنون نیز مواضع ما در برجام درست است و وقتی موضع منطقی، درست و مقتدرانه اتخاذ شده، بخواهیم خلاف آن عمل کنیم یا به مذاکره تن در دهیم، این کار بسیار بدی است و تاثیر بسیار نامطلوبی در افکار عمومی جهان دارد و نوعی کوتاه آمدن و امتیاز دادن به طرفی است که قلدرمابانه برخورد می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی