گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث: انتخاب نحوه کاهش تعهدات برجامی در ید اختیارات روحانی نیست

مصطفی صادقی گفت: اگر سعید جلیلی، زاکانی، علی لاریجانی یا محمدرضا عارف رئیس‌جمهور بودند، حتما در تصمیمات هسته‌ای تاثیر داشتند، اما اصلا به معنای آن نیست که تصمیم گام چهارم کاهش تعهدات برجامی تصمیم حسن روحانی است.

1398/08/19
|
13:45

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی بازتاب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی و موضع‌گیری کشورهای اروپایی) با حضور مصطفی صادقی، دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: نخست باید سراغ این رفت که چرا گام چهارم مهم‌تر از سه گام قبلی شده و حساسیت‌هایی را برانگیخته است و چرا سه گام قبلی حساسیتی در بر نداشت؟ اینها سوالات مهمی است و شاید خوب باشد که درباره آنها صحبت کنیم و بعد به این بپردازیم که وقتی ترامپ برجام را پاره کرد، در ایران دو نگاه نسبت به این رویکرد وجود دارد، یک نگاه که معتقد است که همین الان باید از برجام بیرون بیاییم.

وی افزود: نگاه دوم بر آن است که رویکرد فعلی در پیش گرفته شود و جمهوری اسلامی به دلیل نقض تعهدات برجامی اروپا آهسته آهسته با گام‌های کارشناسی و دقیق وضعیت فعالیت هسته‌ای را به زمان قبل از برجام برگرداند. به عبارتی مهم‌ترین رویکرد این بود که ما طرف‌های مقابل را در برجام نگه داریم. هر چند این دو نگاه و تفاوتش همچنان محل بحث است، یعنی هر دو گروه هر روز درباره آن بحث می‌کنند. اما اکنون باید سراغ این برویم که چرا گام چهارم مهم است؟ اساسا چون فردو مهم است.

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث ادامه داد: چرا فردو مهم است، قبل از همه تاسیس آن و جایابی‌اش در مکانی قرار گرفته که اگر کشور متخاصمی بخواهد به آن حمله کند، ابتدا به لحاظ پدافندی دشوار است و از طرف دیگر، آسیب‌رسانی به آن خیلی سخت است و در واقع چندان آسیبی به آن وارد نمی‌شود. نکته دیگر این‌که دقت کنید این سایت از سایت نطنز کوچک‌تر است و درصد کمتری می‌تواند تولید بکند، اما به هر حال اهمیت دیگری دارد که اهمیت دیگر آن تنوع تولید در آن است؛ سایتی که هم درصد غنی‌سازی را بالا می‌برد و هم میزان ذخیره شما را افزایش می‌دهد، چون زمانی که سایت فردو رسانه‌ای شد، مدودف به جای پوتین در روسیه رئیس‌جمهور بود، او گفت ما شگفت‌زده شدیم وقتی ایران چنین سایتی را ارائه کرد.

مصطفی صادقی گفت: ما از روسیه‌ای صحبت می‌کنیم که متحد ما و مجری نیروگاه بوشهر بود. حال باید بیشتر به اهمیت فردو پی برده باشید. بنابراین اتفاقا معتقدم شاید سه گام قبلی کاهش تعهدات برجامی شاید دندان‌گیر نبوده، اما گام چهارم از چند وجه بسیار مهم است، نخست از این منظر که فردو در مذاکرات برجام یکی از موارد مهم مورد بحث بود، یعنی اصلا در مذاکرات برجام خط قرمز آنها بر فردو بود که تنها باید با رویکرد تحقیق و توسعه در آن فعالیتی صورت بگیرد، تازه سر آن هم بحث بود که فقط در آنجا سانتریفیوژی داشته باشید و اتفاقی در آنجا نیفتد.

وی افزود: اکنون با فعالیتی که در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی صورت گرفت، دقیقا بر خط قرمز غرب و آمریکا دست گذاشتیم. مطمئن باشید که موج واکنش‌ها در چند روز آینده خیلی بیشتر از چیزی خواهد بود که اکنون می‌بینیم، اتفاقی که درباره سه گام قبلی رخ نداد. در این میان یک نکته وجود دارد که بر آن اصرار دارم که توجه کنیم خروجی تصمیمات هسته‌ای اصلا حسن روحانی یا محمدجواد ظریف نیست.

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: شخصا اعتقاد دارم که خروجی تصمیمات هسته‌ای با نظام است. اگرچه رهبر انقلاب رویکرد هسته‌ای را به صورت مشروط قبول کردند و اصلا در این گزاره هیچ شکی نیست. اکنون هر تصمیمی گرفته شده و از این به بعد لحاظ ‌شود، اصلا در ید اختیارات حسن روحانی نیست؛ نخست به عهده شورای امنیت ملی است و دیگر این‌که در جلسات هسته‌ای که از آن اطلاع دارید، می‌دانید رویکرد کاهش تعهدات برجامی اصلا در دست روحانی و ظریف به عنوان دو فرد اصلی در پرونده هسته‌ای ایران نیست که بخواهند چنین تصمیماتی بگیرند، اگرچه تاثیر دارند و اگر سعید جلیلی، زاکانی، علی لاریجانی یا محمدرضا عارف رئیس‌جمهور بودند، حتما در تصمیمات هسته‌ای تاثیر داشتند، اما اصلا به معنای آن نیست که تصمیم گام چهارم کاهش تعهدات برجامی تصمیم حسن روحانی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی