گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین‌الملل: گام چهارم ایران غرب را شوکه کرد

محمود دهقان گفت: اروپایی‌ها با تکرار مسائلی نادرست معتقدند جمهوری اسلامی با برداشتن گام چهارم در آستانه خروج از برجام است، در حالی که اروپایی‌ها با این فرافکنی‌ها قصد دارند خود را از بند تعهدات نسبت به جمهوری اسلامی رها کنند.

1398/08/20
|
09:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی بازتاب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی و موضع‌گیری کشورهای اروپایی) در ارتباط تلفنی با محمود دهقان، کارشناس مسائل بین الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمود دهقان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بعد از آن‌که مشخص شد اروپایی‌ها مایل نیستند یا توانایی آن را ندارند، به تعهدات خودشان پایبند باشند به ویژه بندهایی که به صورت مستقل با ایران بعد از خروج آمریکا از برجام توافق شد، در نهایت گام‌های مختلفی طراحی شد که سرانجام مجموعه کل نظام در حال اجراست، به عبارتی وقتی شورای امنیت ملی موضوعی را تصویب می‌کند، معنایش این است که اذن رهبری نیز در آن وجود دارد.

وی افزود: در گام چهارمی که برداشته شده، در حقیقت گامی جدی‌تر از سه مرحله قبلی است و به نظرم کشورهای اروپایی شوک لازم را دریافت کردند. اگر به عکس‌العمل فرانسه و آلمان نگاه کنید، نشان می‌دهد که چه قدر نگران هستند برای این‌که گام‌های بعدی بالاجبار منجر به خروج از برجام شود اما تا این مرحله داخل برجام و ناقض بندهای 2231 نیست. من معتقدم امروز جمهوری اسلامی مسیر خودش را همان‌طور که در مسیر مذاکره گام به گام جلو رفت، مسیر کاهش تعهداتش را نیز گام به گام انجام داده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: سیاست طراحی شده در رابطه با گام‌های کاهش تعهدات برجامی است و رهبری نیز آن را تائید می‌کنند، اما دشمنان ما کاملا درک کردند سیستم سیاسی یا نظام جمهوری اسلامی چه در حوزه کلان و چه در حوزه دولت، مجلس و سایر قوا هم به صورت یکپارچه عمل می‌کند. از طرفی ما تعهداتی را خارج از قطع‌نامه 2231 داریم که آن هم تعهدات پادمانی و قراردادهای پروتکلی است که با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای داریم.

محمود دهقان گفت: یکسری تعهداتی نیز در داخل قطع‌نامه 2231 داریم که از زمانبندی برخوردار و کاملا مشخص است. آنچه که اکنون توسط جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی انجام می‌شود، در چارچوب شناختن حق غنی‌سازی برای کشور جمهوری اسلامی است که تا این چارچوب و به این میزان اجازه داده شده که از سانتریفیوژهای نسل جدید به میزان غنی‌سازی چندین برابر نسبت به نسل‌های قبلی استفاده کند.

وی افزود: اروپایی‌ها با تکرار مسائلی نادرست معتقدند که جمهوری اسلامی با برداشتن گام چهارم در آستانه خروج از برجام است، در حالی که اروپایی‌ها با این فرافکنی‌ها قصد دارند خود را از بند تعهدات نسبت به جمهوری اسلامی رها کنند. در واقع آنچه ایران در کاهش تعهدات برجامی انجام می‌دهد، پاسخی به بدعهدی‌ها در برابر 11 بند با ایران است. در حقیقت به جای آن‌که بگویند چرا این اتفاق افتاده است، فرار رو به جلو می‌کنند و جمهوری اسلامی را ناقض آن بندها می‌دانند، در حالی که آژانس و کشورهای دیگر عضو برجام مانند روسیه و چین، گام‌های کاهش تعهدات جمهوری اسلامی را ناقض برجام ندیدند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: اکنون به نظرم جمهوری اسلامی برایش مهم نیست که کشوری به برجام برگردد یا برنگردد، اگر کشورهای اروپایی به درک جدی بودن تصمیمات جمهوری اسلامی برسند، باید تصمیم بگیرند که کم‌کاری‌های خودشان را به چه شکلی جبران کنند، اگر نخواهند این کار را بکنند، طبیعی است جمهوری اسلامی مسیری را انتخاب کرده که در انتها به شرایط کامل قبل از برجام برخواهد گشت، ولو این‌که آنها تعبیر نقض برجام هم داشته باشند.

محمود دهقان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مهم این است که نظام جمهوری اسلامی در برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی جدی است و اگر برجام محدودیت‌هایی دارد، فقط برای یک طرف نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی