گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل استراتژیك: پخش 200 تا 400 کارت برای قمه‌زنی در انگلیس

سید مهدی رفیعی‌راد گفت: اساس کار فرقه‌سازی انگلیس و آمریکا خدشه‌دار کردن وحدت است، وحدت یعنی کنار هم بودن و همدل به سمت هدفی در حرکت و فعالیت بودن. دشمنان آن فعالیت وحدت‌آفرین را سست می‌کنند یا از بین می‌برند.

1398/08/21
|
12:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اهمیت شناسایی شگرد دشمن در بسط و گسترش شیعه انگلیسی و اسلام آمریکایی در بین مسلمانان و راهکارهای مقابله با آن) با حضور دکتر سید مهدی رفیعی‌راد، کارشناس مسائل استراتژیک روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سید مهدی رفیعی‌راد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آمریکا از اخلاق جمعی 1970 فاصله گرفته، برای همین فردی با بی‌اخلاقی رئیس‌جمهور می‌شود، چنین رویکرد نشان می‌دهد که آمریکا هم مشکل دارد. از طرفی امروز برخی بحث نظریه فروپاشی آمریکا به 50 ایالات خودش و تبدیل به 50 کشور را مطرح کردند، بحث جدی و مهمی است. حال اگر سراغ فرقه‌سازی انگلیس و آمریکا در خاورمیانه برویم، آنها به دو حوزه ورود پیدا می‌کنند، یک بحث نظام اعتقادی است که این ورود بسیار اندک است.

وی افزود: حال باید دید این فرقه‌ها کجا تولید می‌شوند، آنها در حوزه‌های علمیه تولید می‌شوند. اکنون در افغانستان و پاکستان مدارس علمیه را فعال کردند و در حال تربیت وهابی هستند، گوشه کوچکی از ورود به نظام اعتقادی است و تنها طلبه‌ها را تربیت می‌کنند. بیشتر این فرقه‌ها را در نظام ارزشی می‌بینیم. نظام ارزشی آنها همان چیزی است که در اسلام مشهور است، مسلمانانی که مقید به مستحبات هستند که ظاهر و پوسته‌ای از دین را رعایت می‌کنند.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: واقع شناخت آنها دشوار است، همان محاسن و همان ادا و اطوار که در میان خودشان بیشتر الگوی رفتاری اهل‌سنت را دارند. چگونه می‌توانیم آنها را بشناسیم؟ مخاطب ما باید بداند این یک الگوی شناخت دوست و دشمن است. ابتدا باید دید موضع‌گیری بهائیان، وهابیان، داعش و جبهه‌النصره نسبت به رژیم صهیونیستی چیست؟ رژیمی که سربازش برای تفریح آدم می‌کشد؟ کجا چنین رفتاری دیده می‌شود، شاید برخی از روی عقده یا عصبیت و مشکلات روانی به ویژه در آمریکا دست به چنین جنایتی بزنند، اما انسان سالم چنین رفتاری با هم نوع خود نمی‌کند.

سید مهدی رفیعی‌راد گفت: وهابیان، بهائیان، داعش و جبهه‌النصره در نفی یا رد رژیم صهیونیستی ساکت هستند و حرفی نمی‌زند. از آن سو برخی با لباس روحانیت مدعی اخلاص و تطبیق عملشان با مکتب اهل بیت(ع) هستند، در واقع وقتی اسلام را تقسیم می‌کنیم، دو فرقه از آن درمی‌آید، نخست وفاداران به مکتب اهل‌بیت که شیعیان هستند و وفاداران به مکتب خلفا مذاهب اربعه مشهورند. در این میان برخی تظاهر می‌کنند که پیرو مکتب اهل‌بیت هستند، نماز و عبادت و رفتارشان شبیه به شیعیان است، چگونه باید آنها را بشناسیم؟

وی افزود: در حدیثی از امام صادق(ع) داریم که ایمان دیده نمی‌شود، اما اثر ایمان چند جا جلوه می‌کند، اگر بخواهیم به صورت عمیق درباره ایمان صحبت کنیم، بحث ما میان ایمان، کفر و شرک است، در یک طرف ایمان قرار دارد و طرف دیگر کفر. ما قائل به کفر فرقه‌های به ظاهر اسلامی هستیم. آنها که ظاهر دارند، شیعه انگلیسی هستند و بقیه هم کافرند. چگونه باید آنها را بشناسیم؟ امام صادق(ع) در حدیت ایمان می‌فرمایند: ایمان در صدق و امانت خودش را نشان می‌دهد. لذا فرد مسلمان شیعی صدق در کلام دارد، صدق در سخن و گوش دادن.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: اساس کار فرقه‌سازی انگلیس و آمریکا خدشه‌دار کردن وحدت است، وحدت یعنی کنار هم بودن و همدل به سمت هدفی در حرکت و فعالیت بودن. دشمنان آن فعالیت وحدت‌آفرین را سست می‌کنند یا از بین می‌برند. لذا اساسی‌ترین کاری که انجام می‌دهند، از بین بردن وحدت برای یک هدف مشترک است. جنس کارشان هم به حوزه عملیات روانی برمی‌گردد، همان‌طور که می‌دانید دکترین عملیات روانی میل به غافلگیری می‌کند، اما ذات عملیات روانی ایجاد تردید است و تمام فعالیت‌های آنها به سمت تردید حرکت می‌کند.

سیدمهدی رفیعی‌راد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: گاهی دشمن درباره یک موضوع ایجاد شبهه می‌کند و این شبهه را هزاران بار تکرار می‌کند، مغز ما نیز عادت‌پذیر است، با استفاده از این ترفند سعی می‌کنند که در میان افراد رخنه کنند و آنها را به سمت خود بکشانند. لذا در حوزه جنگ نرم پیچیده عمل می‌کنند؛ بنابراین یک وجهش ایجاد تردید در باورهای ما و وجه دیگر آن و جای دیگر حب و بغض است. مثلا شنیدم برای قمه‌زنی در انگلیس 200 تا 400 کارت پخش کرده بودند، بعد برخی افراد که به پیاده روی اربعین رفتند، تعریف کردند که برخی در کنار حرم قمه زدند و چون جمعیتشان زیاد بوده، نتوانستند مانع آنها شوند. حالا فردی از آنها فیلم می‌گیرد و این صحنه خشن در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی