گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

روزنامه‌نگار: کاهش تعهدات برجامی نشان داد، صنعت هسته‌ای ایران نابود نشده است

جلال برزگر گفت: گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را به شرایط چهار سال پیش رساند با این تفاوت که تحریم شورای امنیت و اتحادیه اروپا را ذیل قطع‌نامه شورای امنیت نداریم.

1398/08/16
|
10:46

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اقدامات برجامی ایران و اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی) در ادامه با حضور جلال برزگر، روزنامه‌نگار روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: چرا در برجام به گام‌های کاهش تعهدات رسیدیم؟ این رویکرد نشانه نقص روند است یا نشانه درستی روند و بخشی از آن؟ آیا برجام یک دام و چاله‌ای بوده که ما در آن گرفتار بودیم و در آن دست و پا می‌زنیم و کاری است که نباید انجام می‌شد و اکنون به این مرحله رسیده یا این مرحله اصلا بخشی از ضمانت‌هاست که در برجام دیده شده است؟ شاید به یاد داشته باشید که برخی می‌گفتند برجام ضمائم پنهان دارد و موشکی و هسته‌ای را در آن قرار دادند. اکنون مشخص شد چون صنایع تسلیحاتی و حضور پررنگ جمهوری اسلامی در منطقه در برجام جای داده نشده است، ترامپ ناراحت شد و از آن بیرون آمد.

وی افزود: با توجه به گام‌ها کاهش برجامی مشاهده کردیم که حوزه هسته‌ای جمهوری اسلامی با وجود انعقاد برجام از بین نرفته و قادر به فعالیت گسترده است. برخی در انتقاد به برجام معتقد بودند که صدها محدودیت در برجام پذیرفته شد، در حالی که بارها متذکر شدم ما در برجام هیچ امتیازی به طرف مقابل ندادیم. البته ادعایی بود که باید ثابت می‌شد که اکنون با برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی در حال اثبات است. لذا ما در برجام هیچ چیز ندادیم، جز یک چیز و آن بمب اتمی که قصد نداریم آن‌را داشته باشیم. برای همین جز این موضوع ما در برجام چیزی به غربی‌ها ندادیم. امروز که ایران در حال برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی است، مشاهده می‌کنیم که صنعت هسته‌ای ما نه تنها سر جایش است، بلکه کلی پیشرفت کرده است، یعنی وقتی مشغول توافق برجام بودیم با همه مشکلاتی که وجود داشت، زمینه‌ها برای روزی که صنعت هسته‌ای بهتر کار کند، فراهم شده است.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: لذا در برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی همه حیران ماندند که با وجود اجرای برجام صنعت هسته‌ای مورد صدمه واقع نشده و موشک سرجایش است و جمهوری اسلامی همچنان در منطقه حضور پررنگی دارد و آن‌قدر قدرت جمهوری اسلامی زیاد شده که ترامپ معتقد است که اوباما توافقی را با ایران منعقد کرده که اجازه می‌دهد جمهوری اسلامی طبق قطع‌نامه سازمان ملل آزمایش بالستیک انجام دهد و برای همین از برجام ناراحت است و چاره را در خروج از آن دید.

جلال برزگر گفت: همان‌طور که می‌دانید در قطع‌نامه 2231 از ایران درخواست شده که موشک‌هایی که به نیت حمل کلاهک هسته‌ای ساخته می‌شوند، از آزمایش آنها پرهیز کند. در حالی که در قطع‌نامه قبلی این موضوع به صورت درخواست مطرح نشده و یک دستور است و ما از 2015 تا کنون بارها آزمایش موشک هسته‌ای داشتیم که منجر به هیچ اقدام شورای امنیت علیه ما نشده است. بنابراین مشخص شد که در برجام هیچ توافق پنهانی برای محدودیت در مسائل موشکی در بر نداشته است. حال ما به مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی رسیدیم، در این مرحله کاملا به چهار سال پیش برگشتیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اگرچه امروز شرایط چهار سال پیش یعنی تحریم شورای امنیت و تحریم کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن و اتحادیه اروپا را ذیل قطع‌نامه شورای امنیت نداریم. هر چند زور آمریکا زیاد است، اما بالاخره خیلی از کشورها با شرایط متفاوت دور از چشم آمریکا با ما تبادلاتی داشته باشند. حال ما چه می‌کنیم و چگونه صادرات و واردات را انجام می‌دهیم، دور از چشم آمریکا با ما کار می‌کنند، اما قبل از انعقاد برجام همه با هم علیه ما متحد شده بودند و آمریکایی‌ها را در تحریم‌هایش علیه ما به صورت هماهنگ همراهی می‌کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی