گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: ادبیات دولت به سمت فرافکنی رویکردش در جامعه است

محمد شعبانی‌فر گفت: برخی آقایان ادبیاتی را در جامعه فرافکنی می‌کنند که نظام همه فعالیت‌های آنها را تائید می‌کند، در حالی وزیر امورخارجه تائید کرد که در برجام از خطوط قرمز رهبری عبور کردند.

1398/08/19
|
12:20

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی بازتاب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی و موضع‌گیری کشورهای اروپایی) با حضور دکتر محمد شعبانی‌فر، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمد شعبانی‌فر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: علت کاهش تعهدات برجامی به نقض تعهدات اروپایی‌ها و خروج آمریکا از برجام برمی‌گردد و در حقیقت تعهدات اروپایی‌ها در برابر جمهوری اسلامی مواردی بود که باید در رابطه با فروش نفت و مسائل بانکی یکسری اقداماتی انجام می‌دادند که عملا هیچ کاری نکردند و با وعده و عید تلاش داشتند که با زمان بازی بکنند و به نوعی ایران را در یک برزخی قرار بدهند که راه پس داشته باشند و نه راه پیش.

وی افزود: به همین دلیل ما شاهد هستیم که وضعیت، یک شرایط بسیار شکننده و دشوار بود، نه امتیازی توانسته بودیم از اروپایی‌ها بگیریم و نه تعهداتی که در برجام شامل تعطیل کردن بخش عمده‌ای از فعالیت هسته‌ای ما بود، انجام شده بود؛ آب سنگین اراک را تعطیل و فردو را از حالت عملیاتی به بخش تحقیق و توسعه کاهش داده بودیم و به نوعی با محدودیت‌های که پذیرفته بودیم، به نوعی صنعت هسته‌ای در تعطیلی بود، یعنی با وضعیتی که در گذشته داشتیم، اصلا وضعیت مناسبی نبود.

عضو هئیت علمی دانشگاه ادامه داد: اما در این میان غربی‌ها در برابر کاری که ما انجام دادیم، فقط وعده دادند، یعنی به نوعی می‌توانیم بگوییم آنها با شرایطی که برای جمهوری اسلامی فراهم کردند، مثل شرایط آتش‌بس در زمان جنگ بود که ما را در یک شرایط نه جنگ نه صلح قرار داده بودند. اکنون هم ما از شرایط فعلی خیلی رضایت نداریم، یعنی گام‌هایی که به عنوان کاهش تعهدات برجامی برداشته می‌شود و خیلی بر آن مانور می‌دهیم یعنی در گام نخست، دوم، سوم و چهارم چندان کار شاقی نکردیم.

محمد شعبانی‌فر گفت: اگر واقعا گام‌های کاهش تعهدات برجامی نافذ و تاثیرگذار بود، باید همان گام نخست و دوم تاثیر خودش را می‌گذاشت و به گام چهارم نمی‌رسید. بنابراین تصور می‌کنم ریتم و اهنگی که برای گام‌های کاهش تعهدات برجامی آغاز کردیم، چندان گام اساسی نیست، زیرا اگر گام‌ها مناسب و تحریک‌کننده بود، باید اروپایی‌ها را به حرکت وا می‌داشت و در همان گام نخست اثر خودش را می‌گذاشت. متاسفانه به دلیل این‌که دوز عملکردمان را در کاهش تعهدات برجامی چندان جدی نگرفتیم، آنها نیز واکنش مناسبی به گام‌های کاهش تعهدات برجامی ما نشان نمی‌دهند.

وی افزود: برخی بر این تصورند که رویکرد دولت فعلی در کاهش تعهدات برجامی صفر تا صد آن با توافق رهبری است، در حالی که ایشان در برخی سخنرانی‌هایشان نسبت دادن برخی مسائل برجام را تکذیب کردند، یعنی انتساب دادن رهبری به حمایت از بند بند برجام و گام‌های کاهش تعهدات آن کاملا غلط است. حتما به خاطر دارید که وقتی برجام در مجلس با وجود جنجالی که پیش آمد، تصویب شد، همان جا رهبری 9 بند را لحاظ کردند که در صورت رعایت این اتفاق از نظرشان موجه بود. جالب این‌که خود محمدجواد ظریف بیان کرد که ما از خطوط قرمزی که رهبری برای برجام تعیین کرده بود، عبور کردیم.

عضو هئیت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: برخی آقایان درصدند آنچه کردند به نظام نسبت دهند و آنرا به شخص نخست نظام یعنی رهبری نسبت دهند. به طوری که وقتی رئیس‌جمهور رئیس شورای امنیت ملی است یا در مجمع تشخیص مصلحت عضویت دارد، تصمیم‌گیری اش بر تصمیم رهبری موثر است، اما شما می‌بینید که همه این مسائل را کنار می‌گذارند و بعد می‌گویند رهبری چنین فرمودند و بعد می‌گویند نظام فلان کار را تائید کرده است. آقایان به نوعی قصد دارند که نظام را به این سمت سوق ‌دهند که بگویند نظام پشت همه فعالیت‌ها و تصمیم‌های ماست و به نوعی در جامعه یک نوع فرافکنی داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی