گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

هشدار ضرر میلیاردی برای بورس؛ خطر FATF برای ایران چیست؟

محسن جندقی گفت: اکنون در یک حالت اره‌ای قرار داریم، چه FATFرا بپذیریم و چه نپذیریم، اتفاقات بدی برای ما رخ می‌دهد، یعنی یک وضعیت دوسر باخت است، بعبارتی شرایطی را طوری چیدند که ما در این وضعیت قرار گرفتیم

1398/08/01
|
10:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی مهلت دوباره گروه اقدام مالی FATF به ایران برای اجرای معاهده پالرمو و بازتاب و نتایج آن) با حضور محسن جندقی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل راهبردی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن جندقی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: هم در برجام و هم خروج از لیست سیاه باعث شد که تحریم‌های بانکی برداشته شود که آقای روحانی گفتند روز نخست درخواست هزار سوئیفت ثبت شد که این هم خیلی قابل بحث است، اما در کل فرض کنید تحریم‌ها برداشته شود و این رویکرد در عمل هم شکل بگیرد، اما به لحاظ فنی خروج ما از فهرست سیاه FATF ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را کم کرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در حالی که ما سوئیفت داشتیم، اما تراکنشی نداشتیم! وقتی موضوع تحریم‌ها بر FATF و برجام سایه افکند، این نیمه گشایش برای ما فایده‌ای نداشت.

وی افزود: حتی تصور کنید با برجام و این همه امتیازی که دادیم برای ایران دستاوردی نداشت، لذا خروج ایران به صورت موقت از فهرست سیاه FATF به لحاظ فنی فقط خروج اسمی داشت و دستاورد فنی و سرمایه‌گذاری برای ما نداشت، اما در این میان باید به یک نکته اشاره کرد که اگر در بحث دیپلماسی اقتصادی، جغرافیای اقتصادی و ژئواکونومیک به FATF نپیوندیم به صورت تبلیغاتی موضوع عیان می‌شود. به عبارتی جو روانی در اقتصاد بسیار تاثیرگذار است، به طوری که یک شایعه بورس ما را به هم می‌ریزد. در حال حاضر سرمایه‌گذارها میلیاردها تومان به دلیل چند شایعه ضرر کردند.

استاد دانشگاه ادامه داد: لذا اگر این اتفاق بیفتد و مجمع تشخیص مصلحت در بهمن ماه به این نظر برسد که بگویند پیوستن به FATF را تصویب نمی‌کنیم، آن موقع این خبر می‌تواند به لحاظ روانی تکانه‌های را به اقتصاد ما وارد کند. در هر صورت اگر به شکل قطعی مشخص شود که ما به FATF نمی‌پیوندیم، چین هزینه تجارت با ما را بالا خواهد برد، به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم چین در دوران تحریم بهترین استفاده را از ما می‌برد و به دلیل دور زدن تحریم‌ها هزینه اضافه‌ای را به چین و روسیه می‌دهیم که البته درصد روسیه خیلی پایین‌تر است.

محسن جندقی گفت: بنابراین ما اکنون در یک حالت اره‌ای قرار داریم، چه FATF را بپذیریم و چه نپذیریم، اتفاقات بدی برای ما رخ می‌دهد، یعنی یک وضعیت دو سر باخت است، به عبارتی شرایطی را طوری چیدند که ما در این وضعیت قرار گرفتیم، هر چند قبل از این‌که در چنین شرایطی قرار بگیریم، باید فعالیت‌هایی را انجام می‌دادیم که آنها کارها را نکردیم. لذا درایت زیادی لازم است تا ما بتوانیم از شرایط فعلی خارج شویم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، حضور دولتی در کشور ماست که شش تا هفت سال تجربه مواجه با تحریم و مذاکرات تلخ برجام را دارد. به نظر می‌رسد دولت ما به یک سطح از پختگی رسیده که بتواند با اروپا مذاکره کند دیگر آن سوتی‌ها و اشتباهات برجام را مرتکب نشود. ضمن این‌که محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه متذکر شد با پیوستن به FATF یا پالرمو، فقط در صدد هستیم که شرایط بدتر نشود. لذا همان‌طور که اشاره کردم بهترین رویکرد در شرایط فعلی برای ما این است که زمان بخریم و برخی از بندهای FTAF را تصویب کنیم که مدنظرماست و به اروپایی‌ها نشان دهیم که می‌خواهیم موضوعات را حل کنیم و قصد پیوستن به کنوانسیون‌های جدید را داریم. این اشتباه بزرگی است که به صراحت اعلام کنیم که نمی‌خواهیم به FATF بپیوندیم با زیرکی و زمان خریدن می‌توانیم امتیاز بگیریم و رویکرد خودمان را داشته باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی