گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مركز آرا: مسئولان باید در برداشتن گام‌های کاهش تعهدات محافظه‌کاری را کنار بگذارند

امیرحسین دهقانیان گفت: ما باید قدری نگاه محافظه‌کارانه را کنار بگذاریم و به حواشی نگاه نکنیم و در این نوبت که مورد تاکید رهبری است نباید در بند آخر ابهام در برنامه جامع اقدام مشترک باعث شود، برداشت‌های متفاوت و چندپهلو صورت بگیرد.

1398/07/16
|
10:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تاکید رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان سپاه کاهش تعهدات برجامی با جدیت کامل و به صورت دقیق باید انجام پذیرد) با حضور دکتر امیرحسین دهقانیان، کارشناس و پژوهشگر مرکز پژوهشی آرا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

امیرحسین دهقانیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به طور اساسی نمی‌توانیم این موضوع را رد کنیم اکنون بستری را که در آن قرار داریم، بستر جنگ است، یعنی در واقع ما در حال تلاشیم تا آنچه که به ناحق از آن دور نگه داشته شدیم، دریافت کنیم و حق خودمان را بگیریم. به طور طبیعی در چنین شرایطی نگاه باید نگاه و دید جنگی باشد. لذا در رفتار با اروپا باید شیوه‌ای را در نظر بگیریم که باعث رعب و وحشت شود.

وی افزود: به عبارتی طرف مقابل باید واقعا فکر کند، اگر حرفی زده شده، پس عملی می‌شود تا حریف بداند اگر حرفی بیان شده، صرفا شو یا نمایش نیست، بلکه می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. برای همین به نظرم اگر بخواهیم به این نقطه برسیم، باید برای مثال آنها سطح غنی‌سازی ما را قبل از برجام مقدمه‌ای برای رسیدن به کلاهک هسته‌ای می‌دانستند، لذا ما باید برای این‌که ترس آنها زیاد شود، این تصورشان را اجرایی کنیم [یعنی] درصد غنی‌سازی را بالا ببریم.

پژوهشگر مرکز آرا ادامه داد: در برابر رعب و ترس، نقطه مقابل آن که به نظرم اثرگذاری بسیار پایینی دارد، اگر انجام نشود، بهتر است، همین گام‌های محافظه‌کارانه‌ای است که ما در زمینه کاهش تعهدات برجامی به ویژه در گام سوم برداشتیم. به نظرم برداشتن چنین گام‌هایی شاید فقط مصرف داخلی داشته باشد. در حالی که ما در فضای مذاکره به دلیل برخورداری از هوش سیاسی ملت فرهیخته‌ای هستیم، همه می‌فهمند تا چه برسد به فردی که می‌خواهد مذاکره کند، مذاکره کاملا یک بازی است.

امیرحسین دهقانیان گفت: در چنین مذاکراتی یک نقش پلیس خوب را دارد و آن دیگری نقش پلیس بد. یکی از طرف‌های مقابل همین که روال به شکلی پیش می‌رود که نزدیک به نتیجه گرفتن است، زیر میز می‌زند. برای چه چنین رفتاری بروز می‌دهند، برای این‌که تا می‌توانند از طرف مقابل امتیاز بگیرند. در چنین شرایطی تصور می‌کنم ما هم باید قدری نگاه محافظه‌کارانه را کنار بگذاریم و به حواشی میدان نگاه نکنیم و قدری از مصلحت‌اندیشی‌ها را کنار بگذاریم و در این نوبت هم که مورد تاکید رهبری است در بند آخر نباید ابهام در برنامه جامع اقدام مشترک باعث شود که برداشت‌های متفاوت و چند پهلو صورت بگیرد.

وی افزود: حال که طرف مقابل برداشت چند پهلو می‌کند و با ما قصد بازی دارد، چرا ما باز نکنیم؟ گاهی تصور می‌کنم این نگاه بیش از حد خوشبیانه یک نگاه ساده‌لوحانه است؛ نگاه متکی بر احترام به فضای گفتمان بین‌الملل نیست، بلکه دعوا، دعوای گفتمانی است، تا زمانی که شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی سر می‌دهیم، دعواها وجود دارد و فقط زمین بازی عوض می‌شود و شکل تغییر پیدا می‌کند و چنین تصوری که روزی به آشتی برسیم، فضا به شکلی خواهد بود که منافع آنها برآورده شود و به گفته رهبری فضای آشتی گرگ و میش است که برای ما مناسب نیست. لذا باید قدری جدی‌تر این مواضع و کاهش تعهدات اعمال شود و اگر متصدیان امور قصد جدیت به خرج دادن در این زمینه را ندارند، می‌توان آنها را تغییر داد یا خلاصه تصمیمی باید گرفته شود که طرف مقابل احساس واقعی پیدا کند که نمایشی در کار نیست و جدیت زیادی پشت تصمیمات کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی