گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

در رادیو گفت وگو بررسی شد؛ چرا "مرگ بر امریکا" خط مبارزه با استکبار جهانی است؟

مجتبی رضاخواه گفت: آمریکا دولت نهضت ملی نفت را سرنگون کرد، منابع نفتی ما را برد و با استفاده از منافع آن زیرساخت‌های کشورش را بهبود بخشید. بنابراین در دید بین‌الملل خیلی واضح است که نسبت به رویکرد آمریکا در چند دهه گذشته معترض باشیم.

1398/08/13
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (شکست هیمنه پوشالی آمریکا و توطئه‌گری و سلطه‌جویی‌های کاخ سفید و چرایی شعار مرگ بر آمریکای ملت ایران) با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: ما حق داریم که به آمریکا اعتراض داشته باشیم که تو به چه حقی از 12، 13 هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر بلند شدی و آمدی نفت ما را می‌خواستی بگیری! اصلا چه حقی داشتی که چنین کاری بکنی. اتفاقی که در زبان بین‌الملل و سیاست داخلی کشورها کاملا پذیرفته است که دخالت خارجی‌ها را نفی بکنیم. دنیای دیروز که آمریکا به ایران آمد و دولت قانونی نهضت ملی شدن نفت را سرنگون کرد، جزئیات را به حافظه سپرد و در دنیای امروز قرار است که ترامپ را استیضاح کنند.

وی افزود: استیضاح ترامپ برای این است که می‌گویند او به کمک یک کشور خارجی(روسیه) در انتخابات آمریکا دست برده است! یا این‌که تلاش کرده با کمک کشور اوکراین سوء‌استفاده مالی پسر جو بایدن را در بیاورند تا در انتخابات بعدی بتواند علیه‌اش استفاده کند و رقیبش را زمین بزند، یعنی وقتی یک کشور خارجی در این حد بخواهد در انتخابات یک کشور تاثیر بگذارد، آمریکایی‌ها را وا داشته که دست به استیضاح ترامپ بزنند. حال به گذشته کشور ما نگاه کنید، آمریکا دولت ما را سرنگون کرده، منابع نفتی ما را برده و با استفاده از منافع آن زیرساخت‌های کشورش را بهبود بخشیده است.

عضو هئیت علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: بنابراین خیلی واضح است در دید بین‌الملل که ما نسبت به این کاری که آمریکا در چند دهه گذشته علیه ما انجام داده است، معترض باشیم. وقتی آمریکا نیروی نظامی در آلمان و ژاپن مستقر کرد، پیرو جنگی بود که در جنگ جهانی دوم علیه منافع آمریکا بر پا کرده و ژاپن نیز منطقه هاوایی را بمباران کرده بود. بنابراین آمریکا برای تضمین گرفتن از این کشورها که پس از پایان جنگ دیگر فعالیت نظامی علیه ایالات‌متحده ندارند، نیروهایی در این کشورها مستقر کرد و ارتش آنها تحت کنترل درآمد.

مجتبی رضاخواه با تشریح مقایسه غلط رابطه ایران با آمریکا با وضعیت روابط آلمان و ژاپن با ایالات‌متحده گفت: در این میان باید پرسید آیا سابقه‌ای وجود دارد که پیش از جنگ، آمریکا از منافع اقتصادی آلمان و ژاپن استفاده کرده باشد؟ من حداقل تا کنون گزارشی ندیدم ژاپنی‌ها به دلیل این‌که آمریکایی‌ها منابع و ثروتشان را بردند، آنها نیز هاوایی را بمباران کرده باشند؟ چنین چیزی نیست، بنابراین چنین مقایسه‌ای درباره رابطه ایران و آمریکا با رابطه آلمان و ژاپن با آمریکا غلط است، زیرا ما به این دلیل با آمریکا دشمن هستیم که آمریکا با ما دشمنی کرده است و آمریکا دشمنی را با ما شروع کرد، اما درباره آلمان و ژاپن این دو کشور جنگ را شروع کردند و بعد پای آمریکا به جنگ باز شد، برای همین قدری قضیه انها درباره رابطه با آمریکا با ایران متفاوت است.

وی افزود: البته برخی ممکن است از بعد دیگری به قضیه نگاه کنند و بگویند علی‌رغم این‌که نیروی نظامی آمریکا در ژاپن و آلمان مستقر شد، این دو کشور توانستند رشد کنند و خودشان را بالا بکشند. باز هم باید دید ما می‌توانیم وضعیت آلمان و ژاپن را در رابطه با آمریکا با ایران مقایسه کنیم؟ پاسخم منفی است، زیرا ابتدا آمریکا چنین رویکردی با ایران نداشت که بخواهد ایران رشد کند. نگاهی به سابقه حضور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم در ایران را مرور کنید، در حالی که ما ورودی به جنگ جهانی دوم نداشتیم، مضرات جنگ جهانی دوم را به ایران منتقل کردند و اصلا هیچ برنامه‌ای بر این نبود که ایران رشد پیدا کند، بلکه آنها هر چه توانستند به ایران هزینه وارد کردند. از طرفی اگر آمریکا قصد داشت که ایران رشد کند، چرا صدام را علیه ایران تحریک کرد و جنگ هست ساله را علیه ایران به راه انداخت؟!

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی