گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد حوزه: نباید نگاه مقطعی به گردهمایی اربعین داشته باشیم

حسنیه آقام علیلو گفت: علیرغم تلاش‌های رسانه‌های معاند خبر راهپیمایی اربعین به گوش جهانیان رسید، اما این بازتاب متناسب با آن عظمت و حضور میلیونی اربعین نبود و خبرهای آن را با فیلتر و سانسور زیادی منتشر کردند.

1398/07/30
|
09:01
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی بازتاب راهپیمایی بزرگ اربعین و حضور میلیونی مسلمانان در رسانه های مختلف) با حضور دکتر حسنیه آقام علیلو، استاد حوزه و فعال رسانه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حسنیه آقام علیلو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: علیرغم تلاش‌های رسانه‌های معاند خبر راهپیمایی اربعین به گوش جهانیان رسیده، یعنی با همه تلاشی که انجام شد، همایش اربعین در سطح جهانی بازتاب پیدا کرد، اما این بازتاب متناسب با آن عظمت و حضور میلیونی اربعین نبود و خبرهای آن را با فیلتر و سانسور زیادی منتشر کردند. در جستجوی سطحی که درباره بازتاب اربعین در رسانه‌های جهانی داشتم به این نتیجه رسیدم که با وجود تمام عنادها، مقابله‌ها و سانسورها هر سال این اطلاع‌رسانی نسبت به کسانی که اصلا درصدد نیستند که اطلاعی از این رویداد داشته باشند، بیشتر و پررنگ‌تر می‌شود.

وی افزود: ما باید در برابر بایکوت خبر اربعین در رسانه‌های معاند چه باید بکنیم؟ نکته نخست باید از نگاه‌های مقطعی پرهیز کنیم، به نظرم نگاه ما به بعضی مسائلی فقط سیاسی است، یعنی به نظرشان ما باید در کربلا باشیم تا کثرت جهان اسلام را به رخ جهانیان بکشیم. گاهی افرادی صرفا با انگیزه مذهبی در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند، یعنی آن‌را تنها یک مراسم صرفا مذهبی می‌بینند. قصد ندارم بگویم که مراسم راهپیمایی اربعین سیاسی و مذهبی نیست، اما می‌خواهم بگویم قدری پالایش شده به این واقعه عظیم میلیونی نگاه کنیم که چرا راهپیمایی اربعین اتفاق می‌افتد؟ چون مخالفت کردند، ما به فکر افتادیم که پیاده‌روی اربعین انجام دهیم؟

استاد حوزه ادامه داد: آیا ما احساس خطر کردیم که نام اباعبدالله در جهان در حال کمرنگ شدن است، برای همین پیاده راه افتادیم تا به سمت کربلا برویم؟ این مسائل در میان نبود، بلکه ما برای ادامه مسیر جهانی‌سازی جریان توحید نیاز به یک هم اندیشی و همایش میان مسلمانان تمام جهان داریم و این همایشی است که راه افتاده است، اگرچه بعد از جریان حج در حال پررنگ شدن و اتفاق افتادن است، اما هدف این است که هیچ وقت حاشیه‌ها حواس ما را پرت نکند. من به عنوان زائر که عازم این سفر می‌شوم، پالایش شده و دقیق به مسیر و هدف سفرم نگاه کنم که به کدام جهت می‌روم؟ می‌خواهم چه تاثیری بگذارم؟

حسنیه آقام علیلو گفت: من زائر علاوه بر این‌که در یک جریان مذهبی قدم برمی‌دارم و می‌خواهم یک حضور سیاسی را پررنگ کنم، در عین حال مهم‌ترین نگاه این است که به لحاظ تاریخی در یک مرحله مهم از فرایند ظهور قرار داریم. لذا وقتی از پالایش نگاه صحبت می‌کنیم، ابتدا افق پیش‌رو را دقیق تعیین و پس از آن حرکت کنیم. این نگاه اشتباه است که منتظر ظهور امام زمان باشیم تا بعد از ظهور اسلام را به جریان بیندازیم. این نوع نگاه درست نیست، بلکه ظهور امام زمان آخرین مرحله از فرایند ظهور است و ما اکنون در فرایند ظهور قرار داریم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: هر زائری که به پیاده‌روی اربعین می‌رود، باید بداند در عین این‌که دعوت شده و با کمال تواضع وارد سفر می‌شوند، با نگاه یک ارزیاب سفر را آغاز کنند و در طول سفر دریابند که اگر قرار باشد که مسلمانان دنیا دور هم جمع شوند چه ویترین و شکلی به وجود می‌آید؟ قطعا در این سفر همه چیز مثبت و مطلوب نیست و کاستی‌هایی وجود دارد، اغلب زائرانی که از مثبت و منفی سفر اربعین می‌گویند، باز هم تمایل دارند که دوباره این سفر را تجربه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی